Kobiety siedzą na terasie pod pergolą tarasową
Ogród

Pergole tarasowe – na jaki rodzaj się zdecydować?

Pergole tarasowe umożliwiają w znacznym stopniu zwiększenie funkcjonalności tarasu, ich główną funkcją jest ochrona przed czynnikami atmosferycznymi, wiatrem, deszczem i nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Budowane obecnie pergole są minimalistyczne w swojej konstrukcji i nadają całemu budynkowi nowoczesnego wyglądu.

Pergole tarasowe – charakterystyczne cechy i rodzaje

Pergola występuje w architekturze od wielu wieków, początkowo wykorzystywana była głównie jako metalowa albo drewniana konstrukcja, przy której sadzono rośliny pnące, a jej kratki pełniły funkcję podpory dla pnączy. Inne rodzaje pergoli to także klimatyczne altany ogrodowe obrośnięte roślinami. Współcześnie pergola tarasowa nie jest już podporą dla roślin, ale pełni funkcję konstrukcji z zadaszeniem na patio albo tarasie. Nowoczesne pergole to całe systemy osłaniające taras, ich konstrukcja może być:

  •  rolowana,
  • segmentowa,
  • rzymska,
  • z dachem szklanym,
  • pergola tarasowa z ruchomym dachem.

Konstrukcja takich lameli to zazwyczaj aluminium, które jest fabrycznie malowane, dzięki temu jest wytrzymałe na czynniki atmosferyczne i niewymagające tylu zabiegów pielęgnacyjnych jak drewno. W pergolach rolowanych wykorzystywane są wytrzymałe tkaniny markizowe odporne na wilgoć i blaknięcie w trakcie użytkowania.

Pergole z rozsuwanym dachem

Pergola tarasowa z ruchomym dachem w momencie, kiedy dach jest szczelnie zamknięty, zapewnia cień przed palącym słońcem i opadami deszczu. Z kolei, kiedy jest optymalna pogoda, dach można otworzyć i być w bliższym kontakcie z naturą, oglądając rozgwieżdżone niebo nocą albo opalając się w ciągu dnia. Nowoczesne rozsuwane pergole tarasowe mają także możliwość zainstalowania osłon bocznych, co umożliwia stworzenie dodatkowej przestrzeni. Zharmonizowanie pergoli z innymi dodatkami, takimi jak odpowiednie oświetlenie, przesuwane szyby oraz eleganckie rolety sprawia, że taras może stać się elegancką powierzchnią dodatkowego zewnętrznego salonu. Pergola z rozsuwanym dachem może być rozmieszczona nawet na dużej powierzchni w ciągu całego roku. Do wyboru są różne rodzaje pergoli, zarówno większe, jak i mniejsze zgrabne modele o przyściennej formie.

Rozsuwane zadaszenie pergoli – praktycznie i funkcjonalnie

W przypadku kiedy montowana pergola tarasowa z ruchomym dachem jest wolnostojąca, należy zadbać o to, aby jej konstrukcja była stabilna, ponieważ jest ona narażona na duże podmuchy wiatru i ulewy. Zazwyczaj pod każdym słupem wykonywana jest wylewka betonowa, do której konstrukcja jest przytwierdzana kotwami. Ściany pergoli mogą być wykonane z przesuwanych szyb, ale wówczas należy zadbać o równomierne podłoże, aby mogły się w prawidłowy sposób otwierać i zamykać. Nowoczesne rozsuwane pergole tarasowe mogą również być mocowane do ściany budynku, w takim przypadku potrzebne są tylko dwa słupy do podparcia. Jeśli pergola jest budowana na balkonie albo zabetonowanym tarasie wtedy stosowane są kotwy chemiczne. Ważne jest również odpowiednie wyprowadzenie przewodów elektrycznych, ponieważ zasilają one silniki dachu pergoli, rolet oraz służą do zamontowania oświetlenia. Niektóre rodzaje wolnostojących konstrukcji pergoli z rozsuwanym dachem mają innowacyjne rozwiązania i mogą być zamocowane w taki sposób do podłoża, aby łączenie było zupełnie niewidoczne. Takie rozwiązanie w niczym nie zaburza stylistyki, w jakiej wykonany jest taras.

Nowoczesne rozsuwane pergole tarasowe wyróżniają się trwałością, właściwą ochroną przed czynnikami atmosferycznymi oraz komfortowym sterowaniem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.