Styropian i wata do ocieplania budynku
Budownictwo

Na jaką grubość ocieplenia budynku się zdecydować?

Konieczność ocieplania budynków jest absolutnie bezsporna i, o ile jeszcze kilkanaście lat temu uważana była za luksus, o tyle dzisiaj ciężko jest sobie wyobrazić budynek bez właściwego ocieplenia. Dobrze wykonana izolacja działa na zasadzie termosu, który zatrzymuje ciepło wewnątrz. Dodatkowo, izolacja zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza, dzięki czemu w budynku panuje przyjemna temperatura, niezależnie od pory roku. Unikalne właściwości materiałów izolacyjnych nie zatrzymują też wilgoci wewnątrz, co zapewnia komfort przebywania wewnątrz oraz wyklucza powstawanie ognisk grzybów i pleśni. Tym bardziej ważne jest przestrzeganie przyjętych norm odnośnie technologii i samych materiałów izolacyjnych.

Stare budownictwo a aktualne normy

Jeszcze pod koniec lat dziewięćdziesiątych budowano według starych technologii, to samo tyczyło się termoizolacji budynków. Izolacja była najczęściej wykonywana samodzielnie lub przez niewykwalifikowane osoby, a zaniżone normy technologiczne i tak nie były przestrzegane. Obecnie prawo budowlane jest znacznie bardziej rygorystyczne i reguluje wszystkie kwestie związane z termoizolacją lub termomodernizacją budynku. Zdecydowanie częściej też decydujemy się na usługi fachowych firm zajmujących się stricte ocieplaniem budynków. Jesteśmy coraz bardziej świadomi ryzyka, jakie niesie za sobą niewłaściwe ocieplenie, również koszt ogrzania budynków zdecydowanie bardziej wzrósł względem lat ubiegłych.

Grubość styropianu ma znaczenie

Rodzaj i grubość styropianu do ocieplenia budynku określa się najczęściej w profesjonalnych ekspertyzach termoizolacyjnych. Takie kwestie najlepiej przemyśleć już w czasie projektowania budynku lub na wczesnym etapie budowy. Grubość styropianu zależy przede wszystkim od materiału konstrukcyjnego użytego do budowy. Zależnie od powierzchni, na której chcemy położyć styropian, zastosujemy jego różną grubość. Elewację zewnętrzną ocieplamy grubszą warstwą materiału niż obszar na wysokości fundamentów. Ważne jest dopasowanie grubości materiału do rodzaju dachu – w przypadku dachu nachylonego powinniśmy wybrać grubość styropianu 15-25 cm, natomiast przy dachu płaskim należy się zdecydować na grubszą warstwę izolacji – 25-30 cm.

Styropian na elewację budynku

W zdecydowanej większości ściany budynku ociepla się białym styropianem o grubości 12-15 cm. Oczywiście, bardziej wymagający i przezorni inwestorzy decydują się na dużo grubszą warstwę do nawet 20 cm. Grubsze warstwy izolacji stosuje się zazwyczaj w przypadku domów pasywnych oraz energooszczędnych.

Styropian na stropy

Grubość styropianu na strop powinno się uzależnić od przeznaczenia poddasza. Jeżeli poddasze przeznaczamy na strych nieużytkowy, powinniśmy wybrać styropian o grubości 5 cm w dwóch warstwach. Termoizolacja takiego poddasza jest kluczowa, ponieważ ucieka tam ciepło z pomieszczeń, znajdujących się na niższych kondygnacjach. W pomieszczeniach tego typu nie zaleca się dodatkowego ocieplania dachu. W przypadku poddasza mieszkalnego, a zatem użytkowego, zaleca się ocieplanie samego dachu, bez stropów, dla ułatwienia przepływu ciepłego powietrza z kondygnacji poniżej.

Styropian na dachu

Ocieplanie dachu jest bardzo ważne, ponieważ nieodpowiednio zaizolowany przepuszcza nawet do 30% ciepła. Jeżeli mamy do czynienia z budynkiem ze strychem nieużytkowym, możemy ograniczyć się do ocieplenia samego stropu i zrezygnować z izolacji dachu. Jeżeli natomiast poddasze ma przeznaczenie mieszkalne, ocieplenie dachu staje się konieczne. Minimalna grubość warstwy izolacyjnej wynosi 10 cm (dwie warstwy po 5 cm każda).

Dla idealnych rezultatów prac termoizolacyjnych ważne jest stosowanie materiałów od sprawdzonych dostawców. Firma Kabex oferuje wysokiej jakości materiały i fachową obsługę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.