Aranżacja klatki schodowej
Dom Po godzinach Wnętrza Wyposażenie domu

Praktyczna aranżacja klatki schodowej w domu jednorodzinnym

Jeżeli mamy dom piętrowy i prowadzące schody na piętro oraz użytkowe poddasze, warto zaaranżować klatkę schodową w nowoczesny sposób, by poczuć się jak w zupełnie nowym odrestaurowanym obiekcie mieszkalnym. Nadanie nowoczesnego wydźwięku klatki tchnie do wnętrza powiew świeżości i luksusu. Nie muszą to być wykorzystane od razu jakieś ogromne sumy pieniędzy, by wprowadzić innowacje. Wszystko robimy z głową i przeznaczamy tylko taki budżet, na który nas stać.

Klatki schodowe w starszych domach różnią się od tych w nowych budynkach

Aranżacja klatki schodowej w kilkunastoletnim domu będzie inna, aniżeli ta, która jest umieszczona w nowoczesnym domu, ponieważ zupełnie inaczej projektanci patrzyli i teraz patrzą na ten element budowli. W starych domach klatka schodowa była zamkniętą częścią, wyciszającą wszelkie dźwięki rozmów domowników, bądź te płynące z włączonego radia lub telewizora.

W obecnie budowanych domach klatka schodowa jest otwarta, stanowiąca ważny element dopełnienia salonu, komponujący się w całość. Niekiedy bardzo dekoracyjny, z wyszukanymi barierkami itp. Najczęściej jest to szkło odporne na pęknięcia i stłuczenia, a jeśli już się tak zdarzy, iż szyba barierki trzaśnie, to albo rozpadnie się na drobniutkie kawałki bez ostrych krawędzi, albo skruszy się i pozostanie w jednym kawałku. Uzależnione jest to od technologii produkcji szkła.

Każda nowa aranżacja klatki schodowej wnosi do domu zmiany

W nowoczesnych domach nacisk kładziemy na barierki. Najczęściej jest to szkło, ale fantastycznie wyglądają drewniane obudowy lub pięknie odrestaurowane drążki i poręcze. Zdjęcie dywanu ze schodów i nałożenie wzorzystego linoleum i naklejenie na nim antypoślizgowych, niewielkich elementów, zmieni wygląd schodów i wprowadzi inne powietrze do pomieszczenia. Dywany na schodach, co prawda tłumią hałasy, ale zbierają dużo kurzu i nadają powietrzu uczucia ciężkości.

Jeżeli możemy pozwolić sobie na dużo bardziej ekstrawagancką aranżację klatki schodowej, do pokrycia powierzchni schodów możemy użyć paneli podłogowych lub zburzyć istniejące stopnie i zbudować na nowo z zupełnie innego materiału.

Panele łatwo utrzymać w czystości. Linoleum też, ale po wielokrotnym chodzeniu po sztucznej gumie zaczną się robić ciemniejsze naloty, zwłaszcza na tych jasnych, białych. Zmienią barwę na żółtawą. Jeżeli decyzja padła na zburzenie schodów, nowe można zbudować ze szkła lub kafli zamontowanych na stelażu z drążków.

Jak zaaranżować klatkę schodową w domu jednorodzinnym
Źródło: Pixabay.com

Klatka schodowa aranżacja na bogato

Nie tylko zmiana wyglądu schodów i barierek stanowi o unowocześnieniu klatki schodowej. Ważna jest też ściana. Ona również winna być wzięta pod lupę. O ile budując dom, łatwiej nam klatki schodowej aranżację zacząć od zera, tak w domu, z już istniejącą klatką schodową, jest to dużo trudniejsze, ale do zrobienia.

Wspaniale jest poradzić się odpowiedniej osoby, która jest wykształcona w kierunku aranżacji wnętrz i zna się na aktualnych trendach mody. Z pewnością jest ona w stanie wyczarować w naszym domu naprawdę pięknie komponujący się wystrój klatki schodowej z całością domu.

Wąska klatka schodowa, która otoczona była boazerią, może zostać unowocześniona poprzez zdjęcie boazerii ze ścian, wygładzenie ich i pomalowanie na jasny kolor. Używając do każdego schodka innego koloru grypsu lub wykładziny, wyczarujemy piękne kolorowe tęczowe schody. Pomimo, iż mamy możliwość oparcia się rękami na przeciwległych ścianach klatki schodowej, zadbajmy o zainstalowanie poręczy.

Wąska klatka schodowa z aranżacją świetlną

Podświetlone schody dodają nam pewności, iż trafimy na każdy schodek, ale tutaj światło ma za zadanie nie tylko zadbać o widoczność stopni. Światło powinno pełnić dodatkowo rolę ozdobną. Wbudowane lampy led w listwę przy stopniach mogą mieć barwę białą lub kolorową. Zainstalowane żarówki na ścianie można połączyć z małymi ornamentowymi lusterkami lub puścić sznur ozdobnych lampek przez całą długość ściany. Obecnie dekoracyjne lampki są bardzo modne i są produkowane w przeróżnych kształtach, więc z pewnością znajdziemy odpowiednie, które dobrze się wkomponują w duszę domu.

Autor tekstu:
Beata Goździk – copywriter oraz lektor audiobooków.
Autorka książki „Bierz plecak i lecimy” (wyd. Psychoskok, Konin 2018).

Źródła:

  • https://domnanowo.pl/klatka-schodowa-w-domu.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.