Łazienka na poddaszu
Budownictwo

Łazienka na poddaszu – inspiracje i cenne porady

Poddasze to miejsce, w którym trzeba zadbać o odpowiednie zagospodarowanie każdej przestrzeni. Nie zawsze jest to łatwe, tym bardziej, gdy na poddaszu są spore skosy. Już stworzenie pokoju na poddaszu w domu jednorodzinnym może być dużym wyzwaniem. Najczęściej jednak poddasze w domu jest na tyle duże, że da się wygospodarować w nim miejsce, na co najmniej 2-3 przytulne pokoje.

Czy poddasze w domu jednorodzinnym jest właściwym miejscem na łazienkę?

Jak najbardziej tak. Na poddaszu w domu jednorodzinnym druga łazienka wręcz powinna być. Wszystko dla wygody osób tam mieszkających. Mało kto bowiem będzie chciał za każdym razem schodzić na dół, by nastawić pranie czy się wykąpać. Czy łazienka na poddaszu ze skosami jest możliwa do wykonania? Tak i nie jest to bardzo trudne zadanie.

Łazienka na poddaszu w domu jednorodzinnym. Jak stworzyć ją od podstaw? Aranżacja łazienki na poddaszu

Łazienka na poddaszu, w miejscu ze skosami jest możliwa do stworzenia, nawet jeśli na poddaszu nie ma żadnego pomieszczenia. Tak często jest podczas adaptacji poddasza. Jest ono po prostu miejscem, które trzeba w pełni zagospodarować, w tym zaplanować miejsce na łazienkę. Może to być oczywiście miejsce ze skosami, nawet mocnymi skosami. I w takim rejonie poddasza można zbudować łazienkę. Wcale nie musi to być biała czy szara łazienka. Starając się, można zbudować miejsce zachwycające i praktyczne. Rzecz jasna może to być łazienka, w której są płytki na ścianach, umywalka nablatowa i wszystko to, co w łazience jest niezbędne. Średnia biała lub szara łazienka w domu jednorodzinnym oczywiście też jest jakimś wyborem. Jednak można też stworzyć miejsce o wiele bardziej barwne. Takie, w którym są lustra, ozdobne płytki i inne ciekawe elementy wyposażenia. Nawet szara łazienka z takimi dekoracjami zyska na wyglądzie.

Łazienka na poddaszu domu
https://www.pexels.com

Łazienka na poddaszu – tworzenie pomieszczenia

Samo tworzenie pomieszczenia, w którym ma być łazienka na poddaszu, nie jest trudne. Warto jednak na początku wybrać odpowiednią lokalizację. Bardzo ważne jest między innymi to, w którym miejscu w domu jednorodzinnym przechodzi instalacja wodna. Jeśli jest ona z drugiej strony domu, a jest konieczność doprowadzenia jej do łazienki na poddaszu, może okazac się to problematyczna i oznaczac przy tym sporą rewolucję remontową. Rewolucję zarówno na poddaszu w domu jednorodzinnym, jak i na parterze.

Takie zmiany w domu jednorodzinnym oczywiście wiążą się z dużymi kosztami, których warto unikać. Nie mniej istotna jest też lokalizacja odpływu kanalizacji. Nie da się bowiem stworzyć łazienki z jednej strony domu, jeśli kanalizacja w domu ma odprowadzenie dokładnie z drugiej strony budynku. Po upewnieniu się zatem, że w danym miejscu na poddaszu w domu jednorodzinnym łatwo będzie można podłączyć w łazience instalację wodną i kanalizacyjną, można przystąpić do tworzenia samego pomieszczenia. Oczywiście naczenie ma też instalacja elektryczna. Ta jednak bez względu na to, w którym miejscu poddasza szara łazienka będzie, doprowadzić można o wiele łatwiej. Elektryk poradzi sobie z tym bez żadnego problemu. Adres lub numer telefonu do fachowca warto więc zapisać.

Miejsce, w którym na poddaszu ma być łazienka, można stworzyć samemu. Niepotrzebny tu jest numer telefonu do fachowca i zlecanie jemu takich prac. Numer telefonu do fachowca być może będzie konieczny, gdy będziemy chcieli w łazience założyć płytki, gdyż nie każdy to potrafi.

Metalowy stelaż i ściany z płyt gipsowych

Aby stworzyć miejsce na łazienkę, daną część poddasza można odgraniczyć od pozostałych, budując stelaż, a potem ściany z płyt gipsowych. To nie jest trudna praca, możliwa jest więc do wykonania przez każdego. Oczywiście bez względu na to, czy będzie to szara łazienka, czy też średnio biała lub innego koloru, podstawą jest stworzenie równych ścian. Nawet te z płyt gipsowych można zbudować nieprawidłowo. Będąc nierówne, pofalowane, nie będą trzymać pionu. Podstawą jest odpowiedni stelaż o właściwej ilości podpór. Jeśli będzie ich odpowiednia ilość, płytę gipsową będzie można przykręcić w wielu miejscach. Da to pewność równej ściany. Stelaż oczywiście też powinien być zamocowany z zachowaniem pionu. W innym przypadku ściany będą krzywe. Jeśli nie czujemy się na siłach przy takiej pracy, adres lub numer telefonu do fachowca może być potrzebny.

Jak duża powinna być łazienka?

