Montaż ogrzewania podłogowego
Dom Wnętrza

Ogrzewanie podłogowe – wszystko, co warto wiedzieć

Sposobów na ogrzewanie domu jest wiele. Od tradycyjnych piecy węglowych, aż po najnowocześniejsze osiągnięcia współczesnej techniki. Coraz większą popularnością cieszą się także odnawialne źródła energii. Jedną z najpopularniejszych metod wybieranych w nowo budowanych domach jest ogrzewanie podłogowe. Jego użytkownicy nie kryją satysfakcji z jakości tego systemu ogrzewania domu. Ogrzewanie podłogowe najczęściej wykonuje się w kuchni, salonie, łazience lub przedpokoju. Są jednak domy, w których ogrzewanie podłogowe stosuje się na całej powierzchni użytkowej. 

Skąd bierze się tak duża popularność ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe, na pierwszy rzut oka, jest niezwykle estetyczne i komfortowe. Specjaliści podkreślają, że pionowy rozkład temperatur pozwala na zachowanie jednakowej temperatury w całym pomieszczeniu. Również i w tych miejscach, gdzie ciepło ucieka najszybciej, a więc w pobliżu okien i drzwi.

Ponadto sprawą oczywistą jest fakt, że najszybciej marzną stopy. W przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego cała podłoga staje się powierzchnią grzewczą, dzięki czemu stopy nie marzną. Natomiast temperatura na wysokości głowy jest niższa, co zdecydowanie wpływa na polepszenie samopoczucia domowników. Decydując się na system ogrzewania podłogowego, rezygnujemy z grzejników. Zabieg ten sprawi, że wnętrze naszego domu stanie się bardziej eleganckie. Poza tym system ogrzewania podłogowego pozwoli na redukcję kosztów utrzymania domu.

Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Ogrzewanie podłogowe jest coraz bardziej powszechnym sposobem ogrzewania domu. Wybierając instalację podłogową, mamy do wyboru trzy rodzaje technologii.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Pierwszy rodzaj ogrzewania podłogowego to wodne ogrzewanie podłogowe. Jak się je wykonuje? Pod podłogą umieszcza się system rurek miedzianych bądź z tworzywa sztucznego, w których krąży woda. Ten system ogrzewania podłogowego może być zasilany dowolnym źródłem ciepła.

Ogrzewanie podłogowe wodne to również gwarancja wieloletniego użytkowania. Obok zalet to rozwiązanie technologiczne posiada również wady. Przede wszystkim wysokie koszty montażu, a także wysokie koszty naprawy w przypadku usterki. System ogrzewania podłogowego wodnego wymaga umieszczenia go w projekcie domu. Ponadto posadzka musi zostać wykonana z materiałów o wysokim stopniu przewodnictwa ciepła.

Rodzina korzystająca z opcji ogrzewania podłogowego
Źródło: Freepik.com

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Kolejnym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe elektryczne. Pod podłogą zamiast rur układa się maty lub folie grzewcze. Zaletą takiego systemu jest na pewno to, że nie musimy montować żadnego źródła ciepła. Ogrzewanie podłogowe elektryczne możemy również wykorzystać jako ogrzewanie przeciw oblodzeniu schodów zewnętrznych. W przypadku tego systemu ogrzewania podłogowego największą wadą jest wysoki koszt eksploatacji. W przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego elektrycznego, posadzkę należy wykonać z odpowiednich materiałów.

Ogrzewanie podłogowe powietrzne

Trzecim rozwiązaniem technologicznym jest tzw. ogrzewanie podłogowe powietrzne. System został opracowany w Szwecji. Ten rodzaj ogrzewania montuje się w płycie fundamentowej lub w stropie. Wykonany jest z układu kanałów, w których krąży powietrze. Ogrzewanie podłogowe powietrzne to niskie koszty eksploatacji. Możliwość podłączenia dowolnego źródła ciepła oraz wykończenie podłogi z dowolnie wybranych materiałów. Na ten rodzaj ogrzewania podłogowego trzeba jednak decydować się bardzo szybko. Podczas prac przy fundamentach domu.

Wszystkie wymienione wyżej rozwiązania technologiczne dotyczące ogrzewania podłogowego mają swoje wady i zalety. Posiadają również wiele wspólnych cech.

Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Ogrzewanie podłogowe wodne sprawdzi się doskonale jako samodzielny system grzewczy. Ogrzewanie podłogowe elektryczne to dobre rozwiązanie w mniejszych pomieszczeniach. Z pewnością wszystkie systemy ogrzewania podłogowego sprawdzą się w budownictwie jednorodzinnym. Są także przyjazne dla alergików. To, jakie ogrzewanie podłogowe wybrać zależy w dużej mierze od wykończenia posadzki. Warto wziąć pod uwagę także zapotrzebowanie budynku na ciepło. Określić budżet, jaki chcemy przeznaczyć na wykonanie ogrzewania. Przed wykonaniem instalacji podłogowej dobrze jest skonsultować się ze specjalistą. Pomoże on doradzić, jaki system ogrzewania podłogowego wybrać.

