Robienie sztablatury
Budownictwo Dom Wnętrza

Sztablatura – charakterystyka, cena, wykonanie krok po kroku

Pod tym groźnie brzmiącym pojęciem, jak podaje słownik języka polskiego PWN, kryję się rodzaj wyrównywania powierzchni ściany. Wykonuje się go, przy użyciu cienkiej warstwy tynku lub stiuku. Zatem, to groźnie brzmiące słowo, to nic innego, jak zabieg wykonywany przy remoncie lub budowaniu nowego domu, czy mieszkania, w celu uzyskania gładkich i prostych ścian.

Sztablatura – charakterystyka

Choć sztablatura bardzo przypomina wyrównywanie powierzchni przy pomocy gładzi, niewiele ma z nią wspólnego. Do jej wykonania niezbędny jest gips lub gips z domieszką wapna. Ściany, które zostały wyrównane przy pomocy sztablatury, są nieskazitelnie gładkie. Dlatego nie potrzebują dodatkowych ozdób. Właśnie dlatego, na ten rodzaj wygładzania decydują się osoby, którym zależy na tym, by przestrzeń w ich domu stanowiła samoistną ozdobę.

Nie tak dawno, sztablaturę wykonywało się wyłącznie w bogatych rezydencjach, czy dostojnych pałacach. Obecnie coraz więcej przeciętnych osób decyduje się na ten zabieg. Jest to spowodowane głownie wytrzymałością powierzchni, na której położona zostaje cienka warstwa gipsu. Trzeba jednak pamiętać, że sztablatury nie powinno się wykonywać w miejscach wilgotnych. Dlatego zarówno łazienki, jak i pomieszczenia piwniczne, ze słabą cyrkulacją powietrza, nie będą mogły zostać nią wyrównane.

Sztablatura- cena

Cena wykonania 1m2 sztablatury, jest niemal dwukrotnie wyższa od tradycyjnego tynku. Idzie to jednak w parze z jakością. Na powierzchniach, na których zastosowana została sztablatura, nie są widoczne żadne pory, ani nawet delikatne różnice w poziomie. Ze względu jednak na cenę, wiele osób decyduje się na tańsze rozwiązania. Wynika to głownie z faktu, że w naszych mieszkaniach, niezwykle rzadko mamy możliwość pozostawienia pustych ścian, które nie zostaną zasłonięte przez meble lub przytłumione obrazami.

Wykonanie sztablatury w takim wypadku, jest zwyczajnie bezsensowne. Szacuje się, że obecnie za metr wykonanej sztablatury, trzeba zapłacić około 50 zł. Jest to jednak cena orientacyjna, gdyż tak naprawdę kwotę ostateczną zaproponuje nam konkretny wykonawca. Jak w przypadku wszelkich remontów, musimy mieć na uwadze, że ceny usług znacznie różnią się w zależności od regionu inwestycji i konkurencyjności, jaka występuje na danym obszarze.

Sztablatura – wykonanie

Jeśli zdecydujemy się na wykonanie sztablatury, nie mając o niej zielonego pojęcia, nie próbujmy przystępować sami do zadania. Jest to praca bardzo precyzyjna. Dlatego lepiej powierzyć to zadanie specjaliście.

Już samo położenie tynku, który jest podłożem dla sztablatury, może być dość problematyczne, dla osoby, która nigdy nie miała z tym styczności. Fachowiec, po położeniu tynku, odczeka, aż ten idealnie wyschnie i przejdzie do wyrównania powierzchni. W tym celu, najczęściej używany jest papier ścierny lub siateczka o dużej gęstości. Bez tego, sztablatura położona z największą precyzją, nie przyniosłaby oczekiwanego skutku. Następnie za pomoc packi nałożona zostanie cienka warstwa, około 1-2 mm.

Zabieg ten powtarza się zazwyczaj dwukrotnie, za każdym razem przykładając całkowitą staranność. Niestety jeden nieprawidłowy ruch, może spowodować, że zadanie będzie trzeba rozpocząć od nowa. Na koniec, aby uzyskać idealne efekt, cała powierzchnię trzeba oszlifować i przystąpić do cyklinowania z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi. Ostatnią czynność stanowi szpachlowanie zaczynem gipsowym. Jest to więc bardzo czasochłonna i niełatwa praca, która przynosi jednak, bardzo spektakularny efekt.

Gdzie sztablatura najlepiej się sprawdzi?

