Kocioł gazowy w łazience
Dom

Najważniejsze powody, dla których warto wymienić kopciucha na kocioł gazowy kondensacyjny

Tematyka wymiany tzw. kopciuchów na bardziej ekologiczne źródła ciepła, jak np. kotły gazowe kondensacyjne jest już od dobrych kilku lat mocno obecna w szeroko ujętym dyskursie medialnym. W ostatnim czasie pojawiły się jednak nowe okoliczności, które sprawiają, że jest to czynność prawnie konieczna, a ponadto trwanie przy opalaniu węglem stało się zdecydowanie mniej atrakcyjne ekonomicznie.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są prawne wymogi dotyczące kotłów,
  • z jakiego dofinansowania na wymianę można skorzystać,
  • dlaczego wymiana jest opłacalna,
  • dlaczego warto wybrać gazowy kocioł kondensacyjny.

Wymiana kotłów węglowych na kotły gazowe ma swoje mocne uzasadnienie związane z walką ze smogiem. Walka ze smogiem to natomiast nic innego, jak walka o zdrowie mieszkańców wszystkich miejscowości dotkniętych problemem niskiej emisji. Pyły zawieszone PM 10, PM 2,5, a także dioksyny i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne to istotne czynniki sprzyjające rozwojowi wielu chorób układu oddechowego i krwionośnego, a także cechujące się kancerogennością prowadzącą do rozwoju ciężkich nowotworów. Poza zaletami zdrowotnymi wynikającymi z wymiany kopciuchów, nie sposób nie zwrócić uwagi także na aspekty ekonomiczne, jak np. opłacalność gazu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat zalet płynących z montażu kotła gazowego kondensacyjnego zamiast węglowego.

Wymiana kopciucha z uchwały antysmogowe

Poważne skutki ekspozycji na produkty szeroko obecnej w Polsce niskiej emisji przyczyniły się do powstania szeregu wojewódzkich uchwał antysmogowych. Są to akty prawne uchwalane przez sejmiki wojewódzkie na podstawie kompetencji nadanych im w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska. Zgodnie z Art. 96. 1. ustawy:

Sejmik województwa może, w drodze uchwały, w celu zapobieżenia negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie ludzi lub na środowisko, wprowadzić ograniczenia lub zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

W chwili obecnej aż 14 na 16 województw uchwaliło uchwały antysmogowe. W większości przypadków wprowadzają one zakaz korzystania z tzw. kopciuchów, czyli kotłów stałopalnych niespełniających żadnych norm oraz niepodlegających klasyfikacji. Zakaz ten wchodzi w życie już w 2022 roku w woj. śląskim oraz podkarpackim, a w 2023 w woj. mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim i małopolskim. Nie oznacza to jednak, że tylko posiadacze kopciuchów będą zmuszeni do wymiany posiadanych kotłów. W kolejnych etapach taka sytuacja ma dotyczyć także kotłów 3 i 4 klasy. Dla przykładu, w województwie małopolskim w roku 2027, a w wielkopolskim i mazowieckim w roku 2028.

Prawna ingerencja w rodzaj stosowanych kotłów to jednak nie wszystko, ponieważ możliwe jest uchwalenie regulacji uderzających w całą gamę konkretnych paliw. Takie przepisy już mają miejsce w Krakowie (zakaz stosowania paliw stałych), a w kolejnych latach podobne wejdą w życie w Sopocie oraz we Wrocławiu. W chwili obecnej konsultacje w tej sprawie trwają także w wielu innych miejscowościach. Wszystkie przytoczone powyżej fakty wyraźnie wskazują na to, że odchodzenie od spalania paliw stałych jest wyraźnym trendem, który nie ulegnie już zmianie. Korzystanie z nieefektywnego kotła węglowego zamiast np. kotła gazowego kondensacyjnego staje się zatem źródłem stresu i powoduje ryzyko płacenia wysokich kar finansowych w przypadku niedopełnienia lokalnego obowiązku prawnego.