Koszty montażu ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe
Źródło: Freepik.com

Koszty montażu ogrzewania podłogowego oblicza się w przeliczeniu na m2. Podliczając koszty montażu należy wziąć pod uwagę: rury, zawory, rozdzielacze, sterowniki. A także materiały izolacyjne takie jak styropian podłogowy czy folie.

Na koszt ogrzewania podłogowego wodnego wlicza się:

  • materiały budowlane,
  • elementy hydrauliczne,
  • sterownik na ścianę,
  • wynagrodzenie fachowca.

Same rury rozprowadzające wodę to koszt rzędu 15-20 zł/m2 powierzchni. Wykonanie przez fachowca to koszt około 25-35 zł/m2. Sterownik, w zależności od producenta, kosztuje od 300 do 600 zł. Do tego należy doliczyć cenę instalacji c.o od kilkuset złotych do 2000 złotych. Podsumowując: koszt ogrzewania podłogowego wodnego zamyka się w granicach od 80 zł/m2 (przy najtańszych materiałach), aż do 150-180 zł/m2. Podane ceny nie uwzględniają kosztów wylewki.

Przy ogrzewaniu podłogowym elektrycznym przede wszystkim nie musimy martwić się kosztami instalacji c.o. Wysoki jest jednak koszt eksploatacji tego rodzaju ogrzewania. Często ogrzewanie podłogowe elektryczne wykorzystuje się do mniejszych powierzchni lub jako część już istniejącego systemu ogrzewania. Cena tego rodzaju ogrzewania zależy w dużej mierze od przewodów grzewczych. Przewody grzejne stałooporowe to koszt od około 10-12 zł/mb. Przewody samoregulujące — do 30 zł/mb. W rezultacie cena ogrzewania podłogowego elektrycznego waha się w przedziale od 80-90 zł/m2. Do kosztorysu należy doliczyć cenę termostatu, mierzącego temperaturę w podłodze. W zależności od modelu cena takiego termostatu wynosi od 100-500 zł.

Wykonanie ogrzewania podłogowego

Na co warto zwrócić uwagę podczas wykonywania systemu ogrzewania podłogowego? Przede wszystkim na poprawne ułożenie rur. Podłogówkę tworzą pętle pojedynczych rur. Rury powinny być układane w następujący sposób. Rurę podłącza się do rozdzielacza zasilającego. Następnie prowadzi się ją według projektu powoli odwijając z rolki. Układając należy rurę przymocowywać od razu do podłoża za pomocą przeznaczonych do tego uchwytów.

Odstępy pomiędzy odcinkami powinny wynosić od 15-25 cm. Odstępy te zmniejsza się do 10 cm przy oknach lub drzwiach, aby podłoga nagrzewała się szybciej. W tych miejscach ciepło ucieka najszybciej. Pętla nie powinna być dłuższa niż 150 m. Ponieważ im dalej od źródła ciepła tym woda chłodniejsza dlatego rury należy układać w spirale. W spiralach na przemian powinny być ułożone rury zasilające i powrotne.

Poprawnym jest również ułożenie rur w wężownice. Jednak wadą takiego sposobu układu rur jest to, że podłoga nie nagrzewa się równomiernie. Układanie rur kończy się ich podłączeniem do rozdzielaczy powrotnych. Liczba rozdzielaczy — przyłączy musi odpowiadać ilości pętli. Do rozdzielaczy podłączone zostają odpowietrzniki, ponieważ podczas napełniania podłogówki trzeba ją odpowietrzać. Rozdzielacze dla prawidłowego funkcjonowania powinny znajdować się 40-50 cm nad poziomem podłogi. Po napełnieniu podłogówki wodą, odpowietrzeniu i przeprowadzeniu próby szczelności można przystąpić do wykonania wylewki. Do betonu należy dodać plastyfikator, poprawiający wytrzymałość i plastyczność betonu. Dzięki niemu beton przylega do rur, a to poprawia przewodzenie ciepła. Alternatywą dla betonu jest tzw. suchy jastrych. Zaletą tego rozwiązania jest szybkość wykonania, a także lekkość, dzięki czemu można je stosować na stropach.

