Stół jest centrum każdego domu i każdej restauracji. W większości kultur wspólne spożywanie posiłków jest bardzo ważne. Jedząc i pijąc, od wieków celebrujemy uroczystości, obchodzimy święta. W ten sposób spędzamy czas z rodziną, z przyjaciółmi, a czasem z zupełnie obcymi ludźmi. Trudno bez tego wyobrazić sobie życie społeczne. Ważne jest nie tylko to, co jemy i pijemy. Tak naprawdę liczy się każdy detal.
Bardzo ważne jest to, jak wygląda stół. Wybór zastawy, dekoracji, odpowiednie rozłożenie sztućców. Wszystko to składa się na doświadczenie wspólnie spędzonego czasu, celebracji wspólnego posiłku. O tym, jaki powinien być stół, można napisać wiele. Dziś skupimy się na bardzo ważnym szczególe. Mianowicie na serwetkach. Jak składać serwetki, aby stały się idealną dekoracją stołu? O czym należy pamiętać? Jak dopasować serwetki do charakteru stołu?
Historia serwetki
W Starożytności próżno szukać dzisiejszych serwetek. Grecy po posiłku wycierali ręce i usta w ciasto. W Rzymie wprowadzono kawałek materiału, który był rodzajem pierwowzoru dzisiejszych serwetek. Duży kawałek materiału rozkładano na całym stole. Na tym materiale stało jedzenie i picie. Wszyscy biesiadnicy po spożyciu posiłku mogli użyć go do wycierania sobie ust i rąk. Czasem wkładano do niego resztki po posiłku i zabierano ze sobą. Z pewnością daleko było tamtej serwecie do dzisiejszych serwetek. Warto jednak docenić wielofunkcyjność tego materiału.
W Średniowieczu wszystko mogło stać się serwetką. Usta i dłonie wycierano w każdy dostępny materiał. To mogło być ubranie, jakaś tkanina leżąca na stole. Serwetki jako takie pojawiły się w wieku XVI. Dopiero wtedy ten mały kawałek materiału stał się nieodłącznym elementem każdego wyrafinowanego stołu. Papierowe chusty pojawiły się w roku 1887. Kilkadziesiąt lat wcześniej, bo około 1800 roku, serwetki na dobre zagościły w domach mieszczańskich. Ich główną funkcją była ochrona eleganckiego stroju przed zabrudzeniem.
W tej epoce pojawił się też zwyczaj składania serwetek. Serwetki powoli stawały się elementem dekoracyjnym stołu. Ich funkcja praktyczna, została wzbogacona o funkcję estetyczną. W 1861 roku pojawił się pierwszy poradnik, opisujący składanie serwetek krok po kroku. Był to poradnik Pani Beeton. Rozwój sztuki składania serwetek był ściśle powiązany z Rewolucją Przemysłową.
Dekoracje stołu — serwetki
Każdy element wystroju jest ważny. To, jak będzie wyglądał stół, ma zasadniczy wpływ na wystrój całego wnętrza. Estetyka stołu wpływa także na to, jaka panuje atmosfera. Na to, jak się czujemy i jak się ze sobą bawimy.
Ważne jest nakrycie każdego stołu. Ważniejsze jednak jest nakrycie stołu, przy którym celebrujemy wyjątkowe okazje. Takim stołem jest z całą pewnością stół weselny, czy komunijny. Tak samo stół urodzinowy, wigilijny i wielkanocny.
Nakrycie stołu powinno korespondować z charakterem imprezy. Jeśli impreza ma charakter nieoficjalny, to nie ma sensu dekorować stołu w sposób nad wyraz elegancki. Wszystko musi do siebie pasować. Jeśli na nieformalnej imprezie stół zostanie mocno udekorowany, to uczestnicy mogą poczuć się skrępowani. Stół ma służyć ludziom. Nie może im przeszkadzać w imprezie.
Powinien być udekorowany w sposób funkcjonalny i estetyczny. Estetyka stołu z kolei powinna wspierać naturalny charakter i rytm wydarzenia. Nie można umieścić na stole weselnym ponurych dekoracji. Nie wypada na stypie dekorować stołu w sposób radosny. Serwetki powinny być starannie dobrane do stylu wydarzenia. Ważny jest ich kolor to, czy mają wzory i jakie. Ważna jest także faktura. Liczy się to, jak zostaną złożone.
Istnieje wiele sposobów na złożenie serwetek. Inaczej złożymy serwetki na świąteczny stół, a inaczej na urodziny dziecka. Warto poznać wszystkie sposoby składania serwetek papierowych, wzory, modele. Tylko wtedy będziemy wiedzieli jak wykorzystać serwetki do podkreślenia charakteru wydarzenia.
Dlaczego warto składać serwetki?
