Zadbana lilia wodna w ogrodzie
Ogród

Lilie wodne (Grzybienie) – uprawa i rodzaje

Coraz częściej w domowych ogrodach decydujemy się na oczka wodne, stawy ozdobne czy nieduże jeziorka. Są one wspaniałą ozdobą i stwarzają świetny klimat. Taki nieduży akwen należy jednak odpowiednio zagospodarować. W tym celu najczęściej wybiera się lilie wodne. Jak je uprawiać? Jakie są ich rodzaje? Dowiesz się poniżej.

Jak uprawiać lilie wodne?

Uprawa lilii wodnych zależy od tego, na jaki ich rodzaj się zdecydujemy. Kwiaty te co prawda mają pływające liście i kielichy, jednak posiadają także pędy i korzenie, dlatego należy usadowić je na odpowiedniej głębokości. W związku z powyższym odmianę lilii należy wybrać w zależności od tego, jak głęboki zbiornik wodny posiadamy. Największe z nich powinny znajdować się metr pod taflą wody. Duże lilie należy umiejscowić w odległości od 50 do 100 centymetrów, średnie – od 35 do 50 centymetrów. Małym liliom wystarczy 20 centymetrów pod taflą, natomiast miniaturowym – od 10 do 15 centymetrów.

Ponadto należy zwrócić na posiadaną powierzchnię wody. Największe z lilii wodnych powinny mieć przestrzeń nawet do czterech metrów kwadratowych dla każdej sztuki, natomiast najmniejsze można rozsadzić na powierzchni ok. 30 cm x 30 cm.

Należy zwrócić uwagę także na to jak zimuje lilia wodna. Gatunki mrozoodporne mogą bowiem zostać pozostawione na zimę. Natomiast gatunki tropikalne w czasie niskich temperatur powinny być przechowywane w donicach, gdzie temperatura wynosi co najmniej 10 stopni Celsjusza.

Kwiaty powinny być umieszczone w nasłonecznionym miejscu, dzięki czemu będą obficie kwitły. Przy odpowiednim poziomie temperatury (tj. ok. 18 stopni), kwitnienie może występować nawet w okresie od czerwca do października, chociaż żywotność pojedynczych sztuk nie jest długa.

Pielęgnacja i rozmnażanie lilii wodnych

Jeżeli chodzi o pielęgnację lilii wodnych, to jest ona bardzo prosta. Co trzy lata rośliny trzeba zasilić ziemią kompostową. Ponadto należy regularnie usuwać pożółkłe liście, przekwitłe kwiaty oraz części roślin, które zostały zaatakowane przez ewentualne choroby. Jeżeli choroba grzybicza okazałaby się być już w zaawansowanym stadium, to konieczne może okazać się usunięcie całej rośliny, niemniej są to przypadki sporadyczne. Warto także hodować ryby w akwenie, w którym rosną lilie wodne, ponieważ będą one ochroną przed szkodnikami dla roślin.

Rozmnażanie lilii również nie należy do najtrudniejszych. Najlepiej wiosną pobrać sadzonki poprzez podział kłączy, a następnie posadzić je w wysokich koszach, w których znajdować się będzie mieszanka piasku oraz gliny. Kolejnym krokiem jest pozbycie się starych liści oraz skrócenie korzeni do ok. 7 centymetrów. Pojemnik z kwiatami należy ustawić pomiędzy taflą wody a powierzchnią gruntu na wysokości ok. 10-20 centymetrów.

Gatunki lilii wodnych

Istnieje wiele gatunków lilii wodnych. Wyróżnia się je ze względu na kolor kwiatów czy wielkość. Niemniej w naszym klimacie naturalnie mogą wystąpić tylko dwie odmiany. Są to grzybień biały oraz grzybień północny. Objęte są ochroną, a nawet gdybyśmy chcieli, aby zdobiły nasze oczko wodne, to nie będą się dobrze sprawować. Ponadto ich kwiaty są nieduże i pozostają otwarte jedynie przez krótki czas, zatem nie będą najlepszą ozdobą.

W związku z powyższym do uprawy znacznie częściej wybiera się grzybienie tropikalne lub zimotrwałe. Pierwsze z nich mogą mieć kwiaty w kolorze niebieskim, fioletowym czy purpurowym. Niestety wymagają temperatury powyżej 10 stopni, zatem w naszym klimacie nie przetrwają zimy. Z kolei grzybienie zimotrwałe mogą mieć kwiaty w kolorze białym, różowym, żółtym, pomarańczowym czy czerwonym. To właśnie one uprawiane są w polskich oczkach najczęściej ze względu na możliwość przezimowania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.