Koszenie wysokiej trawy.
Ogród

Koszenie wysokiej i zaniedbanej trawy – jak sobie z tym poradzić?

Nie zawsze podczas koszenia mamy do czynienia z pięknym, angielskim trawnikiem. Czasem zdarza się, że ogród, który musimy wykosić jest zaniedbany i rośnie na nim wysoka trawa. Jak powinno się podejść do koszenia tego typu trawników?

Kosa zamiast kosiarki

Gdy trawnik wydarł nam się spod kontroli i zaczął żyć własnym życiem, nie wystarczy, że wjedziemy na teren ze zwykłą kosiarką. Choć jest to urządzenie niezbędne, gdy marzy nam się piękny trawnik, w rzeczywistości możemy mieć problem z dotarciem do niektórych miejsc z użyciem kosiarki. Ponadto w przypadku mocno zaniedbanych terenów istnieje ryzyko uszkodzenia sprzętu w trakcie koszenia.

Z tego powodu, zanim sięgniemy po kosiarkę, najpierw powinniśmy skrócić trawę z pomocą kosy o mniej więcej jedną trzecią długości. Dobra, wytrzymała żyłka do kosy będzie znacznie lepszym narzędziem w przypadku zaniedbanych, wysokich zarośli, niż ostrze kosiarki. Dodatkową zaletą kosy jest brak zapychającego się kosza oraz niskie ryzyko awaryjności, nawet przy bardzo zapuszczonych terenach.

Problemy przy koszeniu zaniedbanego trawnika

Należy pamiętać, że koszenie zaniedbanego trawnika wiąże się z pewnym ryzykiem. W wysokiej trawie mogą kryć się różne przeszkody: śmieci, konary, rosnące drzewa i krzewy oraz zwierzęta, które szukają schronienia przed słońcem i drapieżnikami. Warto mieć to na uwadze i dokładnie obserwować koszony teren, by nie narazić dzikich zwierząt na dodatkowy stres bądź poważne urazy po spotkaniu z żyłką kosy.

Ze względu na brak kosza, który zbiera trawę w czasie koszenia, po ukończeniu pracy z kosą należy starannie zagrabić cały teren. Jeśli tego nie zrobimy od razu, skoszona trawa zacznie gnić, a pod nią będzie tworzył się filc, który sprawi, że na trawniku pojawią się łyse, pożółkłe placki.

Co jest potrzebne do koszenia zaniedbanego trawnika?

O czym z pewnością powinniśmy pamiętać przy koszeniu zaniedbanego trawnika to odpowiedni zapas żyłki. Żyłka do kosiarki powinna być wytrzymała i bardzo mocna, ponieważ będzie musiała zmierzyć się z różnymi przeszkodami. Po natrafieniu na konar drzewa, metalową rurkę, kamień czy inną przeszkodę, żyłka może się zerwać, dlatego w czasie koszenia należy regularnie sprawdzać jej długość, a w razie potrzeby naciągnąć nową żyłkę.

Równie istotnym aspektem jest odpowiedni ubiór. Po napotkaniu przeszkody na swojej drodze, może zdarzyć się, że przedmiot wystrzeli spod kosy w naszym kierunku. Dlatego bardzo ważne jest, by chronić swoje ciało przed takimi niespodziankami. Liczy się nie tylko ochrona twarzy z pomocą specjalnej maski, ale również spodnie z wytrzymałego materiału.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.