Kuchnia z wyspą
Wnętrza

Kuchnia z wyspą – kilka pomysłów na modną aranżację

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Pełni ona wiele funkcji. To w kuchni przygotowujemy posiłki, spożywamy je. Spędzamy w niej dużo czasu. Jak urządzić kuchnię, która będzie praktyczna i estetyczna? Jak kuchnia z wyspą i salonem może prezentować się pięknie? Jak stworzyć kuchnię, w której będzie można gotować z przyjemnością? Jak urządzić przestrzeń, która będzie nie tylko miejscem wykonywania codziennych obowiązków, ale też miejscem spotkań? O tym, juz dziś!

Kuchnia z wyspą

Wysypy mają różnorodne zastosowanie. Jednak niewiele osób je wybiera. Wyspy kuchenne mogą być bardzo stylowe, ale przede wszystkim są funkcjonalne. Mogą zawierać płytę grzewczą lub lodówkę. Przede wszystkim znacznie powiększają przestrzeń do przechowywania. Poszerzają również przestrzeń do gotowania. Mogą też zawierać przydatne elementy codziennego użytku, takie jak stół czy barek. Pasują do każdego rodzaju kuchni. Do zamkniętej przestrzeni, otwartej, do niewielkiej kuchni albo bardzo przestronnej. Ważne jest, aby je odpowiednio wkomponować i wybrać dla nich właściwe zastosowanie. Każdy potrzebuje zupełnie innej kuchni. Każdy z nas ma inne potrzeby.

Wyspa kuchenna może pomóc w ich realizacji. Planując kuchnię z wyspą, musimy przede wszystkim zastanowić się nad charakterem przestrzeni. Pomyśleć o naszych potrzebach, rytmie dnia, sposobie funkcjonowania. Pierwszym ważnym pytaniem jest pytanie o przeznaczenie kuchni. Czy to miejsce przygotowywania posiłków? Czy chcemy w niej również spożywać posiłki? Czy gotujemy dużo, mało, samotnie, wspólnie? Kuchnia to jedno z najbardziej skomplikowanych pomieszczeń do urządzenia.

Kuchnia z funkcjonalną wyspą
https://pixabay.com

Kuchnia z wyspą funkcjonalność

Zanim zaczniesz myśleć o konkretnych rozwiązaniach, musisz zdecydować, jaka będzie główna funkcja wyspy. Czemu ma służyć Twoja wyspa? Przygotowywaniu posiłków, gotowaniu, sprzątaniu, jedzeniu, a może ma pełnić funkcję rozrywkową? Chcesz te wszystkie aspekty połączyć, czy na coś położyć szczególny nacisk?

Charakter wyspy będzie uwarunkowany potrzebami domowników. Największe znaczenie będą miały potrzeby osoby albo osób, które spędzają w kuchni najwięcej czasu. Jeśli przygotowywaniem posiłków zawsze zajmuje się jedna osoba, to właśnie jej zdanie powinno być priorytetem.

Wyspa jako część pewnej całości

Jeśli chcesz mieć sprzęt AGD i zlewozmywaki wbudowany w wyspę, to będziesz potrzebować więcej miejsca. Jeśli wyspa będzie używana do spożywania posiłków, to miejsce do siedzenia powinno być priorytetem. Należy pamiętać, że wyspa nie jest osobną częścią. Istnieje w ogólnym schemacie kuchni. Jest częścią ogólnego przepływu rytmu dnia i pracy. Należy o niej myśleć jako o fragmencie większej całości. Inna będzie kuchnia z wyspą połączoną z salonem, inna kuchnia z wyspą połączona z jadalnią. Zupełnie inna kuchnia z wyspą połączona z wyjściem na ogród.

Wyspa kuchenna a urządzenia kuchenne

Z wyspą kuchenną można zintegrować urządzenia kuchenne. Trzeba zaplanować zarówno funkcjonalność, jak i ich rozmieszczenie. To może być główny obszar do przygotowywania posiłków. Wtedy trzeba umieścić w najbliższej okolicy obszarów śmieci, recyklingu i kompostowania.

Czy wyspa będzie wyposażona w zlew? A może chcemy umieścić w niej zmywarkę? Jeśli chcemy na wyspie gotować, to potrzebujemy kuchni, blatu oraz zlewu. Jeśli chcemy spożywać posiłki, to wystarczy sam blat. Jeśli chcesz spędzać czas z przyjaciółmi i rodziną, to wyspa musi mieć odpowiedni kształt. Chodzi o to, aby każdy mógł swobodnie przy niej usiąść. Jeśli wyspa stanowi barek, to możemy nad nią zawiesić kieliszki. Na wyspie warto umieścić umywalkę, stanowiącą główne źródło wody.

Wyspa kuchenna a rytm dnia

Wyspa musi mieć też konkretny kształt. Może mieć kształt litery L. Kuchnia w kształcie litery L to bardzo praktyczne rozwiązanie. Warto dopasować kształt do tego, jaki jest program naszego dnia. Czy spędzamy w kuchni dużo czasu? Czy robimy to samotnie? Wyspa jest bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem, jeśli w kuchni jednocześnie przebywa wiele osób. To szczególnie praktyczne, gdy każda z nich wykonuje inne czynności.

Ogólny układ kuchni

Musisz się zastanowić, jak wpasuje się w układ Twojej kuchni? Kuchnie nie są statycznymi przestrzeniami. Charakter tego miejsca wymaga spójnego zaprojektowania każdej części. Myśl praktycznie. Upewnij się, że robocza strona Twojej wyspy może funkcjonować z przeciwległym blatem kuchennym.

