Salon z kominkiem i fotelami
Technologia

Poznaj inteligentne oświetlenie domu i ogrodu

Inteligentny dom to przede wszystkim wygoda. Pamiętasz ile razy zdarzyło się, że zamiast po południu wracałeś późnym wieczorem, a na wjeździe do domu ciemno jak w czarnym lesie?

Z doświadczenia wiem, że jak się mieszka w bardziej odludnych miejscach to albo mamy w głowie rozkład wszystkich pni na działce, albo się o nie potykamy. O oświetlenie uliczne na takich terenach jest trudno. Powiedzmy sobie szczerze, nie dociera tam nawet blask latarni. Także cały dom i ogród tonie w mroku. Wracając mamy możliwość zapalenia światła dopiero od wewnątrz, ewentualnie na fotokomórkę, którą potrafią też włączać biegające po działce psy.

Gratka dla kolekcjonera czy funkcjonalne rozwiązanie?

Czy inteligentne oświetlenie domu to fajna gratka dla fanów technologii i nowoczesnych rozwiązań? Albo trzeba to lubić albo się po prostu przystosować. Czy warto to robić?

Inteligentne oświetlenie, jak to wygląda

Wśród dostępnych na rynku rozwiązań inteligentnego oświetlenia mamy między innymi ciekawy system od Philips. Marka ta od lat wprowadza na rynek produkty związane z oświetleniem i innowacjami w tej branży. Tym razem mamy Philips HUE, to system w skład którego wchodzi mostek. Jest to swoisty sterownik, który dzięki podłączeniu do sieci internetowej pozwala na zdalne sterowanie oświetleniem w domu. Do całości montujemy jeszcze dedykowane lampy LED. Na koniec musimy tylko zainstalować aplikację na smartfonie i skonfigurować ją ze swoim systemem. Potrzebne elementy oferuje autoryzowany sklep Philips HUE https:/iluve.com. Jest to zestaw bardzo prosty w montażu i używaniu.

Przydatna funkcja, gdy ma się ręce pełne roboty

Lampy w ogrodzie na drzewach
pixabay.com

Często zdarzyło mi się zapomnieć w ogrodzie o całym świecie, albo nawet zasnąć. O ile nie były wcześniej włączone światła przy ścieżkach i w oczku wodnym, to powrót w tonącym w mroku ogrodzie nie zawsze przebiegał gładko. Szczególnie sterowanie oświetleniem jest przydatne podczas przyjęć ogrodowych. Zawsze można w zapadającym zmroku za pomocą smartfona włączyć szybko światła, a nie pędzić do domu i szukać włącznika. Ma to swoje zalety, nawet jak zapomnimy potem o wyłączeniu to w każdej chwili zrobimy to, nawet zdalnie.

Gdzie jeszcze używam tego rozwiązania?

Powiem szczerze, że z lenistwa to prawie wszędzie. Jednak praktycznie codziennie wieczorem oglądam coś przed snem, czasem czytam. Na koniec nikomu nie chce się wstawać do wyłącznika (nie mam lampek nocnych nie pasowały mi do sypialni). Mając inteligentny system oświetlenia domu wystarczy ze smartfona wyłączyć światła w sypialni, a w pokoju dziecka przyciemnić i można spokojnie spać.

A ile razy wracałeś do domu bo wydawało Ci się, że żelazko, albo inny sprzęt, nie zostało wyłączone? Inteligentny dom to nie tylko sposób na szybkie sprawdzenie w smartfonie, co obecnie zużywa w domu prąd i to zdalnie. Bez problemu od razu możemy odłączyć sprzęt od sieci elektrycznej. To też sposób na to, aby dojeżdżając do domu automatycznie zapalały się światła na podjeździe. A gdy masz zamiar spędzając wieczór w ogrodzie możesz szybko i z dowolnego miejsca zmienić oświetlenie na bardziej romantyczne. Wystarczy jedna aplikacja i wszystko jest jak w wyobraźni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.