Sosna jako choinka przed domem
Ogród

Top 15 choinek do ogrodu! Sprawdź, którą warto wybrać!

W każdym ogrodzie powinny znaleźć się różne rodzaje roślin. To najlepszy sposób, aby stworzyć zróżnicowaną, piękną przestrzeń. Jeśli szukamy roślin dobrze radzących sobie nawet na mało zasobnym w składniki pokarmowe stanowisku, warto postawić na rośliny iglaste do ogrodu. Zobaczmy jakie choinki do ogrodu to naprawdę dobry wybór.

Jodły: jaki gatunek wybrać?

Jeśli chodzi o drzewa iglaste, to niewątpliwie doskonałym wyborem są jodły. Osoby, które dopiero zaczynają urządzać swój ogród, mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wiele gatunków tych drzew dostępnych jest w sprzedaży.

Do najpopularniejszych gatunków jodeł, które do ogrodu nadają się świetnie, zalicza się:

 • Jodła kaukaska — to jodła, która charakteryzuje się gęstymi igłami i naprawdę ładnym pokrojem. Prezentuje się ona naprawdę pięknie, ale trzeba pamiętać, że osiąga naprawdę duże rozmiary. Z tego powodu takie choinki poleca się do dużych ogrodów;
 • Jodła koreańska — to odmiana jodły, której cechą charakterystyczną są piękne szyszki. W naszym klimacie osiąga nieco mniejsze rozmiary, ale nadal jest naprawdę imponującym drzewem. W związku z tym poleca się ją zwłaszcza tym, którzy mogą wygospodarować w swoim ogrodzie sporo miejsca;
 • Jodła hiszpańska — jeśli chodzi o drzewa iglaste do ogrodu o niewielkiej powierzchni, jodła hiszpańska jest strzałem w dziesiątkę. To drzewo iglaste, którego wysokość nie przekroczy ośmiu metrów;
 • Jodła balsamiczna — to kolejny przykład jodły o niezwykle atrakcyjnym pokroju. Jej igły są krótkie, na pędach układają się spiralnie. Niewątpliwym ich atutem jest to, że wydzielają naprawdę intensywny, bardzo przyjemny zapach. Jodła balsamiczna rodzi duże szyszki o owalnym kształcie. Większość jej odmian dorasta to około piętnastu metrów. W małych ogrodach sprawdzi się odmiana karłowa Nana, która osiąga maksymalnie pół metra wysokości. Takie rośliny iglaste do ogrodu powinny być uprawiane wyłącznie w cieplejszych rejonach kraju. Wszystko dlatego, że jest to jodła o stosunkowo niewielkiej mrozoodporności. Nie sprawdzi się więc na Podhalu czy Lubelszczyźnie.

Jodły — wymagania

Jodły to, w odróżnieniu od innych drzew iglastych, rośliny o dość sporych wymaganiach. Najlepiej rosną w miejscach niezanieczyszczonych. Potrzebują sporo światła. Tyczy się to zwłaszcza odmian o srebrzystych igłach. Dobrze czują się na stanowiskach lekko wilgotnych. Sadząc je w glebie piaszczystej i jałowej, należy liczyć się z tym, że będą rosły zdecydowanie wolniej. W czasie suszy ich kondycja może mocno się pogarsza. Absolutnie nie należy sadzić jodeł w miejscach stale wilgotnych. Takie stanowiska sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych.

Świerk: pospolita, a niezwykle efektowna choinka do domu i ogrodu

Jeśli chodzi o rośliny iglaste do ogrodu, to świerk jest jedną z tych, których nie należy pomijać. Podobnie jak inne rośliny iglaste, świerki są zimozielone. Oznacza to, że będą ozdabiać nasz ogród przez cały rok. W sezonie świątecznym z powodzeniem można ozdobić je kolorowymi lampkami, wprowadzając również do ogrodu wyjątkową atmosferę. Wielość gatunków sprawia, że bez trudu uda się nam znaleźć świerk pasujący do naszego ogrodu. Do najpopularniejszych zalicza się:

 • Świerk srebrny — ten gatunek zwraca uwagę pięknym kolorem igieł. Drzewko dość szybko rośnie, dostępne jest na niejednej plantacji. Nie gubi igieł, pięknie komponuje się z ośnieżonym krajobrazem;
 • Świerk conica — to idealny świerk do ogrodu, który nie jest duży. Ma formę stożka, po wielu latach dorasta do około półtora metra. Nie zajmuje więc dużo miejsca, nie wymaga również cięcia i formowania;
 • Świerk kaukaski — to kolejny przykład świerka idealnego do niewielkiego ogrodu. Taki świerk to dziesięciu latach będzie miał wysokość około pół metra
 • Świerk pospolity — ta odmiana świerka dostępna jest na prawie każdej plantacji. To roślina, którą często sadzimy w dużych, przestronnych ogrodach. Decydując się na niego, trzeba pamiętać, że osiąga naprawdę imponujące rozmiary.

