Pompa ciepła umożliwia zwiększenie komfortu energetycznego w pomieszczeniu. Dzięki niej powietrze wykonuje nietypowy dla niego ruch, zapewniając lepszą wentylację pomieszczenia. Jest to maszyna, która może być połączona z fotowoltaiką, co sprawia, że jej funkcjonowanie będzie całkowicie darmowe. W tym artykule podsumowano korzyści pompy ciepła, opisano jej działanie i korzystne finansowo połączenie z panelami fotowoltaicznymi.
Jak działa pompa ciepła?
Celem instalacji pompy ciepła jest wytworzenie optymalnych warunków cieplnych w danym pomieszczeniu lub w grupie pomieszczeń. Urządzenie składa się z dwóch części, z jednej zlokalizowanej wewnątrz budynku, a z drugiej na zewnątrz. Pompa ciepła wykorzystuje chłodne powietrze z wnętrza domu i ogrzewa je podczas jego przepływu na zewnątrz. Powietrze to jest ciągle pompowane w kółko, aby ogrzane powróciło do wnętrza. Ciepło to jest wykorzystywane głównie do ogrzewania wody, grzejników i płaszczyzny, np. podłogowej. Pompa działa przez cały rok. Ma zastosowanie przy temperaturach zewnętrznych wahających się między -28 a 70 stopni Celsjusza. Zimą więc ogrzewa pomieszczenia, a latem schładza je.
Pompa ciepła a panele fotowoltaiczne
Aby umożliwić pompie ciepła działanie należy podpiąć jej element, jakim jest sprężarka do prądu. W tym momencie są dwie możliwości: czerpać prąd lokalnej sieci energetycznej lub produkować go na terenie swojego gospodarstwa domowego przy pomocy paneli fotowoltaicznych zamontowanych np. na dachu budynku lub w gruncie. Dzięki takiemu połączeniu działanie pompy ciepła jest całkowicie darmowe, a mieszkańcy gospodarstwa mogą cieszyć się bez kosztowym komfortem energetycznym trwającym cały rok.
Pompa ciepła – warto czy nie?
Dzięki pompie ciepła, mieszkańcy gospodarstw domowych nie muszą zajmować przestrzeni w domu na kotłownię, co pozwala im cieszyć się większą ilością użytkowej przestrzeni. Ponadto, nie jest również wymagana budowa komina, co przekłada się na oszczędności finansowe.