Wymiana kopciuchów – dofinansowanie – poznaj „Czyste Powietrze”

Warto jednak podkreślić, że osoby, które stoją przed obowiązkiem wymiany kopciucha mogą liczyć na wsparcie w postaci dofinansowania przez NFOŚiGW w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Gazowe kotły kondensacyjne to urządzenia ekologiczne, które w procesie spalania gazu nie produkują jakichkolwiek pyłów. Ponadto emitują do atmosfery około połowę mniej CO2 niż kocioł węglowy, przy dostarczeniu takiej samej ilości ciepła. Te cechy sprawiają, że kotły kondensacyjne to podstawowe urządzenia, na których montaż udzielane jest dofinansowanie do kotła gazowego. W zależności od dochodów, wymiana na gazowy kocioł kondensacyjny może być dofinansowana w kwocie od 4500 do 13500 zł. Oprócz programu „Czyste Powietrze”, w niektórych regionach Polski istnieją także lokalne programy samorządowe oparte na innych zasadach. Warto zaczerpnąć informacji bezpośrednio w urzędzie swojego miasta lub gminy, ponieważ może się okazać, że w danym miejscu prowadzony jest taki program, być może na korzystniejszych zasadach niż program rządowy.

Dlaczego wymiana kopciucha jest opłacalna?

Rok 2021, a także obecny 2022 to czas poważnych podwyżek na rynku energii. Podrożał jednak nie tylko prąd i gaz, ale przede wszystkim węgiel i inne paliwa stałe. Wzrosty cen węgla wręcz nadzwyczaj mocno wyróżniły się na tle innych źródeł energii swą niekorzystną dla portfeli dynamiką. Jeszcze kilka lat temu normą były kwoty detaliczne w granicach około 1000 zł za tonę. W sezonie grzewczym 2021/2022 ceny oscylowały w okolicach 2000 zł, natomiast w chwili obecnej ceny za tonę „ekogroszku” dobijają już do poziomu 3000 zł.

Tak duże podwyżki sprawiły, że węgiel przestał już być bezpieczną przystanią chroniącą mniej zamożnych obywateli przed droższymi formami ogrzewania. Ponadto nowoczesne kotłownie stałopalne to koszt co najmniej kilkunastu tysięcy złotych. Zastosowanie elementów automatyki, podajników itp. sprawiło, że zakup kotła stałopalnego to koszt około trzykrotnie większy niż przed rokiem 2015. To sprawia, że stanowczo warto zainwestować w kocioł na gaz.

Kocioł gazowy kondensacyjny – komfortowa alternatywa dla kotłów węglowych

Najprostszą alternatywą dla starego kopciucha jest kocioł gazowy. Jest to urządzenie bardzo uniwersalne, mogące pracować zarówno z instalacjami ogrzewania podłogowego, jak i grzejnikowego. Wbrew niektórym mitom, kocioł kondensacyjny bez problemu może być także zastosowany w przypadku posiadania grzejników żeliwnych lub zwymiarowanych pod wysoki parametr temperaturowy.

Taki kocioł również może pracować z wysoką temperaturą zasilania. Większość modeli kotłów gazowych kondensacyjnych może pracować nie tylko z sieciowym gazem ziemnym, ale także z gazem płynnym – propanem z butli zlokalizowanej na działce poza budynkiem. Oznacza to, że brak odpowiedniej infrastruktury sieciowej nie musi stanowić problemu. W przypadku zakupu własnej butli, jej użytkownik ma pełną dowolność w zakresie korzystania z rynkowej oferty sprzedawców gazu płynnego i podobnie jak z węglem, może samodzielnie poszukiwać najlepszej dla siebie oferty zakupu paliwa.

Przykładem kotła bardzo dobrze odnajdującego się w modernizowanych budynkach jest kocioł Niedźwiedź Condens marki Saunier Duval. Podobnie jak kocioł stałopalny, jest to urządzenie stojące, do tego cechuje się wysoką pojemnością wodną wymiennika, dzięki czemu jest kocioł bardzo odporny na warunki panujące w instalacji starszego budynku, która może zawierać różne osady.

W obliczu wielu zalet, zarówno ekonomicznych, jak i ekologicznych, a także korzystając z dofinansowania do wymiany kotła gazowego z całą pewnością warto wymienić kopciucha na urządzenie lepsze pod każdym względem. W trosce o własne zdrowie, ale także i portfel, lepiej już dziś postawić na komfortowe rozwiązanie, jakim jest gazowy kocioł kondensacyjny.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.