Na chwilę obecną możemy spotkać dwie grupy zwolenników i przeciwników budowania strychów. Na początek zacznijmy od grupy zwolenników. Są to osoby dla których, strych jest miejscem składowania niepotrzebnych rzeczy. W zakamarkach strychu znajdziemy całą gamę świątecznych dekoracji wraz z choinką i jej wyposażeniem. Dużą liczbę ciuchów, a także cały szereg innych, potrzebnych bardziej lub mniej, bibelotów.
Przeciwnicy strychów, miejsca do składowania, traktują jak składzik na rupiecie. Taka forma przechowywania nie mieści nim się w głowie. Twierdzą, że jest to rodzaj niepotrzebnego zagradzania sobie przestrzeni. Zamiast wyrzucać rzeczy, po które nie sięgniemy w ciągu kilku najbliższych miesięcy, składujemy je na strychu. Tak tworzymy swoje własne wysypisko śmieci, które sprzątniemy najwyżej raz na kilka lat. Tę przestrzeń można wykorzystać bardziej użytkowo – tworząc funkcjonalne pokoje dla dzieci lub sypialnie dla gości.
Co zatem lepsze?
Na to pytanie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedno jest pewne, że nie pomieszczenie nieużytkowe musi zostać odpowiednio docieplone. Jak zatem wykonać skutecznie ocieplenie poddasza? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Czym ocieplić masywny strop?
To pytanie zawsze powinno paść na początku. Bez odpowiedniego produktu nie ma mowy o szczelności w zakresie stworzenia satysfakcjonującego ocieplenia. W przypadku pomieszczeń nieużytkowych wymagane jest użycie odpowiednich powłok termoizolacyjnych. Ich grubość powinna wynosić około 20 cm. Istnieje możliwość stworzenia powłoki grubszej. Jednakże minimum 20 cm musi zostać zachowane. Tego typu warstwa skutecznie ochrania nasze wnętrza przed ochłodzeniem. Do niwelowania strat ciepła można użyć dowolnego typu materiału. Oto przegląd popularnych termoizolatorów wraz z ich dokładnym omówieniem.
Ocieplanie stropu poddasza pianą poliuretanową
Z pomocą tego materiału można nowocześnie ocieplić strop. Jest to jedna z najnowszych metod na ocieplenie zwykłego poddasza nieużytkowego.
Pianka poliuretanowa posiada szereg właściwości, które charakteryzują tylko i wyłącznie ten rodzaj materiału. Termoizolator jest w 100% odporny na wilgoć, a dodatkowo nie jest ciekawym materiałem budulcowym dla zwierząt (zwłaszcza ptaków). Piankę PUR dość łatwo i prosto się nakłada. Sam proces odbywa się przy pomocy natrysków. Metoda ta nie wymaga użycia siły fizycznej.
Przy pomocy specjalnego agregatu pianka jest nakładana na powierzchnię stropu. Natrysk działa na zasadzie wysokiego ciśnienia. W trakcie nakładania pianka przykrywa wszelkie nierówności, zarysy lub mikro-szczeliny, które mogą powstać w trakcie eksploatacji budynku.
Z powodzeniem może nadawać się do stropu drewnianego lub wykonanego z żelbetonu. Na stropy betonowe z reguły stosuje się pianki poliuretanowe zamknięto-komórkowe o różnych gęstościach. W przypadku stropu drewnianego stosuje się pianki otwarto komórkowe. Są lekkie, a poza wyróżniają się dobrą termiką. Bardzo skutecznie pełnią funkcję izolacji akustycznej. Niezależnie od rodzaju zastosowanej pianki poliuretanowej proces nakładania samego materiału nadaje się do izolowania cieplnego starych poddaszy lub innych elementów, np. ścian, sufitów, a nawet podłóg.
Tego rodzaju ciepłe stropy tworzy się dość prosto.
Jak nakładać piankę przy ocieplaniu stropu?
Oto podstawowe etapy nakładania pianki poliuretanowej na masywne stropy:
- Na początku zajmujemy się przygotowaniem poddasza do dalszych prac. W tym celu warto postawić ścianki z katon-gipsu jeszcze przed pianowaniem. Ważne, aby proces ten obejmował tylko jedną czynność, a mianowicie założenie wieszaków. Profile mogą być utrudnieniem dla pracy operatora.
- Przed nałożeniem pianki na poddasze nieużytkowe warto zabezpieczyć wszelkie okna i gotowe tynki. Do tego celu wykorzystujemy solidne taśmy tynkarskie i folię budowlaną. Proces ten można wykonać samemu w domu. Nie należy stosować taśmy malarskiej, gdyż w trakcie nakładania pianki może poodpadać.
Tak przygotowane poddasze jest gotowe do pokrycia warstwą pianki. Z uwagi na użycie specjalnego urządzenia proces ten warto wykonać we współpracy z firmą.
