Urządzone małę mieszkanie
Wnętrza Wyposażenie domu

Pierwsze małe mieszkanie – jak urządzić?

Pierwsze mieszkanie to zawsze ekscytująca przygoda. Nieważne, czy jest to mieszkanie na własność, czy na wynajem. Aby mieszkać wygodnie i przytulnie, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, gdy urządzamy swoje pierwsze mieszkanie. Pozwoli nam to zaoszczędzić miejsce, nie rezygnując z marzeń i komfortu.

Urządzanie małego mieszkania w bloku

Statystyki wskazują, że swoje pierwsze mieszkanie najczęściej aranżujemy w bloku. Bez względu na to, gdzie znajduje się mieszkanie, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Może to być lokal na parterze, którymś z pięter, czy na najwyższej kondygnacji budynku. Niektóre sprawy jednak pozostają niezmienne.

Przede wszystkim ważny jest metraż mieszkania. Mieszkanie w bloku ma tutaj swoje ograniczenia. Zazwyczaj będzie to lokal mający dwa lub trzy pokoje. Musimy więc zwrócić uwagę na to, by optymalnie planować przestrzeń. Często dobrym pomysłem jest połączenie niektórych pomieszczeń ze sobą, na przykład salonu z sypialnią. Istotne jest także to, w jakim stylu urządzamy wnętrza. Jasne wystroje, takie jak skandynawski, modernistyczny lub industrialny optycznie zwiększą dostępną przestrzeń.

Zastanówmy się też nad podziałem pokoi. Niektóre pomieszczenia można z powodzeniem łączyć. Salon może iść w parze z sypialnią. Kuchnię często łączymy z jadalnią. Niektóre osoby zaś wolą mieć osobną sypialnię, a salon wyposażyć w aneks kuchenny. Pamiętajmy, by na etapie planowania wziąć pod uwagę komfort wszystkich domowników.

Małe mieszkanie w bloku
https://www.pexels.com

Małe mieszkanie – jak urządzić je w domu?

Ze względu na trudną sytuację na rynku, często decydujemy się na podzielenie domu na mieszkania. Jest to niewątpliwie ciekawe i praktyczne rozwiązanie. Nawet stary dom o kilku kondygnacjach nadaje się do dzielenia. Wówczas zamiast jednego lokalu o zbyt dużym metrażu powstaje kilka mieszkań. W starym domu tego typu zamieszkują często różne pokolenia jednej rodziny. Równie często decydujemy się przeznaczyć jedno z mieszkań na wynajem.

Stary dom rządzi się swoimi prawami. Nie mamy wpływu na rozkład pomieszczeń, pozostaje nam tylko zgrabnie je zaaranżować. W modzie jest teraz vintage, a stare budynki i meble wracają na salony. Może to być dobry trop do urządzania takiego mieszkania. Można to zrobić bardzo tanio. Szalenie modne meble i dodatki z czasów PRL lub lat 90. niekiedy znajdziemy za pół darmo. Wystarczy rozejrzeć się po portalach ogłoszeniowych lub targach staroci.

Urządzanie małego mieszkania na wynajem

Często pierwsze mieszkanie to nie takie, w którym zamierzamy mieszkać. Może brzmi to dziwnie, ale niekiedy takie mieszkanie przeznaczamy po prostu na wynajem. Dzieje się tak szczególnie często, gdy na mieszkania dzielimy stary dom. Żeby jednak prawidłowo urządzić mieszkanie na wynajem, należy pamiętać o kilku kwestiach.

Po pierwsze, mieszkanie na wynajem musi mieć schludny i estetyczny wygląd. Wszystkie niedziałające lub uszkodzone meble czy sprzęty należy wymienić. Nie należy jednak szaleć, jeśli chodzi o styl. Jeśli chcemy urządzić mieszkanie na wynajem, powinno mieć raczej neutralne wnętrza. To przyszli mieszkańcy zdecydują, w jakim stylu najlepiej będzie się im mieszkało.

Małe mieszkanie – jak urządzić przedpokój?

Niektórzy uważają, że przedpokój to strata miejsca, inni, że bez niego nie można się obejść. Czasem jednak po prostu nie mamy wyboru. Dzieje się tak wtedy, gdy kupujemy swoje pierwsze mieszkanie, jak i gdy dzielimy stary dom. Może wówczas po prostu nie być możliwości zrezygnowania z tego pomieszczenia. Kiedy mamy do dyspozycji małe mieszkanie – jak urządzić przedpokój?

Przede wszystkim przedpokój w małym mieszkaniu musi być funkcjonalny. Urządzając swoje pierwsze mieszkanie, czasem dajemy ponieść się emocjom. Zapominamy, że każde pomieszczenie ma swoje przeznaczenie. Jeśli chodzi o przedpokój, potrzebujemy w nim miejsca, aby zdjąć odzienie wierzchnie. Dobrze, jeśli znajdziemy także miejsce, by przechowywać buty i kurtki lub płaszcze. W małym mieszkaniu dobrze sprawdzą się wieszaki na ścianie i wąska, a wysoka szafka.

