Mężczyźni na budowie palują fundamenty
Budownictwo

Na czym polega palowanie fundamentów?

Artykuł partnera.

Większość współczesnych budynków wymaga solidnych fundamentów. Wzmocnienie gruntu jest bowiem konieczne do tego, aby konstrukcja nie zapadła się pod własnym ciężarem. Jednym z popularnych sposobów, jest palowanie fundamentów, o którym więcej opowiemy w poniższym artykule.

Dlaczego wykonuje się palowanie fundamentów?

Palowanie fundamentów ma na celu równomierne rozłożenie masy budynku i przekazanie sił działających punktowo na większy obszar gruntu. Pale fundamentowe wykorzystywane są najczęściej podczas budowy konstrukcji na niestabilnych gruntach, na przykład na terenach podmokłych. Wprowadzenie długich form betonowych w głąb ziemi pozwala przede wszystkim na przedostanie się do bardziej zbitych i solidnych warstw ziemi. Dodatkowo wytworzenie skupisk pali fundamentowych daje możliwość równomiernego rozłożenia masy konstrukcji. Jest to również metoda wzmocnienia podłoża, która nie wymaga wykonywania głębokich wykopów. Bezpieczniejsze palowanie fundamentów oferuje keller.com.pl, którego technologia i doświadczenie w pracach ziemnych mogą pozwalać na szybsze ich zakończenie niż przy tradycyjnych wykopach. Można więc powiedzieć, że palowanie fundamentów wykonuje się, aby wzmocnić grunt, przyspieszyć pracę na budowie oraz uczynić cały proces nieco bezpieczniejszym.

Na czym polega palowanie fundamentów?

Najważniejszym, co warto wiedzieć o palowaniu fundamentów, jest to, że dzięki miejscowemu wzmacnianiu podłoża, cały proces można zaplanować o wiele dokładniej, oszczędzając przy tym energię i materiał. Cała praca polega na przykład na wierceniu pojedynczych otworów, które zaraz potem wypełniane są masą betonową. Tego rodzaju działania dają również możliwość dostosowania ostatecznej formy wzmocnienia. Przykładowo, palowanie fundamentów pod dom jednorodzinny w okolicy zbiorników wodnych może posłużyć również, do stworzenia solidnej betonowej bariery, która częściowo powinna zapobiegać przyszłym podmyciom gruntu.

Jakie są techniki palowania fundamentów?

Warto wspomnieć, że palowanie pod fundamenty może być wykonywane na kilka różnych sposobów. Głównym czynnikiem, który determinował będzie wybór końcowy, powinna być jakość gleby w danym obszarze. Można bowiem wyróżnić palowanie fundamentów CFA, polegające na wprowadzaniu do ziemi głowicy wiercącej, która jednocześnie podaje masę fundamentową. Popularnym rozwiązaniem jest również wykonywanie odwiertów i zalewanie siatek zbrojeniowych, a także wbijanie lub wibrowanie prefabrykowanych pali w głąb ziemi.

Jak wykonuje się palowanie fundamentów?

Palowanie fundamentów polega najczęściej na wprowadzeniu w grunt długiej dyszy, której zadaniem jest oddolne podawanie zaczynu betonowego lub wierceniu głębokich otworów w ziemi. Odwierty te służyć będą następnie, do bezpiecznego osadzenia siatek zbrojeniowych, które dalej zalane zostaną masą betonową. Elementem wspólnym większości metod, które stosują firmy od palowania fundamentów, jest natomiast posługiwanie się maszyną wiercącą i podajnikiem zaczynu.

Zastanawiając się więc, na czym polega palowanie fundamentów, warto pamiętać, że jest to metoda wzmacniania gruntu, która polega na wprowadzaniu w podłoże długich form betonowych, których zadaniem jest przejęcie macy gotowej konstrukcji. Jedną z często używanych metod, jest palowanie fundamentów CFA, ale warto pamiętać, że w zależności od rodzaju gruntu, a także ceny, możliwe jest wykonanie tego rodzaju fundamentów również na inne sposoby.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.