Nowoczesne ogrodzenie jest nie tylko praktyczną formą zabezpieczenia posesji, ale również ozdobą. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zwrócić uwagę na wiele różnorodnych czynników. Jakość powinna znajdować się na pierwszym miejscu! Należy uwzględnić, że konstrukcja jest narażona na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Przęsła wykonane z materiałów niskiej jakości bardzo szybko pokryją się śladami użytkowania. Jeśli potrzebujesz praktycznych wskazówek, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią wpisu.
1. Brama kuta + murowane ścianki
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nowoczesne przęsła ogrodzeniowe połączyć z murowanymi ściankami. Dzięki temu można uzyskać oryginalny efekt połączeni stylu modernistycznego oraz klasycznego. Jedno jest pewne – nikt nie przejdzie obok obojętnie. Warto podkreślić, że murowane ścianki zapewniają wysoki poziom prywatności. Skutecznie chronią przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów.
Cegła genialnie prezentuje się w połączeniu z kutymi przęsłami, które zachwycają dekoracyjną formą. Najczęściej są one wykonane z żeliwa, jednak opcji jest o wiele więcej. Trzeba pamiętać o tym, że metal wymaga kompleksowej ochrony przed wilgocią. Jest to materiał podatny na procesy korozyjne, więc brak impregnacji może skutkować pojawieniem się nieestetycznych ognisk rdzy. Należy wiedzieć, że negatywnie wpływają one na właściwości fizyczne metalu! Obszary dotknięte korozją są o wiele bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne.
2. Ogrodzenie panelowe
Nowoczesne przęsło ogrodzeniowe wcale nie musi kosztować majątku. Fantastycznym przykładem jest ogrodzenie panelowe, które przypadnie do gustu zwolennikom stylu minimalistycznego. Prosty, a jednocześnie elegancki design jest ponadczasowy, więc nie trzeba obawiać się, że szybko wyjdzie on z mody. Zaletą jest fakt, że gwarantuje on ogrom możliwości aranżacyjnych. Przęsła panelowe występują w tak wielu wariantach, że znalezienie odpowiedniej opcji nie będzie żadnym wyzwaniem. Opisywane rozwiązanie jest rekomendowane tym, którzy nie dysponują zbyt dużym budżetem.
Ogromnym zainteresowaniem cieszą się ażurowe przęsła panelowe, które prezentują się niezwykle subtelnie. Wyśmienicie sprawdzą się w przypadku niewielkich posesji, ale nie tylko. Warto zadbać, aby ogrodzenie pasowało do pozostałych elementów otoczenia m.in. elewacji budynku, barierek balkonowych, czy też poręczy schodów. W przypadku wątpliwości wystarczy zwrócić się po poradę do ekspertów. Wybór wykonawcy nie może być przypadkowy.
3. Brama panelowa + gabiony
Kolejną interesującą propozycją jest połączenie bramy panelowej z ogrodzeniem wykonanym z gabionów. Niebanalny wygląd to tylko jedna z wielu zalet. Kosze na kamienie zwykle wykonywane są z solidnego metalu. Powierzchnia zabezpieczona przed rdzewieniem przez długi czas pozostanie w nienagannym stanie. Gabiony uchodzą za wyjątkowo wytrzymałe oraz odporne na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Sprawia to, że ogrodzenie przez długie lata pozostanie w nienagannym stanie. Nie wymaga ono specjalistycznej konserwacji, co można uznać za ogromną zaletę.
Połączenie bramy panelowej oraz gabionów to gwarancja ekskluzywnego designu. Omawiane rozwiązanie wpasowuje się w najgorętsze trendy. Minusem może okazać się koszt wykonania, ponieważ za wysokiej klasy ogrodzenie trzeba trochę zapłacić. Dobrze jest jednak uwzględnić, że jest to inwestycja na lata. Oszczędzanie na jakości przynosi zwykle skutki odwrotne do zamierzonych.
4. Ogrodzenia drewniane
Twój dom utrzymany jest w wielkomiejskim stylu? Nie masz pojęcia, jakie ogrodzenie będzie do niego pasować? Weź pod uwagę przęsła drewniane, które stanowią połączenie atrakcyjnego wzornictwa oraz znakomitych parametrów użytkowych. Drewno jest materiałem ekologicznym, które nie zawiera w swoim składzie żadnych toksycznych związków. Należy jednak wiedzieć, że ulega ono destrukcyjnym procesom biologicznym. Szczególne zagrożenie stanowi wilgoć. Podstawą jest zabezpieczenie powierzchni przy użyciu odpowiednich preparatów.
Ogrodzenie drewniane powinno składać się z elementów o nieskomplikowanych kształtach. Sprawdza się tutaj zasada „im prościej, tym lepiej”. Oczywiście przęsła można pomalować na dowolnie wybrany kolor, więc wszystko zależy od osobistych upodobań. Na czasie są ogrodzenia utrzymane w stylu naturalnym. Widoczna struktura drewna nadaje unikatowego charakteru. Opisywany typ konstrukcji zapewnia pożądaną odporność mechaniczną.
5. Ogrodzenia aluminiowe
Aluminium to tworzywo, które posiada wiele zalet. Niewątpliwym plusem jest fakt, że nie wykazuje ono tendencji do rdzewienia. Jest trwałe i niepodatne na uszkodzenia mechaniczne. Takie ogrodzenie można połączyć z bramą o geometrycznej formie. Trzeba wspomnieć, że coraz częściej łączone są konstrukcje w różnym stylu. Wymaga to jednak wysokiego poczucia estetyki – dość łatwo jest przesadzić, a tym samym uzyskać niepożądany efekt.
Dobrze, jeśli przęsła oraz brama posiadają cechy wspólne. Nie musi być to wzór – czasami wystarczy jedynie, aby konstrukcja posiadała ten sam kolor. Najlepiej sprawdzą się neutralne barwy, które bez wysiłku można wpasować w otoczenie. Aluminium nie wymaga czasochłonnej konserwacji. Jest to zakup na lata, który się opłaca.
6. Metalowa siatka + żywopłot
Interesującą opcją wydaje się być ogrodzenie wykonane z metalowej siatki. Z dużej odległości jest ona niema niewidoczna. Oczywiście taka konstrukcja nie prezentuje się zbyt efektownie – podstawę stanowi tutaj zielony żywopłot. Podstawowym minusem jest fakt, że na wzrost roślin należy trochę zaczekać. W sprzedaży znajdują się rozwinięte drzewka oraz krzewy, jednak są one relatywnie drogie. Ponadto, nigdy nie ma pewności, że zaakceptują one nowe miejsce bytowania. Właśnie dlatego większość osób decyduje się na małe rośliny – potrzeba około 1-2 lat, aby osiągnęły one pożądaną wysokość.
O żywopłot należy dbać, jednak nie jest to zbyt trudne zadanie. Ważne jest, aby regularnie go przycinać, gdyż zbyt wysokie ogrodzenie ogranicza nasłonecznienie terenu.