Mężczyzna majacy kwiaty w domu
Dom Wnętrza

Top 15 najpiękniejszych roślin do mieszkania

Kwiaty w domu tworzą przytulną atmosferę, oczyszczają powietrze, a ich zieleń działa kojąco na nerwy. Zastanawiasz się, które z nich wybrać? Przedstawiamy top 15 najpiękniejszych roślin do mieszkania, które odmienią twoją przestrzeń.

Jakie kwiaty do domu?

Tak to się właśnie zaczyna – pierwszy kwiatek podarowany w prezencie lub kupiony pod wpływem chwili zachwyca swoim pięknem. Możliwość obserwowania rozwoju rośliny jest równie satysfakcjonująca, przez co w domu pojawiają się coraz to nowe okazy. Ponadto, w chwili obecnej panuje moda na przepełnione kwiatami mieszkanie, co można zauważyć, chociażby w mediach społecznościowych. Pojawia się więc pytanie – jakie kwiaty w domu będą najpiękniejsze?

1. Monstera dziurawa – Monstera deliciosa

Monstera dziurawa jako ładny kwiat do domu
Źródło: Freepik.com

Zacznijmy mało oryginalnie. Monsterę dziurawą zna chyba każdy, humorystycznie mówi się o niej, że jest to roślina PRL-u. Istotnie, w tamtych latach kwiat ten był równie popularny, co dziś. Nie bez przyczyny monstera jest obecnie królową mieszkań.

Posiada bowiem wiele zalet:

  • Łatwa w uprawie;
  • Osiąga spore rozmiary;
  • Duże i oryginalnie wyglądające liście;
  • Wiele równie ciekawych odmian (np.: Monstera Monkey Mask – Monstera Adansona)

2. Pieniążek – Pilea peperomioides 

Pieniażek jako piękna roślina w domu
Źródło: Freepik.com

Kolejny ładny kwiat w naszym rankingu to tzw. pieniążek. Roślina ta, swoją nazwę zawdzięcza idealnie okrągłym liściom, przypominającym monety. Zaliczana jest do mniejszych roślin doniczkowych, jednak w dobrych warunkach osiąga całkiem imponujące rozmiary. Pilea peperomioides jest łatwa w uprawie, lubi lekko wilgotne podłoże. Powinna być ustawiona w widnym miejscu, jednak nie bezpośrednio na słońcu.

3. Grubosz jajowaty – Crassula ovata

Grubosz jajowaty
Źródło: Freepik.com

Kto potrzebuje więcej pomyślności w życiu, z pewnością będzie zadowolony z towarzystwa grubosza, gdyż potocznie roślina ta zwana jest drzewkiem szczęścia. Grubosz ma małe wymagania, a więc jest to idealna roślina dla osób zabieganych – lubi rzadkie podlewanie. Można go łatwo rozmnażać. Występuje w wielu odmianach, dlatego z łatwością można wybrać okaz zgodnie ze swoimi preferencjami.

4. Hoja – Hoya carnosa

Hoja
Źródło: Freepik.com

Rośliny w domu robią piorunujące wrażenie w wiszących kwietnikach lub prowadzone na ścianie. Jeśli jesteś fanem kwiatów pnących, nie może zabraknąć hoi w twojej kolekcji. Roślina ta charakteryzuje się grubymi, błyszczącymi liśćmi i wyjątkowymi kwiatami. Jest łatwa w uprawie, ale nie lubi nadmiaru wody w podłożu i częstych zmian stanowiska.

5. Zamia  – Zamioculcas zamiifolia

Zamia
Źródło: Freepik.com

Jeśli nie masz zbyt wiele czasu na pielęgnację roślin i zastanawiasz się, jakie kwiaty do domu będą najbardziej wytrzymałe, zamiokulkas jest jak najbardziej odpowiedni. Dużo lepiej znosi suche podłoże od przelania. Zamia charakteryzuje się grubymi, prostymi pędami, z których wyrastają pięknie wybarwione i błyszczące liście. Może osiągać spore rozmiary, dlatego jeśli lubisz duże rośliny, uzbrój się w cierpliwość i ciesz oczy tym majestatycznym kwiatem.

6. Bonsai z fikusa – Ficus retusa

Bonsai z fikusa
Źródło: Freepik.com

Kolejny ładny kwiat to istna namiastka drzewa w domu. Bonsai to japońska sztuka przycinania roślin w celu ich zminiaturyzowania. Mają one przypominać prawdziwe drzewo w o wiele mniejszych rozmiarach. Do takich celów bardzo często wykorzystuje się fikusa, który świetnie czuje się w warunkach mieszkaniowych. Zaletą rośliny jest łatwość w uprawie, charakterystyczny wygląd oraz możliwość formowania drzewka według uznania.

