Kwiatowe rabaty i domowy warzywniak
Ogród

Kwiatowe rabaty i domowy warzywniak – wiosenne prace ogrodowe

Artykuł partnera.

Ogród to świetne miejsce na to, aby zasadzić piękne kwiaty oraz ulubione warzywa. Nie musisz dysponować dużą działką, aby to zrobić, gdyż wystarczy nawet kilka niewielkich rabat i już możesz cieszyć się plonami z własnej uprawy. Jeśli nie wiesz, kiedy i za pomocą jakich narzędzi siać rośliny, zapraszamy do skorzystania z naszych porad.

Kiedy zacząć wysiew warzyw i sadzenie kwiatów?

Najlepszy czas to wczesna wiosna oraz początek lata. Pamiętaj, że nie warto od razu sadzić wszystkich warzyw i kwiatów, gdyż optymalne terminy w przypadku poszczególnych gatunków są inne. To, kiedy siać pomidory, cukinię czy ogórki, zależy od:

  • okresu wegetacyjnego – gdy jest krótki, warzywa można wysiewać nawet kilka razy w roku,
  • warunków atmosferycznych – niektóre rośliny nie są odporne na mróz, dlatego należy je sadzić już po tym, jak temperatura nie będzie spadała poniżej 0°C.

Jeśli zastanawiasz się, kiedy siać warzywa, biorąc pod uwagę poszczególne gatunki, podpowiadamy, że najlepiej zrobić to:

  • w marcu – dotyczy to cebuli, którą jednak można zasadzić także w kwietniu (chodzi o cebulę dymkę), dzięki czemu wcześniej pozyska się szczypior,
  • na przełomie marca i kwietnia w przypadku marchwi, pietruszki, selera, sałaty, grochu oraz bobu,
  • pod koniec kwietnia i na początku maja – to optymalny czas dla wysiewu kalafiorów, brokułów, kapusty i buraków,
  • w maju, kiedy warto zaplanować siew cukinii, dyni, ogórków, kopru czy pomidorów z rozsady,
  • na przełomie maja i czerwca – odnosi się to do fasoli oraz kalarepy.

Jeśli chodzi o sadzenie kwiatów, optymalny okres dla wybranych gatunków to:

  • marzec – chaber, mak polny, groszek pachnący,
  • kwiecień – cynia, driakiew, szarłat, petunia, nagietek,
  • maj – aksamitka, nasturcja, koper ozdobny, jeżówka, pozłotka, goździk brodaty.

Pamiętaj, że takie terminy nie dotyczą roślin znajdujących się w pojemnikach. Ze względu na to, że w trakcie wysiewu nie jest uszkadzana ich bryła korzeniowa, można je umieszczać w ziemi od wiosny do jesieni.

>>Czytaj, jak założyć wiosenne rabaty kwiatowe i warzywniak.

Kultywacja i użyźnianie gleby

Kultywacja i użyźnianie gleby

Wiosna to idealny czas na to, aby poprawić strukturę gleby. W tym celu powinno się wykonać jej spulchnienie, do czego wykorzystasz kultywator ręczny. Dzięki takiemu zabiegowi ziemiastaje sięrozdrobniona i luźniejsza. Jego przeprowadzenie jest ważne dlatego, że pozwala przygotować grządki pod wysiew, gdyż:

  • zapewnia korzeniom więcej miejsca do rozwoju i sprawia, że szybciej przyswajają one składniki pokarmowe,
  • sprzyja gromadzeniu wody opadowej, niezbędnej do wzrostu warzyw i kwiatów,
  • pozwala prawidłowo napowietrzyć glebę, co poprawia zdolności samoregeneracyjne roślin,
  • zapobiega rozwojowi groźnych chorób poprzez eliminację szkodników znajdujących się w ziemi.

Wiosną warto ponadto wykonać:

  • odchwaszczenie  – w marcu czy kwietniu chwasty są we wczesnej fazie wzrostu, dlatego walka z nimi jest łatwiejsza; można je podcinać tuż nad ziemią i następnie wyrywać z korzeniami,
  • wzbogacenie podłoża – użyźnianie gleby jest możliwe dzięki kompostowi z resztek liści, skoszonej trawy albo gałęzi, drewnianym zrębom, a także wapnu, które odkwasza glebę.

Ponadto polecamy wykonać ściółkowanie, polegające na przykryciu roślin materiałem, który stanowi ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także zapobiega tworzeniu się twardej skorupy na powierzchni gleby. W tym celu możesz wykorzystać trociny, korę sosnową czy agrowłókninę.