Sztablatura przy remoncie wnętrz
Źródło: Pexels.com

Tak, jak zostało już wcześniej wspomniane, sztablatura nie nadaje się do pomieszczeń o dużej wilgotności. Podobnie z resztą, jak klasyczne tynki. Możemy ją jednak z powodzeniem, zastosować w pokojach, salonach, czy pomieszczeniach biurowych. Ogrzewane przestrzenie, z dobrą cyrkulacją powietrza, są idealnym miejscem na jej wykonanie. W przeciwieństwie do tynku, którym wygładzamy ściany w mieszkaniach, nie warto kłaść jej w miejscach, które będą miały dużo mebli.

Sztablatura pod wzory

Oczywiście można to zrobić, ale efekt pracy i tak zostanie zasłonięty, więc zasadniczo mija się to z celem. Sztablatura świetnie sprawdza się jako podkład pod wzory. Jeśli zamierzamy zostawić ścianę odsłoniętą, pustą lub zamontować na niej fototapetę, czy inną wzorzystą tapetę, pokuśmy się o zrobienie sztablatury. Dzięki idealnie wygładzonej powierzchni, efekt będzie wyjątkowy i doskonały. Zwłaszcza duże pomieszczenia powinny zostać wygładzone przy jej powierzchni. Światło padając na ściany mocno podkreśla ich ubytki, dlatego na prostych i długich odcinkach wygląda to koszmarnie.

Narzędzia niezbędne do wykonania sztablatury

Każdy, kto choć raz przystępował do remontu wie, że aby zadanie się powiodło, niezbędnych jest sporo różnych narzędzi. Już przy zwykłym, wydaje się prozaicznym, malowaniu ścian, musimy zaopatrzyć się w różnej wielkości wałki, pędzle, czy taśmy malarskie. Przy wykonywaniu sztablatury, najważniejsza jest dobrej jakości, najlepiej wykonana ze stali nierdzewnej, szpachla.

Wśród fachowców, to właśnie szpachla do sztablatury cieszy się największym uznaniem. Być może wynika to z jej trwałości, a może swoją popularność zyskała dzięki łatwej dostępności. Można ją kupić naprawdę w większości sklepów budowlanych, a jej cena nie odbiega zbytnio, od konkurencji. Wszystkie porady i wskazówki, dotyczące nakładania sztablatury, mówią również, by nie oszczędzać na pacce. Chociaż wydaje się ona mało istotnym elementem, jest naprawdę ważna. To właśnie od tego malutkiego narzędzia zależy, czy nakładany gips, będzie odpowiednio rozłożony na ścianie.

Wykończenie wnętrz, od czego zacząć?

Jeśli mamy już postawione ściany lub w ogóle zabieramy się za wykończenie mieszkania w bloku wielorodzinnym, zacznijmy od dobrego planu. Choć brzmi to dość zabawnie, wiele osób chciałoby od razu przystąpić do malowania. Niestety, gołe mury nie nadają się do nakładania kolorów.

Zatem zaprojektujmy całe pomieszczenie zgodnie z jego przeznaczeniem i zastanówmy się, co chcielibyśmy w nim wyeksponować.

Jeśli główną uwagę w nim, mają przyciągać elementy ruchome, możemy śmiało zacząć tradycyjne tynkowanie, później nanosić kolory i umieszczać elementy dekoracyjne. Jeżeli chcemy podkreślić charakter mieszkania i jednocześnie zminimalizować ilość niepotrzebnych dodatków, postawmy na sztablaturę.

Następnie znajdźmy dobrą, rzetelną, a najlepiej polecaną ekipę remontową. W przypadku takich usług nie warto ulegać presji czasu i wybierać pierwszego fachowca, jaki zgodzi się podjąć zadanie. Starajmy się również nie oszczędzać. Zorientujmy się, jakie stawki oferuje kilku wykonawców z dobrymi opiniami w naszej okolicy i na tej podstawie podpiszmy umowę realizacji.

O czym warto pamiętać?

Pamiętajmy, by nie zlecać żadnych remontów „na gębę”. Kwestie wszystkich zaliczek i terminu ukończenia prac, zawrzyjmy na piśmie. Jeśli jakikolwiek aspekt nas niepokoi, nie bójmy się zadzwonić do osoby, której zlecamy pracę. Jako inwestorzy, nie musimy znać się na wszystkim. Dlatego właśnie zatrudniamy do tego kogoś wykfalifikowanego. Dobra firma remontowa, nigdy nie odmówi cennych wskazówek i dokładnie wytłumaczy planowany przebieg prac.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.