W małym przedpokoju dobrym wyborem będzie także lustro. Im większe, tym lepiej. Pozwoli ono nie tylko sprawdzić wygląd przed wyjściem z domu. Przede wszystkim optycznie powiększy pomieszczenie. Pamiętajmy jednak także o dobrym oświetleniu. Przedpokój zazwyczaj pozbawiony będzie okien, a więc i naturalnego światła.

Stary dom przerobiony na mieszkanie często oznacza wysoki sufit. Nie zapominajmy o możliwościach, jakie to daje. Pod sufitem łatwo zamontować można dodatkowe półki. W niektórych częściach Polski nazywa się je pawlaczami. Służą one do przechowywania rzadziej używanych przedmiotów.

Przedpokój w małym mieszkaniu
https://www.pexels.com

Alternatywy dla przedpokoju

Jeśli urządzamy swoje pierwsze mieszkanie bez przedpokoju, musimy stworzyć dla niego alternatywę. Taka potrzeba wynika często w kawalerkach lub mieszkaniach, w których wchodzi się bezpośrednio do salonu. Jeśli dzielimy na mieszkania stary dom, to także często robimy to właśnie kosztem przedpokoju.

W takim wypadku konieczne będzie wygospodarowanie, chociaż kawałka przestrzeni. Potrzebna jest nam, by komfortowo ściągnąć ubrania, w których chodzimy na zewnątrz. To przede wszystkim kurtka i buty. Pomoże nam w tym zamontowany przy drzwiach wieszak. Niezastąpiona będzie także niska szafka na obuwie. Jeśli przedpokój łączymy z salonem, być może wystarczy szafa ustawiona blisko drzwi.

Małe mieszkanie – jak urządzić salon?

Urządzając swoje pierwsze mieszkanie, szybko przekonamy się, jak ważny jest salon. To właśnie on będzie sercem naszego domu. Tu dzieje się większość małych i dużych spraw. Wnętrza salonów powinny być więc przede wszystkim przytulne. Musi się znaleźć tu miejsce, żeby wygodnie usiąść, czy nawet się położyć.

Urządzanie małego mieszkania może wiązać z brakiem miejsca na fotele. Zamiast tego możemy zdecydować się na wygodną sofę lub kanapę. Warto postawić ją w takim miejscu, by pełniła więcej niż jedną rolę. Jeśli ustawimy ją naprzeciwko telewizora, będzie miejscem relaksu. Jeśli dodamy do niej stolik, będzie można na niej także pracować lub zjeść posiłek.

Małe mieszkanie – jak urządzić sypialnię?

Sen jest niezwykle ważny. To w dużej mierze od niego zależy jakość naszego życia. Gdy mamy swoje pierwsze małe mieszkanie – jak urządzić sypialnię? Czy na niewielkim metrażu trzeba z niej zrezygnować?

Okazuje się, że niekoniecznie. Wiele zależy od tego ile mamy pokoi. Drugą ważną kwestią jest to, ile osób mieszka w lokalu. Warto jednak wygospodarować miejsce na łóżko, które zapewni komfortowy sen.

Alternatywy dla sypialni

Kiedy przychodzi nam urządzić swoje pierwsze mieszkanie, czasem rezygnujemy z osobnej sypialni. Jest to zrozumiałe, gdy metraż tego wymaga. Wówczas naturalnie zwracamy się ku rozkładanej sofie lub kanapie. Nie jest to złe rozwiązanie, ale istnieją inne.

Na rynku znajdziemy coraz więcej alternatyw dla łóżka w osobnym pomieszczeniu. Kupić możemy obecnie łóżko rozkładane z mebli lub ściany. Dostępne są także łóżka podwieszane. W ciągu dnia ponosimy je pod sufit, by nie zajmowały miejsca. Ciekawym rozwiązaniem są także antresole.

Ostatecznie kawalerkę lub salon możemy zaaranżować tak, by łóżko odgrodzić od reszty pokoju. Zrobimy to za pomocą ścianki działowej, zasłony lub po prostu sprytnie ustawionego regału. Rozwiązanie to zapewni komfort, estetykę i prywatność.

Małe mieszkanie – jak urządzić pokój dla dziecka?

Kolejnym wyzwaniem w małym mieszkaniu będzie urządzenie pokoju dla dziecka. Przede wszystkim musimy przeznaczyć na ten cel całe osobne pomieszczenie. Jeśli chcemy urządzić mieszkanie na wyższym piętrze, zwróćmy uwagę na bezpieczeństwo okien. Dobrze będzie, jeśli pokój nie będzie przedłużony balkonem. Jeśli jednak to jedyny, jakim dysponujemy, istnieją sposoby na zabezpieczenie malucha.

Jednym z nich jest po prostu osiatkowanie okien i balkonu. W ten sposób mamy pewność, że nawet w chwili naszej nieuwagi dziecko nie wypadnie. Drzwi balkonowe możemy zabezpieczyć zaś zamkiem lub łańcuszkiem osadzonym na futrynie.

Całość pokoi urządzamy zaś tak, by po prostu odpowiadał potrzebom dziecka. Należy wygospodarować przestrzenie do zabawy, nauki i odpoczynku. Pamiętajmy też o dobrym oświetleniu i miejscu na przechowywaniu zabawek.