Świerki to rośliny, które nie mają zbyt dużych wymagań glebowych. Aby jednak dobrze rosły w ogrodzie, należy sadzić je w miejscach, w których nie brakuje światła. Kiedy promieni słonecznych jest zbyt mało, świerk zaczyna gubić igły, staje się również bardziej podatny na choroby grzybowe. Mówiąc o świerku, warto pamiętać, że jest to idealna choinka do domu i to bez względu na to, czy wybierzemy świerk srebrny, czy inną odmianę. Za sprawą świerka święta upłyną w atmosferze wyjątkowego leśnego zapachu.

Sosna: popularna roślina iglasta idealna do polskich ogrodów

Sosna jako choinka do ogrodu
Źródło: Freepik.com

Jeśli chodzi o rośliny iglaste spotykane w polskich ogrodach, to sosna zaliczana jest do jednych z najbardziej popularnych. Wiele osób zastanawia się jaki gatunek wybrać, aby cieszyć się pięknymi roślinami o wyjątkowym pokroju. Rozważając zakup sosny, warto pod uwagę wziąć:

 • Sosnę pospolitą — to drzewo iglaste o niewielkich wymaganiach glebowych. Idealnie sprawdzi się bez względu na to, w jakim miejscu ma rosnąć. Jednym, czego nie lubi sosna pospolita jest zanieczyszczone powietrze. Dlatego nie jest ona najlepszym wyborem, jeśli szukamy drzewa iglastego do ogrodu w mieście. Jest jednak niezastąpiona na terenach podmiejskich;
 • Sosna górska — kosodrzewina powszechnie spotykana jest w Tatrach. To właśnie z tego powodu jest to roślina o naprawdę niewielkich wymaganiach. Kosodrzewina uważana jest za najbardziej odporny gatunek sosny. To dobry wybór na stanowiska ubogie w składniki pokarmowe;
 • Sosna czarna — to sosna, która dobrze czuje się na stanowiskach słonecznych. Nie wymaga zbyt wiele, jeśli chodzi o podłoże. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby posadzić ją nawet na glebie zasadowej. To gatunek sosny, któremu nie przeszkadza nawet mocno zanieczyszczone powietrze.

Sosna to zarówno klasyczne, proste gatunki, jak i te dużo bardziej ekskluzywne. Zarówno hurt, jak i sprzedaż detaliczna to szeroki wybór sadzonek tej wyjątkowej rośliny iglastej.

Cisy: mało popularne rośliny iglaste zasługujące na uwagę

Cis jako choinka do ogrodu
Źródło: Freepik.com

Rośliny iglaste to nie tylko sosny, świerki i jodły. Na uwagę bez wątpienia zasługują również cisy. Świetnie sprawdzają się wówczas, gdy szukamy rośliny iglastej nadającej się do formowania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać z nich ciekawie formowane bryły, a nawet figury geometryczne. Cechą charakterystyczną cisu są miękkie w dotyku igły, które mają piękny ciemnozielony kolor.

Jałowce: cenne iglaki, które warto mieć w ogrodzie

Rośliną iglastą, którą warto wprowadzić do ogrodu jest jałowiec. Jego atutem jest łatwość uprawy i stosunkowo niewielkie wymagania glebowe. Jałowce poleca się tym, którzy chcą osiągnąć w ogrodzie efekt dzikości i naturalności. Dostępne są jałowce karłowe, pnące, a także te o wzniesionym pokroju. Pięknie prezentują się w ogrodach skalnych. Jaki gatunek wybrać? Doskonałym wyborem są jałowce pospolite. Zarówno hurt, jak i sprzedaż detaliczna to ich naprawdę duży wybór.

Dlaczego warto mieć rośliny iglaste w ogrodzie?

Rośliny iglaste mają wiele zalet. Przede wszystkim zdecydowana większość z nich to rośliny zimozielone, co oznacza, że stanowią ozdobę bez względu na porę roku. Zielony kolor igieł pięknie kontrastuje ze śniegiem, co sprawia, że święta w ogrodzie zyskują wyjątkową oprawę. Dla wielu osób atutem roślin iglastych jest to, że dość wolno rosną, dzięki czemu można je sadzić nawet w niewielkich ogrodach. Dostępne są też odmiany karłowe. Szeroki wybór gatunków i odmian sprawia, że nikt nie będzie miał problemu ze znalezieniem roślin iglastych wpisujących się w charakter własnego ogrodu.

Czy choinka sztuczna jest lepsza niż żywa?

Drzewa iglaste są niezastąpione w okresie świątecznym. To rośliny do domu i ogrodu. Jeśli zależy nam na tym, aby w domu roznosił się piękny zapach lasu, choinka sztuczna powinna być zastąpiona żywą. Spośród opisanych przez nas drzew iglastych w roli choinki świetnie sprawdzają się świerki i jodły. Sosny to dobry wybór dla tych, którzy chcą cieszyć się choinką o swoistym wyglądzie.

Rośliny iglaste powinny znaleźć się w każdym ogrodzie. Stanowią świetne tło dla innych roślin, cieszą oczy również zimą, a ich uprawa nie nastręcza większych trudności.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.