Wybrana odpowiednia klamka do drzwi
Wyposażenie domu

Rodzaje klamek drzwiowych – jakie sprawdzą się we współczesnych wnętrzach?

Marzeniem każdego inwestora jest samodzielne zaprojektowanie wnętrza budynku, zgodnie z własnymi upodobaniami. To moment, w którym przestaje być konieczne dostosowywanie się do zaleceń projektu, a główny ster przejmuje osoba odpowiedzialna za całą nieruchomość. Właśnie wtedy wybieramy kolory pomieszczeń, typ mebli oraz decydujemy się na konkretny wystrój każdego pokoju.

Ważnym elementem, wymagającym wizualnego zgrania ze sobą wszystkich obszarów oddzielonych przegrodą, są drzwi. To ich obecność stanowi o ogólnym odbiorze wizualnym całego wnętrza. Te części wystroju powinny być z kolei wyposażone w niezbędne akcesoria – klamki. Poniższy wpis będzie dotyczył właśnie roli tych małych z perspektywy całego domu elementów, a dokładniej uwzględnione w nim zostaną wszystkie możliwe ich rodzaje. Zapraszamy!

Klamki do drzwi zewnętrznych – czym się charakteryzują?

Drzwi wejściowe do domu stanowią bardzo ważny element bezpieczeństwa. Z tego względu, oprócz samego wyglądu ważna jest również ochrona. Coraz częściej do drzwi zewnętrznych inwestorzy stosują klamki antywłamaniowe. Odznaczają się one jakościowym i trwałym materiałem, a także zaawansowanym mechanizmem, uniemożliwiającym jakiekolwiek otwarcie bez klucza. Do tej grupy zaliczamy więc najczęściej klamki mosiężne bądź aluminiowe. Wybór takich tworzyw kierowany jest także ich antykorozyjnością. To elementy, które po części występują na zewnątrz i mają stały kontakt z panującymi w danym momencie warunkami atmosferycznymi.

Wybór klamek do drzwi wewnętrznych – jak najłatwiej się zdecydować?

Każda klamka posiada swój urok, przez co doskonale zdajemy sobie sprawę z trudności w podjęciu decyzji. Z początku, warto podzielić klamki wewnętrzne na grupy względem występowania szyldu. Wyróżniamy szyldy krótkie, długie oraz rozety. Wybór powinien zależeć głównie od typu stosowanych drzwi. Zazwyczaj, w nowoczesnych skrzydłach o nieskomplikowanej konstrukcji napotkamy na szyldy krótkie dzielone. W skrajnie innym przypadku – długie szyldy okażą się rozwiązaniem idealnym. Oczywiście nie ma jednoznacznej reguły o tym mówiącej, a wszystko wzięło się z doświadczeń konsumentów.

Drugą sprawą jest typ uchwytu. Tutaj najczęściej wyróżnia się tradycyjne klamki, gałki oraz pochwyty. W krajach europejskich, w zdecydowanej większości wybierana jest standardowa klamka, choć w ostatnim czasie zaczęto decydować się jeszcze na pochwyty.

Innym kryterium dobory jest oczywiście materiał. Opcją preferowaną przez większość inwestorów są w tym przypadku klamki aluminiowe, choć na rynku dostępne są jeszcze rodzaje cynkowo-aluminiowe, mosiężne i plastikowe.

Podsumowanie

Wybór klamki wymaga niejednokrotnie pomocy specjalistów. Choć producenci drzwi starają się tworzyć produkty o uniwersalnych wymiarach, to niekiedy może wystąpić całkowity brak ich dopasowania do omawianych akcesoriów. Najlepiej przed pójściem do sklepu dokładnie zmierzyć grubość drzwi oraz odległość od uchwytu do zamka po to, by nie zakupić niepotrzebnie produktów o błędnych wymiarach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.