Podjazd betonowy
Budownictwo

Podjazd garażowy z betonu – wykonanie, koszt płyt

Beton to jeden najchętniej wybieranych materiałów na podjazd. Jest on trwały i nie ulega zbyt szybkiemu niszczeniu. Sam beton może przybierać różne formy. Od płynnej substancji aż po profesjonalne płyty ażurowe. Na naszym rynku nie brakuje także innych rozwiązań. Możemy posiadać podjazd ułożony w 100% z kostki brukowej.

Istnieją także pewne modyfikacje podjazdów garażowych. Możemy się zdecydować na tzw. 2w1, czyli połączenie dwóch rodzajów materiałów na jeden podjazd. Takie combo możemy uzyskać, stosując płyty ażurowe wraz z kostką brukową. Jest możliwość połączenia betonu lanego z kostką.

W tym artykule pokażemy, jak prawidłowo zastosować wszelkie metody budowy podjazdu garażowego. Niech ten artykuł będzie dla Ciebie inspiracją w tworzeniu własnego podjazdu — funkcjonalnego, a zarazem estetycznego.

Nawierzchnia wykonana z płyt ażurowych

Poza podjazdami garażowymi nawierzchnia ta sprawdza się w zabezpieczaniu miejsc osuwiskowych. Są to małe przestrzenie pomiędzy rowami melioracyjnymi, a także niewielkimi skarpami. Nawierzchnie ażurowe są dostępne w 3 kolorach: szarym, czerwonym, brązowym oraz czarnym.

Surowce niezbędne przy budowie podjazdu:

  • Płyty ażurowe o odpowiedniej grubości — koniecznie muszą być odporne na wszelkie obciążenia samochodów osobowych. W tym przypadku warto postawić na płyty o minimalnej grubości 10 cm.
  • Geowłóknina — to pierwsza warstwa podjazdu. Jest to materiał w formie tkaniny. Do jego produkcji używa się tworzyw sztucznych — głównie polipropylenu lub poliestru.
  • Tłuczeń — to rodzaj kruszywa drobno zmielonego. Jest to druga warstwa nawierzchni z płyt. Przy pomocy tłucznia powstaje nawierzchnia o grubości 20-30 cm. Opcjonalnie tłuczeń można zastąpić pospółką.
  • Piasek — przedostatnia warstwa. Jest to kruszywo, pochodzące z piaskowca -naturalnego kamienia. Jego złoża znajdują się na terenie całej polski. Piasek stosowany w budownictwie posiada dużą ilość kwarcu. Przed ostatecznym położeniem płyty warstwa piasku powinna wynosić około 5 cm.
  • Płyty ażurowe — nawierzchnia zewnętrzna. Płyta posiada puste przestrzenie, które można dowolnie wypełnić: ziemią lub dowolnym kruszywem np. piaskiem lub tłuczniem. Do dekoracji można użyć także żwiru np. w kolorze białym.

Cena stawiania płyt brukowych

Dla lepszej prezentacji szczegółowych cen wykorzystamy standardowe płyty 40×60 cm ze średniej półki. Przykładowa powierzchnia podjazdu 25 m2.

W tworzeniu nawierzchni zewnętrznej ceny płyt ażurowych wynoszą średnio 15 złotych za sztukę. Na podjazd o wielkości 25 m2 potrzebujemy 100 sztuk płyt.

W tworzeniu drugiej warstwy niezbędny jest tłuczeń. Za 1 tonę zapłacimy około 70 złotych. Na wyłożenie potrzebujemy około 12,5 tony zmielonych kamieni.

Do kosztów musimy zaliczyć także cenę piasku, gdzie grubość nawierzchni będzie wynosiła 5 cm. Cena rynkowa za 1 tonę to 30 złotych. Do stworzenia podjazdu potrzebujemy 2,5 ton.

Nie można zapominać o geowłókninie. Za 1 rolkę tkaniny musimy zapłacić 250 złotych. Pojedyncza rolka ma wymiary 1,5 x 50 cm. Do obłożenia naszej nawierzchni potrzebujemy około 37,5 m2.

Do wypełnienia miejsc pod otwory podjazdu z betonu skorzystamy ze żwiru dekoracyjnego. Do tego celu użyjemy 2,5 tony żwiru, gdzie średnia cena za tonę wynosi 150 złotych.

Całość będzie nas wynosić:

  • Płyty ażurowe: 1500 złotych.
  • Tłuczeń: 840 złotych.
  • Piasek: 75 złotych.
  • Geowłóknina: 125 złotych.
  • Żwir dekoracyjny: 375 złotych.
  • Razem: 2915 złotych.

W zależności od stosowania materiałów ceny mogą się znacząco różnić.

Nawierzchnia zewnętrzna z betonu lanego

Nawierzchnia zewnętrzna stworzona z samego betonu jest rozwiązaniem ponadczasowym. Jednakże z uwagi na zastosowanie innego typu materiałów traci ono powoli na popularności, np. na rzecz podjazdów z płyt betonowym lub bruku. Jednakże z uwagi na niską cenę wiele domów nadal decyduje się ten typ podjazdu.

