Wysokiej jakości powietrze w domu jednorodzinnym
Dom

Rekuperacja w domu – dlaczego warto rozważyć montaż wentylacji z odzyskiem ciepła?

Artykuł sponsorowany.

Stosując wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, czyli tak zwaną rekuperację, zapewniamy ciągły dopływ odpowiedniej ilości świeżego i przefiltrowanego powietrza do budynku przez cały rok. Ponadto rekuperacja w domu pomaga w obniżeniu kosztów ogrzewania zimą oraz przeciwdziała procesowi nagrzewania się wnętrza w ciągu lata. W niniejszym artykule wyjaśniamy, jak działa rekuperacja i dlaczego warto ją zamontować.

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego wentylacja w budynku jest tak ważna,
  • czym jest rekuperator,
  • na co należy zwracać uwagę przy doborze rekuperatora.

Dzięki zastosowaniu systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, jak np. Vaillant recoVAIR mamy zapewnioną odpowiednią wymianę powietrza wewnątrz budynku przez cały rok. Ponadto system wentylacji z rekuperatorem umożliwia odzysk ciepła z powietrza odprowadzanego z budynku, co przyczynia się do oszczędności energii i obniżenia kosztów ogrzewania. Sprawdź, dlaczego te aspekty są tak niezwykle ważne!

System rekuperacji a wysokiej jakości powietrze w domu – dlaczego jest tak ważne?

Utrzymanie wysokiej jakości powietrza wewnątrz budynku wiąże się z koniecznością stałego dostarczania świeżego powietrza o określonych parametrach. Jednocześnie powietrze „zużyte” powinno być odprowadzane na zewnątrz. Niestety najczęściej stosowana wentylacja naturalna budynku, zwana grawitacyjną, nie jest w stanie zapewnić prawidłowego cyklu wymian powietrza w pomieszczeniach. Dzieje się tak, ponieważ jej wydajność jest mocno uzależniona od warunków pogodowych oraz różnicy temperatur pomiędzy budynkiem, a otoczeniem.

Wysoka intensywność wentylacji grawitacyjnej może w okresie zimowym prowadzić do wychładzania pomieszczeń oraz wzrostu kosztów ogrzewania. Zbyt mały przepływ powietrza przez pomieszczenia grozi z kolei wzrostem poziomu wilgoci i rozwojem grzybów. Wymiana powietrza konieczna jest również ze względu na rosnące stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie. Wysoki poziom CO2 znacząco obniża komfort oraz może mieć konsekwencje zdrowotne. Dlatego warto rozważyć instalację rekuperacji.

Jak działa rekuperacja i czym jest rekuperator? Czy warto go montować?

Rekuperator jest urządzeniem, w którym za pośrednictwem wymiennika ciepła krzyżują się strumienie powietrza świeżego, dostarczanego do budynku, oraz powietrza z niego usuwanego. Przepływ powietrza wymuszany jest przez wentylatory. Biorąc pod uwagę sposób dystrybucji powietrza wyróżnia się dwie technologie:

  • rekuperacja centralna,
  • rekuperacja lokalna.

Jak działa rekuperacja centralna? Jest to cały system dystrybucji i odprowadzania powietrza, składający się z sieci kanałów powietrza świeżego i zużytego oraz jednostki głównej, takiej jak np. Vaillant recoVAIR. Powietrze zasysane jest z zewnętrz budynku poprzez czerpnię, następnie wpływa do rekuperatora, przepływając przez filtr wysokiej klasy, który zapewnia jego oczyszczenie m.in. ze smogu. W wymienniku ciepła wewnątrz jednostki centralnej oczyszczone świeże powietrze krzyżuje się z powietrzem zużytym, usuwanym z budynku. Oba strumienie są od siebie odseparowane ściankami wymiennika ciepła odpowiedzialnego za odzysk i przekazanie energii cieplnej między nimi. Oczyszczone i podgrzane powietrze jest następnie dostarczane poprzez sieć kanałów powietrznych i anemostaty do pomieszczeń, takich jak salon, sypialnie, gabinet itp. Analogicznie powietrze zużyte odbierane jest od pomieszczeń, takich jak łazienki i kuchnie, a po przepłynięciu przez wymiennik w rekuperatorze, usuwane jest na zewnętrz. Z uwagi na konieczność zastosowania systemu dystrybucji powietrza do pomieszczeń, rekuperator centralny najlepiej sprawdzi się w nowym budynku, gdy można go zaplanować już na etapie projektu. Wykorzystanie tego rodzaju rekuperacji w gotowym domu jest również możliwe, ale z pewnością związane z większym remontem.

Tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania rekuperacji centralnej, dobrym pomysłem jest wykorzystanie rekuperatorów lokalnych, takich jak Vaillant recoVAIR VAR. Tego typu rekuperator może wymieniać powietrze tylko w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Umieszcza się go w kanale wykonanym w ścianie zewnętrznej. Składa się on z ceramicznego wymiennika ciepła oraz wentylatora. Rekuperator lokalny działa w trybie cyklicznym. W trybie wywiewu strumień powietrza jest odprowadzany z pomieszczenia i nagrzewa ceramiczny wymiennik. Cykl ten trwa 70 sekund, po czym wentylator zmienia kierunek przepływu i dostarcza świeże powietrze do pomieszczenia, odzyskując ciepło z wymiennika. Rekuperatory lokalne świetnie sprawdzą się w budynkach, w których wentylacja grawitacyjna nie jest dostatecznie wydajna. Dodatkowo jednostki rekuperatorów lokalnych recoVAIR VAR komunikują się ze sobą i dostosowują wzajemnie cykle przepływu powietrza.

Rekuperacja w domu jednorodzinnym i bloku – co jest ważne przy doborze rekuperatora?

Dobór rekuperacji w domu powinien ściśle opierać się o zapotrzebowanie budynku oraz mieszkańców. Strumienie powietrza dostarczanego i odbieranego powinny być dobrane indywidualnie dla każdego pomieszczenia, dlatego też warto skorzystać z profesjonalnej pomocy producenta w zakresie doboru odpowiedniego urządzenia.

Dobór jednostki o zbyt dużej mocy skutkować będzie zwiększeniem nakładów inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych. Zbyt wysoki poziom nawiewu może również powodować dyskomfort. Zbyt mały rekuperator może z kolei nie zapewnić wymaganego poziomu wymiany powietrza. Wybierając rekuperator centralny, warto również zwrócić uwagę, aby był wyposażony w tzw. zawór bypass, pozwalający na przepływ świeżego powietrza z ominięciem wymiennika w okresie letnim, czyli naturalne chłodzenie. Nie mniej istotne jest również zastosowanie filtrów wysokiej klasy. Rekuperatory centralne Vaillant recoVAIR fabrycznie wyposażone są w filtr F7. Możliwe jest również zastosowanie filtrów F9, pozwalających na dostarczenie powietrza o najwyższej jakości.

Wiesz już, jak działa rekuperacja oraz na co należy zwrócić uwagę podczas doboru sprzętu. Jest to instalacja, która z pewnością przyczyni się do podniesienia jakości życia w domu, a także wpłynie pozytywnie na środowisko.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.