Artykuł partnera.
Zielony trawnik przed domem to prawdziwa duma dla jego właścicieli. Soczyście zielona trawa gdzieniegdzie przeplatana drzewami, krzewami i mozaiką ogrodu warzywnego – któż nie marzy o takim widoku?
Pielęgnacja trawnika wymaga zaangażowania i konsekwencji przez cały rok. Jednak widok zadbanej zieleni z pewnością jest tego wart! Jednym z zabiegów, który należy wykonywać regularnie jest koszenie, zwłaszcza w sezonie wegetacyjnym. Obfite deszcze i sprzyjająca pogoda sprawia, że wiosną i latem kosić trzeba raz na tydzień, a czasem i częściej. Koszenie, poza uzyskaniem walorów estetycznych ma też inne zadanie: zagęszcza trawę, przez co trudniej odparowuje z niej wilgoć i lepiej znosi letnie upały. Inny zabieg to nawożenie trawnika odpowiednią mieszanką nawozów – w tym celu warto zastosować nawóz do trawników Compo, którego szerokie zastosowanie i uniwersalność przyczyni się do jego odpowiedniej pielęgnacji.
Różne gatunki traw lub ich mieszanki mają nieco inne wymagania. Dlatego zawsze należy sprawdzić, czy dany nawóz nada się na nasz trawnik. Zabieg ten dostarcza roślinom składników mineralnych, które są niezbędne do ich wzrostu. Dobre odżywianie wpływa również na zwiększoną odporność na choroby. Kolejną czynnością wykonywaną regularnie, czasem codziennie, jest podlewanie. Ma ona olbrzymie znaczenie szczególnie w upalne lata, ponieważ właśnie wtedy transpiracja wody przebiega najszybciej i łatwo o wysuszenie roślin. Nie należy zapominać również o wertykulacji, czyli zwiększeniu dostępu powietrza do korzeni traw. Pozwala to ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.
Jak dobrze zadbać o trawnik?
Trawnik nie potrzebuje dużej ilości wody, nawet wtedy, gdy jest suchy. Kiedy trawnik staje się suchy i żółty, kusi nas, żeby go częściej podlewać. Ale nie musisz tego robić, tak twierdzą przynajmniej ogrodnicy. Ostatnie lato było bardzo gorące i suche, szczególnie w zachodniej Polsce, i w takich warunkach trawniki szybko wysychają i żółkną. Wtedy mamy ochotę na zajęcie się trawnikiem i na dodatkowe podlewanie go. Należy jednak ograniczyć podlewanie z wyjątkiem kilku rejonów w kraju, mimo że wielu myśli inaczej. Ponadto, wielu ekspertów z dziedziny ogrodnictwa wypowiada się, że nie ma potrzeby podlewania częściej trawnika, pomimo suchej pogody i nie ma powodów do niepokoju.
Pozwól trawnikowi żyć własnym życiem. Pozwól korzeniom wrosnąć w ziemię. W ten sposób trawa szuka wilgoci głębiej w glebie. Niektórzy twierdzą, że w ten sposób przyczynimy się do tego, że w następnym roku trawnik będzie bardziej bujny. Nie ma powodów do niepokoju, jeśli trawnik zmieni kolor na żółty. Gdy jest tak sucho, zapomnij o estetyce. Dużo wody to niebezpieczeństwo, ponieważ trawa dostosowuje się do suszy.
Podlewanie trawnika w ekstremalnym upale i suszy będzie wymagało dużych ilości wody i naprawdę będzie niekorzystne, ponieważ korzenie trawy wówczas nie mogą wnikać głębiej w ziemię. Jeśli wtedy podlewasz, trawa, zamiast szukać wody i pożywienia głębiej, szuka go wówczas na powierzchni. Unikaj podlewania w ciągu dnia, NIE podlewaj w upale. Wskazówki te dotyczą wszystkich roślin, które potrzebują wody. Jeśli podlewasz w ciągu dnia, około 60-70 procent wody wyparuje, a jeśli podlewasz rano lub wieczorem, rośliny wchłoną około 80 procent wody, którą im podasz.
Pielęgnacja trawnika jest zabiegiem wymagającym, jednak każda czynność wykonana przy nim z należytą skrupulatnością owocuje piękną zielenią przez wiele miesięcy.