Wiele zależy od tego, ile wolnego miejsca jest na poddaszu w domu jednorodzinnym. Bez względu na to, czy ma być to szara łazienka, biała łazienka, czy też w innych barwach i bogato zdobiona, powinno się w niej znaleźć miejsce na wannę lub kabinę prysznicową, toaletę, lustro oraz szafki.

Dobrze też, by zmieściła się umywalka nablatowa. Trzeba jednak mieć świadomość, że kabina prysznicowa czy umywalka nablatowa to jednak nie wszystko. Konieczne jest też miejsce na ogrzewanie łazienki czy wieszaki na powieszenie ręczników. Niby to rzeczy oczywiste, jednak nierzadko o nich zapominamy. Później zaś okazuje się, że w zbyt małej łazience haczyk na taki ręcznik niezwykle trudno umieścić. Często też okazuje się, że grzejnik musi być wciśnięty gdzieś pomiędzy ścianę a kabinę prysznicową i nie ogrzewa łazienki tak jak trzeba.

Problem ze skosami na poddaszu w domu jednorodzinnym.

Wielu osobom wydaje się, że przy tworzeniu łazienki będzie problem ze skosami na poddaszu w domu jednorodzinnym. Nie musi tak być. Skosy na poddaszu nie będą przeszkadzać, jeśli łazienka zostanie właściwie zaplanowana. Jeśli skosy nie są zbyt mocne i jest pod nimi na tyle miejsca, z powodzeniem można w tych okolicach wstawić pralkę. Zawsze też można usytuować wannę, lub zabudować miejsce półkami, na których możliwe będzie trzymanie ręczników, kosmetyków czy środków piorących. Na pewno pod skosami nie da się zamontować toalety, bowiem wstawianie jej będzie powodowało ryzyko uderzenia się w głowę. Nie zmieści się też kabina prysznicowa. Jeżeli chcemy ją mieć, musi ona stanąć w innym miejscu. Skosy są też ciekawym miejscem na grzejnik, tym bardziej, że ciepło zawsze unosi się do góry. Dzięki skosom będzie wiec ono kierowane na cała łazienkę.

Łazienka na poddaszu w domu jednorodzinnym
https://www.pexels.com

Urządzanie łazienki na poddaszu. Nie musi to być szara łazienka!

Samo urządzanie łazienki na poddaszu nie jest trudne. Do tego celu nie jest konieczna jakaś super architektura wnętrz. Ważniejszy jest dobór koloru farby, a także rozmiar i faktura płytek. Bowiem nie wszystkie kolory farb i nie wszystkie płytki w takim miejscu pasują. Przy małej łazience dobrze sprawdzą się małe lub średnie płytki. Zbyt duże będą przytłaczać to miejsce. Jeśli chodzi o kolory, średnia biała łazienka lub szara łazienka to klasyka, która zawsze będzie dobrze wyglądać. Osoby odważniejsze mogą jednak uznać, że średnia biała łazienka czy szara łazienka to dla nich za mało i chcą innych barw. Jak najbardziej mogą się na to decydować, pamiętając, by barwy ścian były dopasowane do koloru płytek i charakteru pomieszczenia. Zbyt mocne barwy ścian mogą bowiem sprawić, że przebywanie w takiej łazience będzie męczyć oczy. Nawet szara łazienka w tej sytuacji jest lepsza. Szara łazienka bowiem jest dla wzroku bardziej neutralna.

Adres lub numer telefonu do fachowca konieczny może być przy białym montażu

Adres fachowca lub numer telefonu do niego będzie raczej konieczny przy montowaniu wszystkiego, co w łazience jest konieczne. Już umywalka nablatowa i jej zamontowanie, może być sporym wyzwaniem. Umywalka nablatowa jednak to nic w porównaniu z montażem kabiny prysznicowej czy toalety. Warto więc zrezygnować z samodzielnego wykonywania takich prac. Zamiast tego lepiej wziąć adres lub numer telefonu do fachowca i umówić się na konkretny termin wykonania takiego zlecenia. Adres lub numer telefonu do fachowca konieczny będzie rzecz jasna też wcześniej, choćby do elektryka, który rozprowadziłby w łazience instalacje elektryczną.

Kąpiel w łazience na poddaszu
https://www.pexels.com/

Łazienka na poddaszu w domu jednorodzinnym – dobre wykonanie to podstawa

Odpowiednio zaprojektowana, właściwie wyposażona i co bardzo ważne, także świetnie wykonana łazienka, to cel, który należy sobie postawić, chcąc stworzyć takie miejsce. Zły projekt, niewłasciwe miejsce, czy nieodpowiednie rozplanowanie łazienki, mogą sprawić, że będzie to owszem pomieszczenie praktyczne i potrzebne, ale nie idealne.

Nie mniej ważna jest oczywiście jakość rzeczy użytych do tworzenia takiej łazienki. Już złej jakości płytki mogą spowodować, że po kilku latach użytkowania taka łazienka będzie nadawać się do remontu. Ogromna uwagę trzeba też przywiązać do szczelności wszelkich połączeń instalacji wodnej, a także właściwej izolacji ścian łazienki. Ewentualne nieszczelności instalacji wodnej bowiem spowodują, że wilgoć zacznie przedostawać się na zewnątrz. Między innymi jest ryzyko, że przedostanie się do stropu domu. W ekstremalnych sytuacjach też na parter. W przypadku takich sytuacji, nie tylko łazienka może być do remontu, ale i inne pomieszczenia, które się w domu znajdują.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.