osoby z butami wodoodpornymi i nieprzemakalnymi
Po godzinach

Różnice między butami wodoodpornymi a nieprzemakalnymi

Kupując buty zimowe, trzeba zwracać uwagę na olbrzymią ilość cech, takich jak wygląd, fason, kolor czy też rzecz jasna rozmiar. Oprócz tego wiele osób przygląda się uważniej ich ociepleniu i antypoślizgowej podeszwie, a także po prostu wygodzie noszenia. Bardzo często sprzedawcy butów reklamują je jako nieprzemakalne lub wodoodporne stosując zamiennie oba te określenia. Czy jednak oznaczają to samo? Jakie są różnice pomiędzy butami nieprzemakalnymi a wodoodpornymi?

Dlaczego taka cecha jest bardzo ważna?

Zanim jednak przejdzie się do analizy tego, który rodzaj butów jest lepszy i czym się oba te rozwiązania charakteryzują, przede wszystkim trzeba zastanowić się nad tym, z jakiego powodu ochrona przed wodą jest w ogóle tak ważna. Czy taka cecha w przypadku zimowych męskich butów faktycznie warta jest większej uwagi? A może jednak nie ma sensu zwracać na żadne z tych określeń uwagi?

Jak się okazuje, ochrona przed wilgocią jest w zimowych butach bardzo ważna. Przede wszystkim na uwadze trzeba mieć to, że zima to nie tylko mróz, lecz również duże ilości śniegu. A ten w kontakcie z ciałem będzie się szybko roztapiał. Jeśli więc chodzić się będzie po śniegu, buty szybko mogą zacząć przepuszczać wilgoć do środka i spowoduje to przemoczenie stóp. A to w czasie ujemnej temperatury będzie naprawdę nieprzyjemnym zjawiskiem.

Czym są buty nieprzemakalne?

Bardzo często sprzedawcy określają swoje buty jak nieprzemakalne i wodoodporne zamiennie i traktują oba te słowa jako synonimy.  Jest to jednak ogromny błąd, ponieważ znaczą one coś zupełnie innego. Czym zatem są buty nieprzemakalne?

Buty nieprzemakalne to takie, które w najmniejszym choćby stopniu nie przepuszczają wody. Zbudowane są one ze specjalnych materiałów, które zapewniają stopie całkowitą szczelność. Dobrym przykładem takiego obuwia jest np. klasyczny kalosz. Oczywiście nowoczesne nieprzemakające buty zimowe męskie nie muszą być tak ascetyczne, jak typowe kalosze. Na rynku znaleźć można naprawdę ciekawe rozwiązania pod względem estetyki i przyjemności użytkowania.

Czym są buty wodoodporne?

Skoro już wiadomo, czym są buty nieprzemakalne, warto się teraz dowiedzieć, czym w takim razie są modele wodoodporne. Czy jest to ten sam rodzaj obuwia? Jak się okazuje zupełnie nie.

Buty wodoodporne to takie, które chronią przed wilgocią, lecz w ograniczony sposób. Jeśli będzie się w nich chodziło w trakcie deszczu czy też mżawki, gwarantują, że wewnątrz nich będzie sucho. Jeśli jednak zechce się takim butem wejść w kałuże, to z całą pewnością przepuści on wodę do środka. Nie jest to bowiem obuwie całkowicie szczelne, lecz zapewniające częściowe zabezpieczenie przed wilgocią co rzecz jasna nie musi być wad, ponieważ dzięki temu są to również buty doskonale oddychające.

Które rozwiązanie jest lepsze?

Na sam koniec warto się jeszcze dowiedzieć, które rozwiązanie będzie lepszym wyborem. Jak się okazuje, wiele w tym wypadku zależy tak naprawdę od potrzeb użytkownika. Nie mniej przyznać można, że modele wodoodporne będą bardziej uniwersalne, a przez to lepiej będą pasowały do potrzeb przeciętnego użytkownika.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.