Zamontowane szybkozłącza ogrodzie
Ogród

Szybkozłączka do wody – jak działa?

Szybkozłączki do wody służą do podłączenia różnych przewodów w instalacji wodnej w szybkim tempie, czyli bez użycia narzędzi i nakrętek. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań tego typu, ogólnym terminem szybkozłącza do wody określane są kolanka, trójniki, prostki i regulatory ciśnienia.

Szybkozłącza ogrodowe – jak dobrać je odpowiednio?

Szybkozłącza ogrodowe należy odpowiednio dobrać i zwrócić uwagę na takie czynniki, jak:

  •  funkcja odcięcia dopływu wody,
  • materiał, z jakiego wykonane jest szybkozłącze do wody,
  • maksymalne ciśnienie robocze szybkozłącza do wody,
  • wielkość średnicy, w jakie są zaopatrzone szybkozłączki ogrodowe.

Szybkozłącza ogrodowe przed ostatecznym wyborem należy również sprawdzić pod kątem współpracy z już istniejącymi elementami systemu wodnego. Złącze ogrodowe może obsługiwać również różnorodny zakres ciśnień, powinno być doskonale szczelne oraz bezpieczne dla otoczenia. Złącze do węża ogrodowego najczęściej wykonane jest z mosiądzu MS 58. Wykonane z tego materiału złącza węży ogrodowych charakteryzują się wysokim stopniem wytrzymałości w porównaniu do innych surowców. Zazwyczaj złącze węża ogrodowego ma przyjazny i ergonomiczny kształt, może być także wyposażone w zawory. Złącza do węży ogrodowych powinny być także dobierane z odpowiednim zapasem bezpieczeństwa, a nie na skraju wartości granicznych.

W jaki sposób działają szybkozłącza do wody?

Szybkozłącza ogrodowe podobnie jak inne szybkozłączki do wody są wykorzystywane do łączenia różnego rodzaju elementów wodnych oraz przewodów elastycznych. Różnorodność form, w jakich występują szybkozłącza do wody, umożliwiają zredukowanie średnicy przewodu, np. można zredukować szybkozłącze do wody z 1/4 do 3/8. Z kolei szybkozłacza do wody o konstrukcji sucho odcinającej, gdzie nie może być przecieku żadnej wilgoci, mogą być stosowane przy chłodzeniu układów elektronicznych. Szybkozłącza ogrodowe w formie trójników pozwalają na przepływ wody z jednego źródła na dwa kanały. Szybkozłączki ogrodowe mogą też regulować ciśnienie, ograniczając i redukując jego przepływ do określonej wartości. Tego rodzaju złącze ogrodowe może być wykorzystywane w przypadku występujących skoków ciśnienia albo kiedy jest ono zbyt wysokie. Złącze do węża ogrodowego regulujące ciśnienie może być wykorzystywane do systemów wodnych, które mają na celu podniesienie ciśnienia. Złącze węża ogrodowego zaopatrzone jest w specjalne pierścienie, ich konstrukcja umożliwia uszczelnienie w najwyższym stopniu. Dobrze wykonane złącza do węży ogrodowych zapewniają nieskomplikowaną obsługę i proste podłączenie. Najważniejszym warunkiem prawidłowego działania złącza węży ogrodowych jest dobór właściwego modelu.

Jak podłączyć złącza do węży ogrodowych?

Szybkozłącza ogrodowe można podłączyć w różny sposób, wszystko zależy od konkretnego modelu. Najczęściej szybkozłącza do wody są montowane poprzez wsuwanie przewodu i blokowanie w zależności od zainstalowanego mechanizmu. Niektóre szybkozłączki do wody są zaopatrzone w klipsy, inne nie. Szybkozłącze do wody z klipsem mogą być zastosowane dopiero po jego zdjęciu. Następnie trzeba założyć przewód w akcesorium szybkozłącza do wody i założyć klips. Jest on dodatkowym elementem zabezpieczającym przed wysunięciem szybkozłącza ogrodowe. Przy odpinaniu należy również wyjąć element blokujący umieszczony przy wejściu do szybkozłączek ogrodowych. Złącze ogrodowe bezklipsowe można podłączyć w prostszy sposób. Złącze do węża ogrodowego, które nie posiada tego elementu, jest bezpieczniejsze w stosowaniu, ponieważ odpada ryzyko jego zgubienia. Żeby podpiąć złącze węża ogrodowego, wystarczy wsunąć je do oporu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.