Mężczyzna tnie piłą spalinową drzewo
Ogród

Piła spalinowa — zasady cięcia, wymagania techniczne, uprawnienia

Nie da się ukryć, że korzystanie z piły spalinowej ułatwia przeprowadzenie licznych prac w zakresie ogrodnictwa czy leśnictwa i ogólnie pojętej pracy z drewnem. Chociaż jest to sprzęt niezwykle innowacyjny technicznie, to jednak bardzo niebezpieczny. Właśnie dlatego podczas korzystania z piły spalinowej należy zachować szczególne zasady ostrożności, aby minimalizować ryzyko zagrożenia i spowodowania wypadku przy pracy. Sprawdź, kto może posługiwać się piłą spalinową i jak ją technicznie obsługiwać.

Dla kogo narzędziem pracy jest piła spalinowa?

Piła spalinowa służy do ścinki drzew, ale również innych prac wykonywanych w leśnictwie lub ogrodnictwie. Może być wykorzystywana do przycinania gałęzi, rozdrabniania ściętego już drzewa czy przygotowywania drewna na opał. Okazuje się, że to właśnie od rodzaju zastosowania pilarki zależy konieczność posiadania w tym celu właściwych uprawnień.

Wymaga się, aby piłą spalinową posługiwała się jedynie osoba, która ma do tego odpowiednie uprawnienia, jeśli tego rodzaju sprzęt wykorzystywany jest zawodowo w ramach ścinania drzew. Pracodawca zobowiązany jest do zatrudnienia operatora ze specjalnymi uprawnienia, który przeszedł odpowiednie szkolenie. Jeśli pracownik ma posługiwać się piłą spalinową, a nie ma należytych uprawnień, pracodawca musi zorganizować taki kurs. Do czasu jego ukończenia z wynikiem pozytywnym, pracownik nie może posługiwać się piłą spalinową.

Warto podkreślić, że piła spalinowa może być wykorzystywana również w warunkach domowych i nie wymaga wtedy posiadania przez użytkownika specjalnych uprawnień. Najczęściej jest niezbędna do drobnych prac ogrodowych, piły spalinowej nie można wtedy używać do ścinania drzew. Co istotne, dobre piły spalinowe do domowego użytku to te uniwersalne, o nieco mniejszej mocy, aniżeli te profesjonalne, których używa się zawodowo.

Jak korzystać z piły spalinowej?

Aby uniknąć ryzyka wypadku przy pracy, który mógłby być tragiczny w skutkach, wymaga się, odpowiedniej techniki obsługi piły spalinowej, dlatego tak zalecane są specjalne szkolenia z obsługi tego rodzaju sprzętu. Znaczenie ma nie tylko techniczna obsługa piły, ale także znajomość prac urządzenia, aby móc zachować bezpieczeństwo i reagować natychmiast na ewentualne odchylenia.

Operator piły spalinowej powinien trzymać ją oburącz, przy czym prawa dłoń ma przyjąć chwyt tylny, a lewa trzymać chwyt przedni.

Co istotne, operator piły spalinowej musi zachować szczególną czujność, a podczas pracy z takim sprzętem w pobliżu nie powinny znajdować się inne osoby, które mogłyby zostać nią zranione.

Jeśli podczas pracy z piłą spalinową zostaną spełnione wszystkie warunki ostrożności i bezpieczeństwa, a urządzenie jest w pełni sprawne technicznie, sprzęt jest idealny do różnego rodzaju prac w leśnictwie oraz w ogrodnictwie. Nie ma wątpliwości, że pozwala wykonywać pracę przy zachowaniu komfortu, bez zbytecznego wysiłku fizycznego oraz oszczędzając mnóstwo czasu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.