Artykuł partnera.
Należy zastanowić się nad metodami ogrzewania domu już na etapie planowania budowy. Istnieje wiele różnych sposobów ogrzewania, które różnią się ceną i właściwościami. Wśród najpopularniejszych sposobów ogrzewania domu jednorodzinnego można wymienić: ogrzewanie paliwem stałym (drewno, węgiel), gazowe, elektryczne oraz odnawialne źródła energii.
Ogrzewanie gazowe w domach jednorodzinnych
Ogrzewanie gazowe cieszy się dużą popularnością jako sposób na ogrzewanie domu. Jedną z głównych zalet jest brak generowania zabrudzeń. Piecyki gazowe są również stosunkowo małe i w pełni samodzielne, a jedynym wymaganym warunkiem poprawnego działania jest regularna kontrola instalacji, na przykład raz w roku.
Ogrzewanie elektryczne – łatwe w obsłudze, kosztowne dla portfela
Ogrzewanie elektryczne to obecnie najdroższy sposób na ogrzewanie domu. Chociaż jest łatwy w obsłudze i stosunkowo czysty, to koszty związane z zużyciem energii elektrycznej są znacznie wyższe niż w przypadku ogrzewania gazowego.
Ogrzewanie paliwem stałym
Przykładami paliw stałych są węgiel lub eko-groszek. W niektórych przypadkach (węgiel) podczas spalania uwalniane są szkodliwe związki, które negatywnie wpływają na jakość powietrza. Stosując tą metodę należy posiadać dużo miejsca na składowanie opału, a także na bieżąco monitorować jego ilość.
Odnawialne źródła energii
Przykładem odnawialnych źródeł energii jest np. biomasa. Biomasa to ogólny termin określający wszelką organiczną materię, taką jak drewno, rośliny, wodorosty i odpady zwierzęce, które mogą być wykorzystywane jako źródło energii. Stanowi ona prawdopodobnie jedno z najstarszych źródeł energii dla człowieka, zaraz po energii słonecznej. Biomasa jest uważana za odnawialne źródło energii, ponieważ jej zasoby nie są ograniczone.
Do biomasy zaliczamy np. pellet czy też zrębki drzewne. Systemy grzewcze oparte na zrębkach drzewnych są jedną z najtańszych metod ogrzewania domów jednorodzinnych. Zrębka drzewna to tanie paliwo, które spalane w nowoczesnych kotłach charakteryzujących się wysoką sprawnością generuje ciepło przy niewielkich kosztach. Przykładem takiego systemu może być piec ECO-QUENTIN, o którym można dowiedzieć się więcej tutaj https://altereco.pl/produkt/kociol-eco-quentin-22kw/
Do odnawialnych źródeł pozyskiwania energii (OZE) w domach jednorodzinnych należą też pompy ciepła i fotowoltaika. Pompy ciepła pobierają energię z otoczenia, która później jest przekazywana do systemu grzewczego. Fotowoltaika natomiast czerpie energię z promieni słonecznych. Energia z OZE to najtańsze metody pod względem eksploatacji, jednak koszty instalacji są bardzo wysokie.
Przed zdecydowaniem się na ogrzewanie elektryczne, warto dokładnie przemyśleć i porównać koszty i korzyści dla różnych sposobów ogrzewania.
Masz problem z wyborem odpowiedniej metody ogrzewania? Skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy pomogą Ci wybrać optymalne rozwiązanie.