Czy będzie to miało sens z resztą Twojej kuchni? Czy może uzupełnić trójkąt roboczy, w który wchodzą: zlewozmywak, kuchenka i lodówka? A może potrzebujesz innego miejsca pracy ze zlewem przygotowawczym? Czy kuchnia jest w kształcie, który pozwala na funkcjonowanie wyspy obok blatu? Co z wyspą połączoną z meblami? Czy warto wyspę oddzielić? Wyobraź sobie, że masz w kuchni wyspę. Stan w tym miejscu, stwórz jedną z codziennych sytuacji. Czego potrzebujesz? Po co będziesz sięgać? Czy będzie odpowiednio dużo miejsca?

Wyspa w kształcie litery L

Wyspa w kształcie litery L dobrze się sprawdzi w kuchni o otwartym charakterze. Będzie stanowiła rodzaj baru, granicę między jedną strefą a drugą. Wyspa w kształcie litery L może się zamykać na kuchnie albo na jadalnię. Mniejsza części litery L skierowana w stronę przestrzeni roboczej sprawi, że będzie ona miała zamknięty charakter. Zostanie wyraziście wydzielona.

Jeśli wysuniemy ją w stronę jadalni, to otworzymy przestrzeń. Stworzymy więcej możliwości integracji dwóch stref. Kuchnia z wyspą z połączoną jadalnią jest specyficzną przestrzenią. Taką, którą łączy w sobie dwie odrębne części. Wyspa w kształcie litery L pozwala je oddzielić od siebie oraz zintegrować. Meble mają służyć domownikom. Meble są po to, aby ułatwiać nam życie. Ważne jest jednak to, jak wyglądają i czy pasują do reszty wystroju.

Meble w kuchni na wymiar
https://www.pexels.com/

Meble na wymiar czy meble ze sklepu?

To jeden z większych dylematów? Czy wybrać meble na wymiar? Czy lepiej kupić meble w sklepie? Kto powinien zaprojektować nasze meble na wymiar? Kto powinien je wykonać? Czy najpierw zaplanować przestrzeń, czy zaprojektować meble?

Nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Meble na wymiar będą idealnie dopasowane do naszych potrzeb oraz możliwości przestrzeni. Ich wykonanie jest czasochłonne. Meble na wymiar możemy zaprojektować samodzielnie, zatrudnić specjalistę albo z kimś się porozumieć. Załóżmy, że nasza przestrzeń to biała kuchnia w kształcie okręgu. Bardzo ciężko będzie znaleźć w sklepie odpowiednie meble. Biała kuchnia daje duże możliwości kolorystyczne, stylistyczne i aranżacyjne. Kształt przestrzeni już nie. Tylko meble na wymiar będą do niej pasowały. Nawet jeśli to kuchnia w kształcie kwadratu albo prostokąta to musimy zapanować nad rozmieszczeniem mebli.

Biała kuchnia w mieszkaniu typu studio

Mieszkanie typu studio ma zazwyczaj jedną ogólną przestrzeń. Kuchnia w kształcie litery L, z wyspą połączona z jadalnią i sypialnią, stanowi nie lada wyzwanie logistyczne. Kuchnia w tym kształcie jest szczególnie polecana do mieszkań typu studio. Najważniejsze jest to, że daje ona możliwość podzielenia przestrzeni na funkcjonalne całości. Sprawdzi się biała kuchnia w stylu minimalistycznym albo nowoczesnym. Powinniśmy zrezygnować z licznych dodatków. Dobrze, jeśli kuchnia będzie neutralna. Chodzi o to, aby nie zdominowała przestrzeni. Szczególnie, jeśli naszym ulubionym zajęciem nie jest bycie w kuchni. Niezależnie od tego, w jakim celu mielibyśmy tam być. Biała kuchnia w takim mieszkaniu pozwoli na rozwinięcie przestrzeni salonu i sypialni. Nie oznacza to, że nie możemy jej ożywić kolorami, roślinami i dodatkami. Chodzi o zachowanie wizualnej równowagi między poszczególnymi sferami życia. Kuchnia może dominować przestrzeń, ale wtedy salon i sypialnia będą tłem.

Biała kuchnia w domu
https://pixabay.com/

Biała kuchnia w różnych stylach

Biel jest bardzo elastycznym kolorem. Pasuje zarówno do wnętrz w stylu tradycyjnym, nowoczesnym, industrialnym, loftowym. Wszystko zależy od tego jakie meble i dodatki dobierzemy. Chodzi o materiał, w których są wykonane, o kształt, kolor. Meble kuchenne też mogą być białe, ale wtedy zleją się z białą ścianą. Ważne jest też dopasowanie do siebie koloru mebli i blatów. Wyspa może być estetyczną całością i mieć taki sam kolor, jak meble. Może stanowić osobny akcent. To sprawdza się szczególnie w przypadku wyspy osobnej, wolnostojącej. W bardziej przestronnych przestrzeniach, o otwartym charakterze dobrze zagra taka osobna wyspa. Do przestrzeni mniejszych, bardziej zamkniętych zalecana jest wyspa połączona z meblami kuchennymi. Załóżmy, że meble kuchenne są wiśniowe. Wyspa może też mieć ten kolor. Możemy się też zdecydować na każdy kolor, który pasuje do wiśniowego. Wyspa może być w kolorze butelkowej zieleni. Wtedy ściany będą raczej białe, a dodatki stonowane.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.