7. Wężownica – Sansevieria

Wężownica
Źródło: Freepik.com

Fanom niewymagających roślin w domu przedstawiamy wężownicę – piękny sukulent o niewielkich wymaganiach uprawowych. Ze względu na to, że sansewieria wytrzymuje dłuższe przerwy w podlewaniu, jest to idealna roślina dla osób, które często wyjeżdżają. Ponadto, kwiat ten występuje w tak wielu odmianach, że z łatwością można stworzyć z nich imponującą kolekcję.

8. Filodendron pnący – Philodendron scandens

Ta odmiana filodendrona to kolejna propozycja dla osób zachwyconych pnącymi kwiatami w domu. Jest to wdzięczna roślina charakteryzująca się szybkim wzrostem i pięknym wyglądem liści. Mają one kształt serc. Dzięki możliwości prowadzenia pnączy filodendrona kwiat ten stanowi dla wielu osób podstawę aranżacji mieszkaniowej dżungli. Jest też łatwy w uprawie.

9. Zelistka Sternberga – Chlorophytum comosum 

Filodendron pnący jako rośliny w domu
Źródło: Freepik.com

Piękna roślina o wyjątkowo oryginalnych, biało-zielonych liściach. Przypominają one kępę trawy, w związku z czym pięknie prezentują się w wiszących kwietnikach. Ma niewielkie wymagania uprawowe. Zielistka oczyszcza powietrze, dlatego z pewnością warto mieć przynajmniej jeden okaz w swojej sypialni.

10. Maranta leuconeura

Maranta leuconeura
Źródło: Freepik.com

Ten wyjątkowo ładny kwiat swoją urodę zawdzięcza nietypowemu wybarwieniu liści. W szczególności dotyczy to odmiany Fascinator Tricolor. Maranty lubią wilgotne powietrze i lekko wilgotne podłoże. Pięknie przedstawiają, jak bardzo żywymi stworzeniami są rośliny, gdyż w ciągu dnia liście maranty wielokrotnie zmieniają swoje położenie. Z odrobiną cierpliwości można zaobserwować to zjawisko gołym okiem.

11. Opuncja – Opuntia quitensis

Opuncja jako kwiat w domu
Źródło: Freepik.com

Dziecko słońca, czyli opuncja pięknie sprawdzi się na domowym parapecie. Jest to kolejna roślina, która dobrze zniesie dłuższą nieobecność domowników. Nie należy jej przelewać, dlatego drenaż w doniczce jest dobrym rozwiązaniem. Ten oryginalnie wyglądający kaktus może poszczycić się pięknymi, różowo-pomarańczowymi kwiatami na szczycie pędów.

12. Oplątwa – Tillandsia

Oplątwa
Źródło: Freepik.com

Rośliny w domu bez ziemi? To możliwe! Oplątwy (epifity) do wzrostu nie potrzebują podłoża, ani nawet doniczki. Można zawiesić je na ścianie, położyć na dekoracyjnej podstawce i tworzyć z nich ciekawe kompozycje. Przynajmniej dwa razy w tygodniu trzeba zraszać je przegotowaną, ostudzoną wodą. Raz w miesiącu można zanurzyć roślinę w naczyniu z wodą i pozostawić na kilka godzin.

13. Aloes leczniczy – Aloe vera

Aloes
Źródło: Freepik.com

Aloes to roślina, która nie tylko pięknie wgląda, ale stanowi również pierwszą pomoc w problemach skórnych. Z tego powodu z pewnością warto mieć ją w domu i znać wszystkie jej właściwości lecznicze. Jest to kolejna mało wymagająca roślina.

14. Skrzydłokwiat – Spathiphyllum

Skrzydłkwiat
Źródło: Freepik.com

Kolejną rośliną, którą dobrze jest mieć w swoim domu, a najlepiej w sypialni jest skrzydłokwiat, ponieważ oczyszcza powietrze z toksyn. Ma on niewielkie wymagania, jednak dla dobrej kondycji warto zraszać go wodą. Lubi też lekko wilgotne podłoże. Charakteryzuje się pięknymi, białymi kwiatami.

15. Chamedora wytworna – Chamaedorea elegans

Chamedora wytworna
Źródło: Freepik.com

To niewielka, mało wymagająca palemka, która charakteryzuje się szybkim wzrostem. Lubi wilgotne podłoże, jednak nie należy jej narażać na przelanie. Warto regularnie zraszać liście. Młode okazy chamedory świetnie sprawdzają się do tzw. lasów w szkle, którym roślina nadaje tropikalnego wyglądu.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.