Zamontowane schody strychowe w domu
Dom

Schody strychowe – jak wybrać odpowiednie?

Montaż schodów strychowych w domach z poddaszem to duża wygoda i oszczędność miejsca. Na rynku dostępne są obecnie dwie podstawowe wersje takich składanych schodów – z metalu i drewna. Czym jeszcze, oprócz materiału wykonania, należy się kierować podczas zakupu? Na te i na inne pytania odpowiadamy w artykule poniżej.

Rodzaje schodów strychowych

Schody strychowe to składane konstrukcje, które umożliwiają korzystanie z pomieszczeń na poddaszach. W zależności od materiału wykonania, można je podzielić na:

 • schody strychowe drewniane;
 • schody strychowe metalowe.

Dużą popularnością cieszą się schody drewniane, wyposażone w segmentową drabinkę. Cechują się dużą estetyką wykonania oraz dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi – doskonale nadają się również do domów energooszczędnych i pasywnych. Schody strychowe metalowe z kolei występują w wersjach składanych z segmentową drabinką lub jako konstrukcje nożycowe. Te ostatnie zalecane są głównie do niewielkich wnętrz, gdzie liczy się oszczędność dostępnej przestrzeni. Zaletą schodów metalowych jest również łatwe dostosowanie ich długości do wysokości pomieszczenia, co jest możliwe dzięki systemowi regulacji.

Zarówno schody strychowe drewniane, jak i metalowe są odporne na wysokie obciążenia, a producenci zwykle proponują wiele akcesoriów dodatkowych. Przykładowo do schodów składanych można dokupić np. dodatkowe stopnie, poręcz, listwy wykończeniowe, kątowniki montażowe itd. Schody strychowe są dostępne w różnych wymiarach i wersjach kolorystycznych.

Podstawowe parametry techniczne schodów strychowych

Na etapie poszukiwań schodów strychowych należy w pierwszej kolejności wybrać materiał wykonania. Poza tym, zaleca się również zwrócić uwagę na istotne parametry techniczne. W szczególności mowa tu o takich aspektach jak:

 • rozmiary (liczba stopni, szerokość drabinki, wielkość klapy itp.);
 • maksymalne obciążenie;
 • stopień ognioodporności i termoizolacyjności;
 • rodzaj uszczelek;
 • waga.

Aby zyskać pewność, że schody składane będą komfortowe w użytkowaniu, warto zwracać uwagę na obecność takich elementów, jak np. mechanizm odciążający. Niemniej ważne są też aspekty związane z bezpieczeństwem schodów strychowych. Stąd podczas wyboru odpowiedniego produktu powinno się zwrócić uwagę na sposób otwierania i składania, uchwyty i poręcze oraz antypoślizgowe stopnie. Właściciele domów energooszczędnych i domów pasywnych nie mogą pominąć kwestii izolacyjności. Do takich zastosowań przeznaczone są schody o podwyższonej termoizolacyjności.

Drewniane schody strychowe

Najważniejsze zalety schodów strychowych

Schody strychowe to praktyczne konstrukcje w domach z poddaszem, o ile są właściwie dobrane i stanowią produkty wysokiej jakości, pochodzące od znanych i cenionych marek na rynku. Takie schody składane mają wiele zalet, wśród których można wymienić m.in.:

 • prosty i szybki montaż,
 • wygodną i intuicyjną obsługę,
 • wysoką niezawodność,
 • estetyczne wykończenie,
 • bezpieczeństwo użytkowania,
 • dobre właściwości izolacyjne.

Szukając schodów strychowych, warto sprawdzić zasady dotyczące reklamacji i serwisu. Produkty tego typu pochodzące od producenta okien dachowych FAKRO są objęte 3-letnią gwarancją.

Czym jeszcze się kierować podczas zakupu schodów strychowych?

Szukając solidnych i trwałych schodów strychowych najlepiej postawić na znane i sprawdzone marki, które od lat działają na rynku i cieszą się renomą. Takie sklepy zwykle oferują produkty najwyższej jakości, pomagają w doborze i gwarantują przejrzyste i uczciwe warunki gwarancji. Z uwagi na to, że montaż schodów strychowych jest stosunkowo prosty i nie wymaga zaawansowanych zdolności technicznych czy korzystania z profesjonalnych narzędzi, można tego dokonać samodzielnie. Trzeba jednak zadbać o to, aby postępować zgodnie ze wskazówkami w instrukcji montażu. W przeciwnym razie można doprowadzić do zniszczenia schodów lub obniżenia ich funkcjonalności. W razie wystąpienia poważnych utrudnień zaleca się skonsultować ze specjalistami w danym sklepie branżowym bądź skorzystać z pomocy fachowców.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.