Złota lampa stoi na biurku w gabinecie
Wnętrza

Lampy do gabinetu – jak oświetlić wnętrze do pracy?

Miejsce do pracy powinno być perfekcyjnie oświetlone. Od tego przecież zależy komfort i bezpieczeństwo podczas wykonywania rozmaitych obowiązków. W biurach zwraca się na to baczną uwagę. Wiele osób zapomina jednak, że równie restrykcyjne zasady powinno się przenosić na domowe gabinety. Jakie lampy wykorzystać do oświetlenia przestrzeni do home office? Czym się kierować? O tym wszystkim napiszemy w dzisiejszym artykule.

Oświetlenie w miejscu pracy – zasady BHP

Nikogo nie dziwi, że w miejscu pracy poszczególne stanowiska muszą być odpowiednio oświetlone. Ma to związek z polskimi normami i przepisami, zawartymi w Rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z dnia 26 września 1997 w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

W akcie prawnym znajduje się szereg informacji, jakie lampy powinny trafić na poszczególne stanowiska. Szczególny nacisk kładzie się na zapewnienie pełnego komfortu podczas wykonywania wszelkich czynności wzrokowych. Każde stanowisko musi być zatem zaplanowane tak, by oświetlenie miało odpowiednie natężenie, a lampy równomiernie doświetlały przestrzeń roboczą, bez cieni lub efektu olśnienia.

Przepisy pozwalają stworzyć w pełni bezpieczne i wygodne warunki do pracy, bez dyskomfortu i niepotrzebnego nadwyrężania wzroku. Przekłada się to na większą wydajność i efektywność oraz mniejsze ryzyko pojawienia się problemów ze wzrokiem. Warto zatem takie zasady wprowadzić również w domowym gabinecie – dla własnego bezpieczeństwa i wygody.

Lampy w domowym gabinecie – jakie produkty wybrać?

Jakie zatem lampy powinny trafić do domowego gabinetu? Wszystko zależy od tego, jakie czynności się w nim wykonuje oraz jaką dysponuje się przestrzenią.

Podstawą jest oczywiście oświetlenie główne, czyli lampy sufitowe lub wiszące. Oprócz nich przydają się lampy zadaniowe, czyli najczęściej oprawy biurkowe. Szeroki wybór mocno zróżnicowanych produktów oferuje na przykład Azzardo.com.pl. Dla dopełnienia aranżacji i zbudowania przyjaznego nastroju we wnętrzu można zdecydować się na lampy dekoracyjne, na przykład kinkiety, które dopełniają modną aranżację.

Jakie źródła światła sprawdzają się w gabinecie?

W przypadku oświetlenia stanowisk pracy oprócz samej oprawy, dopasowanej do specyfiki wykonywanych zadań oraz wielkości przestrzeni roboczej, trzeba też wybrać odpowiednie źródła światła. Obecnie najczęściej są to praktyczne i energooszczędne produkty LED, występujące w wielu wariantach.

W lampach biurkowych najlepsze są żarówki emitujące światło zimno białe, wspierające koncentrację i poprawiające efektywność pracy. Natężenie światła różni się w zależności od typu lampy oraz specyfiki pracy. W lampach ogólnych wystarczy natężenie 100-200 lx. W oprawach zadaniowych może ono wynosić nawet 500-600 lx, przy bardziej precyzyjnych zadaniach wzrokowych.

Oświetlenie a stylistyka gabinetu – o czym pamiętać?

Każda lampa w gabinecie powinna nie tylko zapewniać komfort podczas spokojnej pracy. To przecież również element wyposażenia wnętrza. Należy zatem zaplanować całe oświetlenie w zgodzie z aranżacją pomieszczenia.

Najpopularniejsze obecnie są lampy i gabinety w stylu skandynawskim lub nowoczesnym. Zapewniają wysoki standard i komfort, a przy tym nie rozpraszają nadmiarem niepotrzebnych dekoracji. Nie jest to jednak jedyna opcja. Nietypową alternatywą bywają bowiem gabinety angielskie, łączące naturalne drewno z ciepłymi tkaninami, tworząc eleganckie przestrzenie w dawnym stylu.

Szeroki wybór produktów oświetleniowych, o rozmaitej wielkości i kształcie, wykonanych z rozmaitych materiałów, pozwala łatwo dopasować lampy do wszystkich modnych aranżacji. Dzięki temu tworzy się spójną wizualnie przestrzeń, funkcjonalną, wpisującą się w modne style wnętrzarskie oraz specyfikę branży, w której się pracuje.

Oświetlenie do gabinetu – modne i praktyczne lampy

Lampy do domowego biura muszą łączyć wysoką funkcjonalność i solidność z ciekawym designem. Dzięki nim bowiem tworzy się wygodne warunki do pracy w domowym zaciszu, a także dopełnia się kompleksową aranżację w pomieszczeniu. Niby zwykłe produkty oświetleniowe, a tak wiele od nich zależy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.