Tulipany na tle tapety
Ogród

Najlepsze tulipany do uprawy na rabatach

Rabaty mogą pięknie ozdabiać przestrzeń wokół domu, jeśli są właściwie zagospodarowane. Oczywiście można na nie wybrać byliny czy karłowate iglaki. Niemniej jednak taka rabata nie będzie prezentować się efektownie i szybko zapragniemy, aby uzupełnić ją o kolorowe kwiaty. Najlepsze w takim przypadku będą tulipany, które zachwycać będą pięknymi barwami, w zależności od gatunku, do końca marca – w przypadku odmian wczesnych, na przełomie kwietnia i maja, a także w drugiej połowie maja – w przypadku odmian późnych. Jak zaplanować rabatę i jakie tulipany wybrać?

Tulipany Kaufmanna – doskonałe pierwsze oznaki wiosny

Jeśli chcemy cieszyć się kwiatami tulipanów na rabatach od wczesnej wiosny, to musimy wybrać odmiany wczesne, których kwiaty pojawiają się już w marcu i na początku kwietnia. Taką grupą są tulipany Kaufmanna. To niewielkie tulipany, które są bardzo różnorodne pod względem odmian i kolorystyki. Można zatem postawić na bardzo kolorowe rabaty, pamiętając, że odległość sadzenia w przypadku uprawy tulipanów powinna wynosić kilkanaście centymetrów, a jej głębokość trzykrotność średnicy cebulki tulipana. Oczywiście przed ich posadzeniem warto je odpowiednio zaprawić, aby mogły być lepiej chronione przed chorobami. Trzeba również przejrzeć cebulki pod kątem plam, które świadczą o chorobach i takie cebulki tulipanów wyeliminować. Ze względu na niewielką wysokość 12-15 cm, tulipany Kaufmanna warto sadzić w otoczeniu niewysokich bylin, które nie będą ich zasłaniać.

Tulipany Liliokształtne skomponują się z niewielkimi cyprysikami

Cyprysiki występują w wielu odmianach i kolorystyce, od zimozielonej do odmian złocistych, takich jak cyprysik groszkowy Sungold. W przypadku rabat warto wybierać odmiany karłowate, które doskonale skomponują się z wyższymi kwiatami tulipanów. Tu szczególnie sprawdzą się tulipany liliokształtne, które kwitną na przełomie kwietnia i maja i osiągają wysokość nawet 55 cm, stąd będą widoczne na rabacie z iglakami. Oczywiście tulipany najlepiej sadzić na stanowisku słonecznym, w niezbyt ciężkiej glebie, o odpowiednim poziomie wilgotności, jednak nie za wilgotnej. Termin sadzenia cebulek tulipanów liliokształtnych jest taki, jak w przypadku innych tulipanów, a mianowicie koniec września i początek października. Na wiosnę warto spulchnić ziemię i użyć nawozu wieloskładnikowego, jeśli nie użyło się nawozu jesienią przed sadzeniem tulipanów. Tulipany liliokształtne mają piękne barwy można wybrać jeden kolor i urządzić monochromatyczną aranżację rabaty uzupełnioną zielonymi iglakami.

Tulipany Papuzie – piękne urozmaicenie rabaty

Tulipany Papuzie to odmiana tulipanów, która kwitnie w maju. Stąd może się skomponować z wcześniej kwitnącymi odmianami Kaufmanna, które można posadzić na przedzie rabaty, aby były widoczne. Sprawdzi się również w otoczeniu tulipanów liliokształtnych, które wcześniej zaczynają przekwitać, w związku z tym tulipany papuzie uzupełnią braki i pozwolą cieszyć się kwiatową rabatą nieco dłużej. Uprawa tulipanów wymaga stosowania się do kilku zasad. Jedną z nich jest ogławianie zwiędniętych kwiatów i usuwanie przekwitłych liści. Nie można jednak usuwać liści zanim przekwitną, kiedy, kwiaty już przekwitną, gdyż spowodowałoby to nie nagromadzenie wystarczającej ilości składników odżywczych potrzebnych cebulom do zimowania. Cebule tulipanów mogą kilka lat zimować w ziemi, jednak wtedy trzeba się liczyć z tym, że rabata będzie się zagęszczać z powodu cebulek przybyszowych, a ponadto nie będzie się miało kontroli nad rozprzestrzenianiem się chorób grzybowych wśród cebulek. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest wykopywanie cebul po zeschnięciu się i usunięciu iiści, a następnie przechowanie w odpowiednich warunkach do jesieni, kiedy znowu zostaną posadzone na rabacie.

Tulipany późne – jakie odmiany wybrać?

Tulipany Amazing Grace, które wyglądają niczym pozbawione kolców róże są bardzo efektowną propozycją na rabaty. Ich różowy kolor można skomponować z odmianami różaneczników posadzonych w ogrodzie. Warto pamiętać, że tulipanów nie należy sadzić w tym samym miejscu kolejnego roku, a przynajmniej należy tego unikać. Zaplanowanie uprawy tulipanów na innym miejscu może sprawić, że cebulki tulipanów będą mniej podatne na choroby.

Jest wiele odmian tulipanów i właściwie wszystkie mogą uświetnić swoją barwą i kształtem rabaty. Przy wyborze można kierować się dopasowaną kolorystyką poszczególnych odmian, bądź wręcz przeciwnie zestawieniem ich na zasadzie kontrastu. Można sadzić również koło siebie odmiany wczesne, średnie i późne, dzięki czemu ogród będzie dłużej zapełniony pięknymi kwiatami.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.