Surowce niezbędne przy budowie podjazdu to:

  • Geowłóknina – to pierwsza warstwa podjazdu. Jest to materiał w formie tkaniny. Do jego produkcji używa się tworzyw sztucznych – głównie polipropylenu lub poliestru.
  • Tłuczeń – to rodzaj kruszywa drobno zmielonego. Jest to druga warstwa nawierzchni z płyt. Przy pomocy tłucznia powstaje nawierzchnia o grubości 20-30 cm. Opcjonalnie tłuczeń można zastąpić pospółką.
  • Szalunek z desek – jest to rodzaj formy zwanej potocznie deskowanej. Utworzony w ten sposób zbiornik sprawia, że beton nie wyleje się poza utworzoną konstrukcję. Do stworzenia szalunku używa się desek z niskiej jakości drzewna. Ostatnio szalunki robi się ze sklejek oraz elementów metalowych.
  • Beton rzadki – to rodzaj wypełnienia pustych przestrzeni w kruszywie.
  • Siatka zbrojeniowa – płaskie arkusze złożone z drutów podłużnych i poprzecznych, połączone na skrzyżowaniach zgrzewaniem garbowym. Do ich produkcji wykorzystujemy grube druty stalowe żebrowane lub ryflowane.
  • Beton klasy C16/20 – (według starej normy B20) oznacza gęstość w stanie suchym od 2 000 kg/m3 do 2 600 kg/m3 i wytrzymałości na ściskanie minimum 20 MPa po 28 dniach dojrzewania.

Cena podjazdu z betonu lanego

Podjazd wykonany z betonu
Źródło: Freepik.com

Szczegółowy kosztorys cen będzie obejmował dwa rodzaje betonu. Przykładowa powierzchnia podjazdu to 25 m2.

W tworzeniu nawierzchni zewnętrznej niezbędny jest beton klasy C16/20. Jego cena wynosi średnio 300 złotych za m3. Na podjazd o wielkości 25 m2 potrzebujemy około 2,5 m3 takiego budulca.

Drugą warstwę nawierzchni zewnętrznej tworzy tzw. beton rzadki. Koszt takiego betonu to cena 200 złotych za m3. Pod podjazd betonowy o wielkości 25m2 potrzebujemy około 0,25m3 masy.

W tworzeniu  warstwy niezbędny jest tłuczeń. Za 1 tonę zapłacimy około 70 złotych. Na stworzenie warstwy o grubości 15 cm potrzebujemy około 7,5 ton zmielonych kamieni.

Do zabezpieczenia masy betonowej przyda się siatka zbrojeniowa. Na pole o powierzchni 24m2 potrzebujemy około 12 m2 siatki o powierzchni 1x2m.

Nie można zapominać o geowłókninie. Za 1 rolkę tkaniny musimy zapłacić 250 złotych. Pojedyncza rolka posiada wymiary 1,5×50 cm. Do obłożenia naszej nawierzchni potrzebujemy około 37,5 m2.

Całość będzie nas wynosić:

  • Beton rzadki: 600 złotych.
  • Beton klasy C16/20 : 750 złotych.
  • Tłuczeń: 840 złotych.
  • Geowłóknina: 125 złotych.
  • Siatka zbrojeniowa: 200 złotych.
  • Razem: 2515 złotych.

W zależności od stosowania materiałów ceny mogą się znacząco różnić.

Podjazd garażowy z płyt brukowych

Układanie kostki z płyt brukowych to jedna z najbardziej popularnych czynności wokół domu. Tego typu podjazd bardzo estetycznie wygląda. Różnego typu kolory kostki brukowej mogą urozmaicić nasz ogród. Liczne zdjęcia i inspiracje pokazują piękno kostki brukowej nad innymi rodzajami budulca.

Nawierzchnia zewnętrzna stworzona z kostki brukowej nie różni się niczym od nawierzchni pod płyty ażurowe. Surowce, ich cena oraz grubość są takie same poza nawierzchnią zewnętrzną. Przy budowie podjazdu warto skorzystać z kostki brukowej o grubości min. 6 cm — dla samochodów osobowych. Grubszą kostkę wybiera się wtedy, gdy na posesję będą wjeżdżały pojazdy o wadze przekraczającej 3,5 t. 

Wszelkiego typu prace należy poprzedzić odpowiednim wykopem. Pod poziomem gruntu powinno być około 30-35 cm miejsca na 4 warstwy (geowłóknina, tłuczeń, piasek i kostka brukowa). Z miejsca należy wybrać cały hummus oraz inne pozostałości. Przed nałożeniem nawierzchni zewnętrznej gotową podstawę podłoża należy zabezpieczyć krawężnikami. Są one wykonane z tego samego surowca, co kostka brukowa. Tworzą komplet wraz z kwadratowymi bloczkami.

Układanie kostki brukowej jest dość żmudnym zajęciem. Dlatego warto poszukać fachowcy z ogłoszenia. Wymaga m.in. dbałości o szczelność łączeń pomiędzy bloczkami, a także równości. O szczelność łączenia dba gumowy młotek, którego stosujemy poprzez delikatne uderzenia na brzegach łączeń. W trosce o równość warto posłużyć się poziomicą.

Jeśli nawierzchnia zewnętrzna nie jest zaimpregnowana, warto zakupić odpowiednie preparaty i dokonać konserwacji. 

Cena kostki brukowej na ogród to koszt około 1250 złotych za 25 m2 powierzchni.

W zależności od stosowania materiałów ceny mogą się znacząco różnić.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.