Zwykłe serwetki, tak po prostu położone na stole, będą miały tylko swoją funkcję praktyczną. To bardzo ważne, aby mieć w co wytrzeć ręce i usta. Wycieranie ust jest szczególnie ważne przed każdym łykiem wina albo innego napoju. Pozwoli to uniknąć zostawiania śladów po posiłku na szkle. Jeśli jednak serwetki złożymy we wzory, to staną się one elementem dekoracyjnym. Stojący na stole urodzinowym, na imprezie dziecięcej, lisek zachwyci wszystkie dzieci. Kieszonka sprawi, że praca restauratorów staje się łatwiejsza, a posiłek przyjemniejszy dla gości. Lilia uczyni stół bardzo wykwintnym i eleganckim. Statek możemy umieścić na stole dziecięcym, ale też na imprezie marynarskiej. Warto dobierać kolory, wzory oraz sposoby złożenia serwetek. W ten sposób stół zyska niesamowitego blasku.
Składanie serwetek papierowych na stół krok po kroku!
Serwetki można złożyć na wiele różnych sposobów. Eksperci w tej dziedzinie traktują to niemal jak sztukę. Wciąż powstają nowe, oryginalne, niezwykłe i bardzo skomplikowane kompozycje. Ta sztuka przyda się każdemu. Nie tylko osobom, które profesjonalnie zajmują się dekorowaniem stołów. Każdy z nas powinien wiedzieć, jak składać serwetki papierowe. Na rynku dostępnych jest wiele różnych poradników. W nich można znaleźć cenne instrukcje. Pokazują one składanie serwetek papierowych na stół krok po kroku. Poznanie tajników tej sztuki pozwoli na doskonałe udekorowanie stołu. Warto poznać różne pomysły, aby móc z nich w odpowiednim momencie skorzystać. Wśród najpopularniejszych wzorów znajdują się: rozeta, wachlarz, choinka, kieszonka, kwiat losu, a także gwiazda betlejemska.
Choinka, rozeta, kieszonka — podstawowe wzory
Kieszonka jest tym wzorem, który chętnie jest wykorzystywany przez restauratorów. To elegancki sposób na umieszczenie w serwetce sztućców. Jego największą zaletą jest to, że łączy w sobie dużą praktyczność, funkcjonalność oraz estetykę. Tak złożona serwetka wygląda bardzo elegancko. Ułatwia też pracę pracownikom restauracji. Poprawia komfort jedzenia oraz zwiększa poziom higieny. Serwetkę ze sztućcami można przygotować wcześniej. W dowolnym momencie możemy ją zabrać albo dołożyć nowy komplet.
Warto przygotować różne warianty kolorystyczne. Tak, aby pasowały do różnego typu imprez. Po wyciągnięciu sztućców można ją spokojnie wykorzystać do wytarcia ust i rąk.
Rozeta i wachlarz to chętnie wykorzystywane wzory na specjalne okazje. Cieszą się dużą popularnością na weselach, chrzcinach, komuniach. Charakteryzują się dużą elegancją, efektywnością i bardzo łatwo je złożyć. W przeciwieństwie do kwiatu lotosu, który jest bardzo trudny do złożenia. Wymaga sporo zaangażowania i czasu. Z tego względu częściej wykorzystuje się go w eleganckich i prestiżowych miejscach.
Choinka i gwiazda betlejemska są bardzo proste do wykonania. Idealnie nadają się na wigilijny stół. Z nim z całą pewnością świąteczny stół nabierze klasy. To takie wzory, które powinny się znaleźć na świątecznym stole. Jakie istnieją sposoby na składanie serwetek papierowych, wzory, modele?
Składanie serwetek papierowych — wzory
Zacznijmy od wspomnianej kieszonki. Najpierw należy wybrać serwetkę. Powinna być kwadratowa. Kwadratową serwetkę należy złożyć dwa razy. Powinien powstać mniejszy kwadrat. Wolne rogi należy umieścić u góry. Pierwszą warstwę serwetki trzeba zwinąć w ciasny rulon. Nie należy zwijać serwetki do końca, a do połowy. Drugą warstwę serwetki należy zwinąć w ten sam sposób. Rulony powinny do siebie przylegać. Róg trzeciej warstwy trzeba zawinąć pod spód. Jej krawędź musi się znaleźć 2 centymetry ponad rulonami. Teraz należy obrócić serwetkę na drugą stronę. Jej prawy bok trzeba złożyć na 1/3 długości. Lewy należy złożyć tak, aby spotkał się z prawym w połowie. Następie serwetkę należy ponownie obrócić. Kieszonka gotowa. Można do niej włożyć sztućce i umieścić na stole.
Na świątecznym stole możemy umieścić choinkę albo gwiazdę betlejemską.
Jak złożyć serwetkę, aby powstała choinka?