Urządzenie małego pokoju dla nastolatka

Kolejnym wyzwaniem, przed jakim może przyjdzie nam stanąć, to pokój dla nastolatka. I tutaj trzeba wygospodarować dodatkową przestrzeń. Na szczęście pojedyncze łóżko łatwo będzie umieścić na antresoli lub schować w szafie. U nastolatków raczej nie sprawdzają się łóżka składane do ściany. Lepszym rozwiązaniem może być łóżko rozkładane z fotela lub sofy.

Pamiętajmy, by aranżując pokój dla nastolatka pozostawić miejsce na kreatywność. Zadaniem rodziców jest stworzyć wygodną bazę. To latorośl wypełni pokój swoim stylem.

Małe mieszkanie – jak urządzić łazienkę?

Żaden lokal nie obejdzie się bez łazienki. Może to być problem, jeśli dzielimy na mieszkania stary dom. Musimy zadbać o to, by wszystkie mieszkania miały dostęp do toalety i łazienki. A jak je urządzić?

Na szczęście urządzając małą łazienkę, nie musimy już rezygnować z wanny. Obecnie dostępne są prysznice z głębokim brodzikiem, w którym można wziąć kąpiel. Lub odwrotnie. Kupić możemy małą wannę, z której przy pomocy zasłony szybko stworzymy kabinę prysznicową. W ten sposób łatwo zaspokoimy potrzeby wszystkich domowników.

Pamiętamy, że mała łazienka powinna być jasna i wyposażona w duże lustra. W ten sposób optycznie ją powiększymy. Aby nie tracić miejsca na przechowywanie kosmetyków i środków czystości, pamiętajmy o zabudowie sprzętów. Przydać się może szafka nad pralkę lub pod umywalkę. Wisząca szafka na kosmetyki nad wanną to kolejne dobre rozwiązanie.

Małe mieszkanie – jak urządzić kuchnię?

Kolejne pomieszczenie, z którego nie sposób zrezygnować, to kuchnia. W każdym mieszkaniu potrzebne jest miejsce do przygotowywania posiłków. Lokalizacja tego miejsca jest niezwykle istotna.

Jeśli chcemy urządzić mieszkanie na parterze, zwróćmy uwagę na położenie kuchni. Nie powinna ona być wystawiona na otwarte słońce. Gotowanie w takiej kuchni to utrapienie, nawet zimą. Pomieszczenie od samego gotowania mocno się nagrzewa. Jeśli dodamy do tego prażące słońce, sytuacja robi się nie do wytrzymania. W takiej kuchni konieczne będą rolety.

Na niskich piętrach kuchnie osłaniać jednak mogą drzewa. Im wyżej, tym mniej jest to prawdopodobne. Dlatego kuchnie na wyższych piętrach najlepiej sprawdzają się od zachodniej i północnej strony budynku.

W małej kuchni najważniejsza jest jednak aranżacja przestrzeni. Kuchnia musi być przede wszystkim wygodna. Musimy mieć wystarczająco dużo miejsca, aby przygotować posiłek i wygodnie się przemieszczać. Niekoniecznie natomiast potrzebujemy w kuchni miejsca, by posiłek zjeść.

Kuchnia w małym mieszkaniu
https://www.pexels.com

Małe mieszkanie – jak urządzić jadalnię?

Wciąż często bowiem decydujemy się na jadalnie. Inaczej nazywamy ją pokojem stołowym. Niekiedy jest to oddzielne pomieszczenie, a niekiedy po prostu część innego pokoju. Co się nie zmienia, to obecność stołu, czyli przestrzeni do jedzenia. Taki stół wyposażony musi być w wygodne miejsca siedzące. Musi być ich wystarczająco dużo, by każde z domowników mogło w spokoju i komforcie zjeść obiad.

Alternatywy dla kuchni i jadalni

Trudno jednak zrealizować powyższe cele w małym mieszkaniu. Dlatego często decydujemy się połączyć kilka pomieszczeń w jedno. Zazwyczaj będzie to łączenie salonu z jadalnią i kuchnią.

Aby połączyć salon z jadalnią, wystarczy odpowiedni stół. Dobrze sprawdzają się tu stoły podnoszone i rozkładane. W zależności od ułożenia służyć będą do relaksu, pracy lub właśnie jedzenia posiłków.

A co z kuchnią? Jej problem rozwiązuje aneks kuchenny. Najczęściej wydzielamy go właśnie w salonie. Jeśli chcemy wizualnie odgrodzić pomieszczenia, możemy postawić między nimi bar. Jeśli domowników jest niewielu, bar służyć może także jako miejsce do jedzenia posiłków, a więc jadalnia.

Urządzanie mieszkania o małej powierzchni to zawsze duże wyzwanie. Pamiętajmy jednak, by nie rezygnować z wygody. Zamiast żegnać marzenia o łóżku czy wannie, skorzystajmy ze sprytnych rozwiązań. Pomogą one nam urządzić wygodną przestrzeń na małej powierzchni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.