>>Poznaj, jak przygotować glebę na wiosnę pod wysiew roślin.

Kultywator akumulatorowy RYOBI

Aby sprawnie spulchnić glebę, najlepiej użyć wydajnych i funkcjonalnych sprzętów. Idealnie sprawdzą się kultywatory RYOBI, dzięki którym:

  • odwrócisz i przemieszasz ziemię, bez względu na stopień jej twardości – decyduje o tym możliwość wyboru jednego z trzech biegów, w których prędkość obrotów wynosi 200, 250 lub 300 na minutę,
  • usuniesz chwasty, w czym pomogą Ci wyjątkowo ostre i wytrzymałe zęby.

Taki sprzęt posłuży Ci również do wymieszania nawozu z podłożem, a także pielęgnacji trawnika – pionowe nacinanie jego powierzchni pozwala na odpowiednie nawodnienie i napowietrzenie, a także eliminuje zalegający na murawie mech.

Kultywator RYOBI jest łatwy i bezpieczny w obsłudze, na co wpływa regulowany uchwyt pomocniczy, teleskopowy wysięgnik oraz ergonomiczna osłona, z której szybko usuniesz chwasty czy korzenie. Niewielkie gabaryty urządzenia pozwalają na dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Zasilanie akumulatorowe, ze względu na brak kabla, zapewnia dużą mobilność.

Przygotowanie ziemi pod wysiew – nawożenie

Przygotowywanie ziemi pod wysiew

Aby warzywom i kwiatom stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju, warto zastosować nawozy. Dzięki nim roślinom zostaną dostarczone niezbędne makro- oraz mikroelementy. Wykorzystanie nawozów jest szczególnie ważne na ubogich glebach, czyli glinach czy piaskach.

Do wyboru masz nawozy:

  • organiczne, które są bezpieczne dla roślin, gdyż zapewniają im odpowiednią dawkę substancji odżywczych– wiosną stosuje się zwykle biohumus oraz kompost, w tym granulowany czy popieczarkowy,
  • sztuczne, dostarczane w formie granulatu, rozsypywanego punktowo pod roślinami, płynnej (polecane do wysuszonej ziemi) bądź dolistnej – wykorzystując je, należy kierować się zaleceniami znajdującymi się na ulotkach.

W trakcie nawożenia, do którego przyda Ci się kultywator, pamiętaj, że poszczególne gatunki mogą mieć różne wymagania. Na przykład fasola potrzebuje znacznie mniej składników mineralnych niż pomidor. W celu zwiększenia plonów w okresie przedwegetacyjnym, który przypada na około 2–3 tygodnie przed wysiewem, można zastosować azofoskę.

Przydatne narzędzia ogrodowe

W trakcie przygotowania podłoża oraz siania warzyw i kwiatów przyda Ci się nie tylko kultywator ręczny. Warto wyposażyć się również w:

  • pazurki, niezbędne w trakcie odchwaszczania,
  • grabie, które pozwolą usunąć resztki zbędnych roślin,
  • szpadel – dzięki niemu wykopiesz doły pod sadzonki,
  • łopatki ,służącedo umieszczania warzyw i kwiatów w glebie,
  • taczkę ogrodniczą – za jej pomocą przewieziesz ziemię oraz sadzonki.

W sytuacji, gdy Twój ogród jest bardzo duży, a gleba wyjątkowo twarda, możesz zdecydować się na glebogryzarkę RYOBI z wydajnym i bezawaryjnym silnikiem bezszczotkowym.

Kalendarz prac ogrodowych

Wiosenne prace w ogrodzie najlepiej odpowiednio wcześnie zaplanować, aby zarezerwować sobie czas na ich realizację i nie pominąć żadnej ważnej czynności. Kalendarz wygląda następująco:

  • marzec – to najlepszy okres na spulchnianie i użyźnianie gleby, sadzenie odpornych na chłód roślin oraz przycinanie krzewów,
  • kwiecień – w tym terminie można zrealizować porządki w ogrodzie, a więc usunąć zanieczyszczenia znajdujące się na grządkach i trawniku, a także przeprowadzić nawożenie.

Na maj warto pozostawić sobie sadzenie gatunków, które są wrażliwe na zimno. To również dobra pora na to, aby usunąć zwiędle kwiaty oraz założyć trawnik czy łąkę kwietną.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.