Potrzebna będzie dość duża serwetka. Należy ją złożyć na cztery części. Powinien wtedy powstać kwadrat. Następnie należy chwycić za pierwszą warstwę i złożyć tak, aby powstał trójkąt. Każdą kolejną warstwę należy złożyć w ten sam sposób. Pomiędzy warstwami powinny zostać centymetrowe przerwy. Następnie trzeba obrócić serwetkę na drugą stronę. Prawy i lewy bok trzeba złożyć do środka, na 1/3 długości ich podstawy. Następnie odwrócić serwetkę i odwinąć jej pierwszą warstwę. W ten sposób powstanie czubek choinki. Kolejne warstwy należy odwijać w ten sam sposób, aby powstawała cała choinka. Górny róg każdej z nich trzeba schować pod spód warstwy poprzedniej.
Lis i statek — wzory na imprezy dziecięce i nie tylko
Statek jest prosty do złożenia. Wystarczy tylko kilka ruchów. Z całą pewnością nadaje się na przyjęcia dla dzieci. Nie tylko najmłodsi zareagują na niego radością. Również dorośli potrafią docenić ten ciekawy wzór.
Jeśli chcemy złożyć serwetkę w statek, to wystarczy nam kilka minut. Serwetkę należy złożyć na 1/3 wysokości. Dolną część serwetki należy nałożyć na górną część. Boki trzeba zgiąć do środka. Lewy i prawy róg należy założyć w dół, do środka. Na dole znajduje się prostokątna część, która ma dwa rogi. Należy na złożyć do tyłu, tak, aby jeden róg włożyć w drugi. W ten sposób powstaje malutki stateczek. Jeśli chcemy uzyskać dodatkowe efekty dekoracyjne, to warto wybrać serwetki w morskie wzory.
Paw jest nie tylko efektowny, ale też bardzo elegancki. Znajdzie zastosowanie na imprezach dla dzieci, a także na weselach, komuniach i wieczornych kolacjach. Należy złożyć serwetkę na pół. Potem należy ją składać tak, aby powstała harmonijka. Harmonijka powinna się znaleźć po lewej stronie, pod spodem. W tym celu należy obrócić serwetkę na drugą stronę. Potem ponownie złożyć na pół. Górny róg należy złożyć w dół, pod skosem. Wystający kawałek należy włożyć pod spód. Wachlarz powinien tworzyć ogon pawia.
Bardzo ciekawą wizualnie propozycją jest serwetka złożona w lisa. Najpierw należy złożyć serwetkę w romb. W tym celu trzeba złożyć jej przeciwległe brzegi ze sobą. Romb należy ułożyć tak, aby złożenia znalazły się na dole. Następnie serwetkę należy złożyć na pół, wzdłuż. Powinien powstać trójkąt z dolnej złożonej części. Ten trójkąt musi leżeć podstawą do góry. Lewy róg należy włożyć pod prawą część trapezu. Bez trudu zobaczymy go w serwetce. Potem należy odwrócić serwetkę i ponownie wykonać poprzednią czynność. Tak powstanie radosny lisek. Udekorowany w ten sposób stół pasuje do każdego wnętrza, w którym odbywa się impreza dziecięca. Składanie serwetek papierowych na stół krok po kroku nie jest wcale takie trudne. Każdy może się tego nauczyć i dzięki temu urozmaicić dekoracje stołu.
Składanie serwetek krok po kroku — lilia
Lilia to jeden z najbardziej dekoracyjnych wzorów. Z tego względu cieszy się ona dużą popularnością. Nie wymaga dużych umiejętności. Nie jest bardzo skomplikowana do złożenia.
Ważne jest to, że warto wybrać serwetki materiałowe. Wtedy lilia będzie się prezentowała odpowiednio dobrze. Najlepsze będę serwetki kwadratowe, w wymiarach 50 centymetrów na 50 centymetrów.
Najpierw należy rozłożyć serwetkę na stole. Dolne rogi powinny być skierowane w stronę ciała. Następnie należy wziąć jeden dolny róg i złożyć go tak, aby powstał trójkąt. Potem trzeba wziąć prawy oraz lewy róg trójkąta i połączyć je z wierzchołkiem. Na tym etapie powinien powstać kwadrat. Należy wziąć jedną warstwę serwetki i połączyć jej górny róg z dolnym wierzchołkiem kwadratu. Powinien powstać trójkąt.
Następnie należy chwycić górny róg kwadratu i złożyć go tak, aby dotknął podstawy trójkąta. Następnie należy chwycić górę serwetki i złożyć ją tak, aby nachodziła na linię zgięcia. Powinna nachodzić na nie więcej niż 1 centymetr. Następnie należy odwrócić serwetkę na drugą stronę oraz o 180 stopni. Ostatni etap obejmuje zawinięcie rogów do środka. Rogi trzeba założyć jeden za drugi. Po postawieniu serwetki powinny pojawić się skrzydełka. Należy ja odchylić i schować za dolnym zagięcie.