Ocieplenie poddasza przy pomocy wełny
W celu obniżenia strat energetycznych wykorzystuje się izolacje z wełny mineralnej. Ma ona postać maty, którą nakłada się bezpośrednio na strop. Charakteryzuje się bardzo dużą sprężystością, co ułatwia proces jej nakładania. Dodatkowo wykazuje bardzo dobre właściwości akustyczne. Doskonale izoluje dźwięki, pochodzące z górnej kondygnacji budynku. Ma właściwości niepalne. Do wyboru mamy różne rodzaje wełny mineralnej.
Do ocieplenia stropu można użyć m.in. wełny skalnej. Jest to rodzaj termoizolacji wykonanej z bazaltu, gabro, dolomitu lub kruszywa wapiennego. Sklejona przy użyciu lepiszcza organicznego przypomina watę. Jej włóknista budowa jest odporna na wszelkiego typu uciski. Stosowanie wełny skalnej sprawdza się w przypadku pokryć dachowych o dużej wadze. Doskonale izoluje ciepło z dachu pokrytego cementem lub dachówkami ceramicznymi. Z uwagi na wysoką ognioodporność wełna skalna nadaje się do dachów drewnianych pokrytych gontem.
Ocieplenie poddasza przy użyciu styropianu
Płyty wykonane z polistyrenu ekspandowanego (EPS) produkuje się przez uprzednie spienienie granulek, które następnie sklejane są w większe bloki i przecinane na płyty o odpowiedniej grubości i rozmiarach w końcowej fazie produkcji. Bloki styropianu mogą być stosowane do ocieplenia strychu, jak i podłogi, a nawet sufitów. Spośród różnorodnych rodzajów styropianów możemy je podzielić na dwa rodzaje:
- Styropian tradycyjny i grafitowy.
Styropian grafitowy powstaje z polistyrenu ekspandowanego wzbogacanego dodatkiem grafitu. Proces produkcji jest praktyczne podobny.
Oba te materiały mają te samo przeznaczenie. Ich delikatne różnice możemy zauważyć na podstawie współczynnika przewodzenia ciepła lambda. Styropian z dodatkiem grafitu ma trochę lepsze właściwości od standardowego rodzaju styropianu. Jest on głównie stosowany w budownictwie energooszczędnym.
W celu osiągnięcia maksymalnej izolacji termicznej styropian jest produkowany w różnych grubościach. W zależności od przeznaczenia, ocieplenie strychu możemy wykonać blokami styropianu o różnej grubości.
Pokrewnym materiałem do styropianu jest styrodur. Powstaje on w procesie odwrotnym niż jego tradycyjny odpowiednik. Na początku powstaje płyta o odpowiedniej grubości. Po przycięciu styropianu granulat wewnątrz zostaje poddany procesowi spienienia. Dzięki czemu zyskujemy dobrą gładkość oraz niską porowatość w przeciwieństwie do standardowej płyty.
Styrodur nadaje się do ocieplania domów. Z uwagi na wyższą wytrzymałość na obciążenia mechaniczne sprawdzą się jako izolator do stropów masywnych. Jest doskonałym izolatorem stropu podtrzymującego dachy ceramiczne lub cementowe. Z uwagi na lekkość styropian oraz styropian grafitowy może być stosowany do stropów o mniejszej masywności. Materiał ten jest odpowiedni na ocieplenie stropu podtrzymującego blacho dachówkę.
Koszty ocieplenia stropu
W zależności od metody koszty ocieplenia strychu mogą się różnić. Na początek zaczniemy od wełny mineralnej. Na 1 m2 dachu należy liczyć 1,4 m2 izolacji.
Przykładowo nasza powierzchnia do ocieplenia wynosi 100 m2. Tę wielkość mnożymy przez 1,4 m2. Do ocieplenia części domu potrzebujemy 140 m2 materiału. Cena za 1 m wełny wynosi 45 złotych. Jest to przedział ze średniej półki cenowej. Podsumowując: za sam materiał zapłacimy około 6 tysięcy złotych.
Weźmy na warsztat cenę pianki poliuretanowej. Nasza powierzchnia użytkowa to 100 m2. Na dach potrzebujemy około 1,4 m2 preparatu. Cena za 1 m pianki wynosi około 80 złotych. Jest to pianka najtańsza. Podsumowując: średni koszt ocieplenia strychu wynosi około 11 200 złotych.
Teraz przyszedł czas na styropian. Nasza powierzchnia użytkowa to 100 m2. Cena za 1 m pianki wynosi około 80 złotych. Jest to najtańszy produkt. Podsumowując: średni koszt ocieplenia strychu wynosi około 8 000 złotych.
Jeśli chcemy liczyć na tanie ocieplenie, warto skorzystać z opcji styropianu. W przypadku chęci skorzystania z pomocy fachowców trzeba zapłacić 30-40 złotych robocizny liczonej w metrach.