Kobieta aranżuje wybudowaną oranżerie
Ogród

Oranżeria – jak zaprojektować i zaaranżować oranżerię?

Oranżeria to przeszklony obiekt stanowiący zwykle integralną część domu jednorodzinnego. W takim miejscu można urządzić efektowny ogród zimowy wraz z częścią wypoczynkową dla całej rodziny. Dlatego warto wiedzieć, jak zaprojektować oranżerię i jak ją urządzić, aby idealnie spełniała swoją funkcję przez cały rok. Zatem, co należy wziąć pod uwagę, planując budowę nowoczesnego ogrodu zimowego?

Wybierz optymalną lokalizację

Stylowa oranżeria może być umiejscowiona z każdej strony budynku w zależności od naszych potrzeb i preferencji. Wobec czego projektując ogród zimowy, trzeba zastanowić się nad zaletami i wadami wybrania danej lokalizacji. W oranżerii południowej będziemy mogli hodować ciepłolubne rośliny, jednak w lecie takie pomieszczenie może się bardzo nagrzewać. Przez co przebywanie w nim i wypoczywanie będzie znacząco utrudnione. Dlatego, jeśli już decydujemy się na oranżerię południową, to warto wyposażyć ją w odpowiedni system wentylacji. W oranżerii wschodniej słońce będzie najmocniej świeciło rano, a w oranżerii zachodniej głównie po południu. Natomiast oranżeria północna przez większość dnia pozostanie zacieniona i trudniej będzie utrzymać w niej optymalną dla nas temperaturę. Obecnie najczęściej ogród zimowy stawia się od strony południowej tak, aby maksymalnie wykorzystać światło słoneczne.

Oranżeria — pomysły na aranżacje

Pomysły na ciekawe aranżacje oranżerii można czerpać z Internetu lub branżowej prasy. Tak naprawdę ogród zimowy możemy urządzić dowolnie, ważne, aby był miły i przytulny oraz funkcjonalny. W tym celu warto dobrać piękne rośliny, które będą efektownie rosły przez cały rok. W przytulnej oranżerii idealnie sprawdzą się na przykład fikusy, oleandry, zielistki, paprocie, czy rośliny cytrusowe. Jeśli jednak nasz ogród zimowy nie będzie ogrzewany poza sezonem letnim, wówczas pamiętajmy, by wybierać gatunki odporne na niskie temperatury, które również mają swoje zalety. Ponadto interesujące pomysły na zaaranżowanie tego pomieszczenia to także urządzenie w nim jadalni, strefy wypoczynkowej lub nawet siłowni. Niektórzy również decydują się na postawienie w oranżerii jacuzzi lub stworzenie tam własnej mini pracowni.

Przydomowa oranżeria — zalety

Posiadanie przydomowej oranżerii jest obecnie niezwykle modne, ponieważ wiąże się z prestiżem i wygodą. Dodatkowo ogród zimowy jest praktyczny i ma liczne zalety, takie jak:

  • powiększenie powierzchni domu
  • możliwość kontaktu z naturą nawet w chłodne dni
  • możliwość wypoczynku i wygodnego obserwowania otaczającej przyrody
  • efektywnie wykorzystanie naturalnego oświetlenia
  • poprawa mikroklimatu panującego w budynku oraz korzystny wpływ na całościowy bilans cieplny

Zatem budowa oranżerii może nam przynieść wiele korzyści, dlatego, jeśli tylko mamy taką możliwość, warto rozważyć stworzenie unikalnego ogrodu zimowego na miarę naszych potrzeb.

Projektowanie oranżerii

Mając ciekawe pomysły na zaprojektowanie oranżerii naszych marzeń, zawsze dobrze jest skonsultować je z doświadczonym architektem. Ponieważ jest to ważne, aby tak powstała konstrukcja była nie tylko efektowna, ale i przede wszystkim bezpieczna. Szczególnie jeśli planujemy budowę ogrodu zimowego wraz z ogrzewaniem lub nowoczesnym systemem wentylacji. Wówczas wizyta projektanta może okazać się niezbędna, żeby nasza konstrukcja spełniała wszystkie wymogi prawa budowlanego.

Podsumowując, oranżerię można zaprojektować na wiele sposobów, a posiadanie takiego unikalnego pomieszczenia ma praktycznie same zalety. Dlatego, warto wzbogacić swój dom o zimowy ogród, z którego będziemy mogli wygodnie korzystać przez cały rok. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.