Basen ogrodowy
Ogród

Pompowane, rozporowe czy stelażowe – jakie baseny ogrodowe wybrać?

Upalne lato sprawia, że chętnie chłodzimy się w przydomowych basenach. Można je kupić w wielu marketach i sklepach internetowych. Mamy przy tym wybór między basenami pompowanymi, rozporowymi oraz stelażowymi. Co je wyróżnia? Który z basenów spełni nasze oczekiwania?

Basen ogrodowy przenośny

Zarówno baseny rozporowe, stelażowe, jak i pompowane są basenami przenośnymi. Takie baseny ogrodowe cechują się tym, że można je dowolnie i w miarę swobodnie przemieszczać z miejsca na miejsce. W odróżnieniu od basenów stacjonarnych, wbudowanych w ogrodzie na stałe, na zimę można je złożyć i przechować w bezpiecznym miejscu. Oferta takich produktów jest bardzo szeroka, obejmuje baseny dmuchane, zwykle przeznaczone dla najmłodszych, jak i baseny ogrodowe o konstrukcji rozporowej lub stelażowej. Dmuchane baseny ogrodowe są tanie oraz zajmują niewiele miejsca po złożeniu. Są lekkie i płytkie. Nadają się dla dzieci, ale raczej nie dla dorosłych. Niestety łatwo je zniszczyć.

Konstrukcja basenu: rozporowa czy stelażowa

Wśród basenów przenośnych, przeznaczonych dla różnych grup użytkowników, ważną rolę odgrywają baseny stelażowe i rozporowe. Są znacznie bardziej wytrzymałe od dmuchanych. Basen rozporowy jest tańszy od stelażowego. Łatwo go rozłożyć, ponieważ konstrukcja basenu wykorzystuje naturalne ciśnienie hydrostatyczne wody, która napiera na ścianki basenu i je usztywnia. Po wypuszczeniu wody, basen można szybko złożyć i przechowywać w niewielkim opakowaniu. Cechuje się on dobrym stosunkiem ceny do funkcjonalności, ale jest mniej wytrzymały od basenu stelażowego.

Konstrukcje basenów ogrodowych

Stelażowe baseny ogrodowe mają najbardziej wytrzymałą konstrukcję spośród wszystkich basenów przenośnych, ale są też najdroższe. W zestawach wraz z całym oprzyrządowaniem – pompą i przewodami – można zaoszczędzić na ich zakupie. Baseny stelażowe są skonstruowane ze ścianek wzmacnianych metalowym stelażem. Mogą być głębokie i w różnych kształtach. Co prawda zajmują dużo miejsca na działce, a ich rozkładanie jest skomplikowane, ale są wytrzymałe i z powodzeniem posłużą nawet dorosłym do pływania i nurkowania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.