Dekoracyjne niebieskie donice na taras
Ogród

Ozdabiamy taras – aranżacja pergoli i doniczek tarasowych

Na zewnątrz robi się coraz cieplej. To świetny czas na metamorfozę tarasu. Wystarczy kilka ozdobnych doniczek z kwiatkami, aby stworzyć przytulną strefę wypoczynkową. Tym, którzy chcą wprowadzić większe zmiany, proponujemy pergolę. Oprócz tego, że sama w sobie jest dekoracyjna, to może stać się podporą dla pnączy – bluszczu, pędów winogron lub pnących odmian róży. Poniżej podsuwamy kilka pomysłów na aranżację tarasu. Zapraszamy do lektury!

Jakie donice tarasowe wybrać do ustawienia na podłodze?

Bujna roślinność na tarasie może nawet zastąpić ogród. Jest wiele kwiatów doniczkowych, które świetnie rosną na zewnątrz. Za ich pomocą możesz stworzyć zieloną oazę, w której z przyjemnością będziesz spędzać każdą wolną chwilę. Rośliny perfekcyjnie komponują się z każdym stylem aranżacji. Warto dobrać do nich odpowiednią oprawę w postaci donic na taras. Od tych domowych różnią się przede wszystkim odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. W wielu możesz spokojnie zimować kwiaty na zewnątrz.

Donice tarasowe muszą być nie tylko ładne, ale powinny także eksponować uprawianą w nich roślinność. Planując aranżację roślinności na tarasie, postaraj się ulokować ją na różnej wysokości, wówczas kwiaty mogą zastąpić inne dekoracje. Na podłodze warto ustawić większe rośliny w dużych donicach ogrodowych – ceramicznych lub drewnianych. Donice tego typu mają tę zaletę, że utrudniają parowanie i przegrzewanie się gleby, a więc można je ustawiać w mocniej nasłonecznionych miejscach.

Do stworzenia wielopoziomowej kompozycji roślinnej przydadzą się kwietniki. Możesz wybrać kilka pojedynczych o różnej wysokości lub specjalne kilkupiętrowe ramy. Dobierając do nich doniczki, postaw na takie w różnych odcieniach ulubionego koloru lub w barwach kontrastujących. Zwróć też uwagę na ich fakturę – różnorodność w tym zakresie pozwoli uniknąć monotonni i sprawi, że każda jedna doniczka będzie unikatową ozdobą, na którą będziesz patrzeć z radością.

Skrzynki balkonowe, wiszące osłonki i ogrody wertykalne na tarasie

Zielona oaza stworzona między innymi za pomocą donic tarasowych i pergoli tarasowej

Jeśli Twój taras ogrodzony jest balustradą, możesz ozdobić ją za pomocą skrzynek balkonowych i uprawiać w nich np. begonie bulwiaste, lobelie przylądkowe, bratki czy ostróżki. Wybór tego rodzaju ozdoby tarasu niesie za sobą wiele korzyści. Roślinność w skrzynkach zawieszonych na balustradzie jest piękną dekoracją tarasu oraz elewacji budynku. Do tego nie zabiera miejsca.

Innym sposobem na ozdobę tarasu za pomocą roślin, jest montaż wiszących osłonek. Ich przytwierdzenie jest możliwe, jeśli Twój taras jest trwale zadaszony lub ozdobiony pergolą. Wiszące osłonki na doniczki mogą mieć wiele form. Od cięższych ceramicznych po wykonane ze sznurka bawełnianego makramy – idealne dopełnienie tarasu w stylu boho.

W stworzeniu bujnej kompozycji roślinnej na ścianie budynku pomogą donice wertykalne. Same w sobie nie stanowią ozdoby, ale spełniają funkcję podpory roślinności. Mogą służyć do uprawy aromatycznych ziół lub ozdobnych kwiatów wiszących.

Pergola — klimat rajskiego ogrodu na tarasie

Pergola to rodzaj ramy, która może pełnić funkcję samodzielnej ozdoby lub być podporą pod pnące rośliny. Wykorzystuje się je do tworzenia romantycznych alei kwiatowych, ozdabiania furtek i ogrodzenia lub wejść do wybranej części ogrodu. Na tarasie pergole mogą tworzyć wygodne miejsce relaksu. Wówczas można ustawić pod nią: sofę, fotel lub ogrodowe łóżko. Pergole tarasowe nie tylko estetycznie wydzielają przestrzeń, ale mogą pełnić funkcję ochrony przed słońcem.

Większe pergole wykonywane są zazwyczaj z drewna. Kute z żelaza odznaczają się często finezyjnym kształtem. Zarówno pergola drewniana, jak i metalowa może stanowić samodzielną ozdobę, ale jeszcze piękniej będzie wyglądać pokryta roślinnością. Doskonale nadają się do zdobienia pergoli różne odmiany bluszczu, pędy winogron lub krzewy róży. Należy przy tym uważać przy wyborze pergoli metalowej, aby obsadzać jedynie tę ulokowaną w zacienionym miejscu. Na słońcu może się nadmiernie nagrzewać, doprowadzając do poparzenia roślin.

W dobrych sklepach ogrodniczych lub marketach budowlanych znajdziesz rozmaite pergole tarasowe przeznaczone do samodzielnego montażu.

Jak zbudować pergolę?

Aleja stworzona za pomocą pergoli ogrodowej

Drewnianą pergolę możesz wykonać samodzielnie. Potrzebne będą do tego: drewno, narzędzia i zmysł konstruktorski.

Budowę poprzeć dokładnym przemyśleniem konstrukcji. Przede wszystkim odpowiedz na pytanie, czemu ma ona służyć. Czy chcesz zorganizować za jej pomocą strefę ze stołem i krzesłami, czy ma być jedynie dekoracyjną podporą pod bujną roślinność.

Do budowy będziesz potrzebować drewnianych słupów i listewek, a także podstawowych narzędzi, takich jak:

  • szlifierka kątowa,
  • wyrzynarka,
  • wkrętarka i zestaw śrub,
  • ścisk stolarski,
  • poziomica,
  • pędzle do nakładania środków ochronnych.

Na podstawie tego, jakie narzędzia masz już w swoim garażu lub domku narzędziowy, przemyśl, czy samodzielna budowa będzie opłacalna. Zakup elektronarzędzi i drewna konstrukcyjnego może stanowić nie lada wydatek. Jeśli szala przeważyła na stronę budowy, przejdź do wykonania projektu pergoli, uwzględniając rozmieszczenie słupów i liczbę listewek potrzebnych do stworzenia ozdobnej kratownicy. Dobrze wykonany projekt powinien stanowić instrukcję dalszego postępowania. Pamiętaj, aby na koniec zaimpregnować drewno.

Jeśli wolisz zamówić pergolę, przejrzyj ofertę lokalnych sklepów ogrodniczych, np. będących częścią marketu budowlanego. W większych sklepach możesz liczyć na szeroki wybór architektury ogrodowej w atrakcyjnych cenach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.