Wykonanie ogrzewania podłogowego elektrycznego

Z kolei wykonanie ogrzewania podłogowego elektrycznego jest o wiele mniej skomplikowane niż montaż ogrzewania wodnego. Na suchej posadzce układamy warstwę izolacyjną ze styropianu lub wełny mineralnej. Kolejną warstwą jest izolacja przeciwwilgociowa wykonana z folii polietylenowej. Na niej układa się specjalną siatkę, do której przymocowane będą przewody grzewcze. Siatka musi mieć odpowiednią grubość, by oddzieliła przewody grzewcze od znajdującej się pod nimi folii izoalcyjnej. Po ułożeniu przewodów grzewczych można przystąpić do wykonania wylewki samopoziomującej. Jeszcze prostszy jest montaż mat grzewczych. Układa się je nawet na już istniejącej posadzce, a następnie zalewa cienką warstwą kleju do terakoty. Następnie całą instalację przyłącza się do sieci elektrycznej. Do puszki instalacyjnej doprowadza się przewody i za pomocą regulatora temperatury podłącza. Do tej samej puszki doprowadza się również przewód podłogowego regulatora temperatury. Istotnym elementem przy układaniu podłogowego ogrzewania elektrycznego jest zastosowanie odpowienich materiałów izolacyjnych.

Błędy projektowe i wykonawcze w ogrzewaniu podłogowym

Pierwszym i podstawowym błędem projektowym jest dobór mocy urządzeń grzejnych. Brak podstawowej wiedzy sprawia, że osoby decydujące się na elektryczną podłogówkę przyjmują złą moc takiego ogrzewania. Przy doborze mocy urządzenia grzewczego należy wziąć pod uwagę straty ciepła. Nie są one zależne od źródła ciepła. Moc grzewczą należy policzyć indywidualnie dla każdego odbiorcy ciepła. Nie należy sugerować się przy tym wielkościami ustalonymi przez sprzedawcę systemu. Rzadziej błędy te występują w ogrzewaniu podłogowym wodnym.

Często ogrzewanie to połączone jest z systemem grzejnikowym i dokładnie wyliczone. Jakie skutki niesie ze sobą podłączenia urządzenia grzewczego o zbyt dużej mocy? W przypadku ogrzewania elektrycznego zbyt duża ilość przewodu zostanie zamontowana w podłodze. Natomiast jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe wodne zbyt duża moc pętli grzejnej powoduje, że termostat blokuje przepływ wody w innych pętlach. W ten sposób ogrzewanie podłogowe pracuje tylko w części pomieszczenia, a temperatura nie rozkłada się równomiernie. Ponadto im większa długość rur, tym ogrzewanie staje się mniej efektywne.

Błędy związane z regulacją przepływów

Błędy projektowe dotyczą również regulacji przepływów. Błąd ten dotyczy wyłącznie ogrzewania podłogowego wodnego. Wszystkie elementy systemu podłogowego ogrzewania powinny otrzymać wystarczającą ilość wody, wynikającą z bilansu cieplnego takiego elementu. Bilans cieplny oblicza się na podstawie przepływów i wychładzania wody. Ogrzewanie podłogowe wodne to jedna lub więcej pętli grzejnych. Połączone są one z instalacją za pomocą rozdzielacza zasilającego i powrotnego. Jeśli na każdej pętli umieszczono elementy regulacyjne, można je wykorzystać przy próbie wyregulowania całego systemu. Jeśli nie zastosowano takiego zabiegu sprawa się komplikuje. Każda część grzejna systemu posiada swój optymalny opór przepływu, co powinno być uwzględnione w szczegółowych obliczeniach. Ogrzewanie podłogowe nie powinno mieć temperatury wyższej niż 52 stopnie Celsjusza.

Inne błędy dotyczą samego wykonania instalacji:

  • Zbyt cienka izolacja skutkuje dużymi stratami ciepła.
  • Nieprawidłowo wykonana dylatacja brzegowa.
  • Niewłaściwe wykończenie posadzki.

Zarządzanie ogrzewaniem podłogowym

Wydajność instalacji c.o ma ogromny wpływ na koszty eksploatacyjne. Stąd ważnym elementem całego systemu są sterowniki do zarządzania ogrzewaniem podłogowym. Sterowniki te służą automatyzacji urządzenia grzewczego. Po odpowiednim zaprogramowaniu sterowniki same określają czas pracy urządzenia grzewczego. Decydują o intensywności jego pracy. A co za tym idzie dopasowują odpowiednią temperaturę w każdym pomieszczeniu. Sterowniki do zarządzania ogrzewaniem podłogowym to cały wachlarz produktów. Różnią się one od siebie sposobem montażu czy wyglądem. Jeśli nie mamy wiedzy na temat sterowników warto w tej kwestii zasięgnąć opinii specjalisty lub dostawcy urządzenia grzewczego. Najważniejsze, aby wybrać urządzenie dostosowane do swoich potrzeb.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.