Jeżeli chcesz mieć zadbany i piękny ogród, to musisz pamiętać, że wymaga to zaangażowania i systematycznej pracy. Zwłaszcza że jest to często miejsce o nieregularnych kształtach, gdzie sama kosiarka może sobie nie poradzić. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele narzędzi ogrodniczych, które takie prace nam ułatwiają, a nawet powodują, że stają się one przyjemnością.
Aby wybrać właściwy produkt, należy zastanowić się nad tym, jakie mamy potrzeby, a następnie zaopatrzyć się w odpowiednie sprzęty ułatwiające pracę w ogrodzie – np. kosy czy podkaszarki. Jednak najpierw musimy zdecydować jakie zasilanie wybieramy: spalinowe czy akumulatorowe.
Kosa spalinowa
Kosa spalinowa jest narzędziem koszącym z mocnym silnikiem. Sprawdza się na bardzo dużych terenach, gdzie trudno wjechać kosiarką, na przykład tam, gdzie podłoże jest nierówne, namoknięte, porośnięte itp. Pozwala to na koszenie trawników z dużymi chwastami, wysoką trawą, zaroślami, a nawet krzakami i żywopłotami.
Budowa kosy spalinowej jest bardzo prosta. Składa się z:
- tarczy lub głowicy z żyłką,
- osłony,
- przekładni,
- wału napędowego,
- uchwytu z rękojeściami, w tym jedna ze sterowaniem,
- silnika w obudowie,
- zbiornika na paliwo,
- szelek nośnych pozwalających utrzymanie kosy w odpowiedniej pozycji.
Wybór kosy spalinowej zależy przede wszystkim od mocy i jakości silnika. Im mocniejszy silnik, tym bardziej wydajny. Jednak wtedy wraz ze wzrostem pojemności skokowej, wzrasta jego waga, a tym samym waga całej kosy. Jest to bardzo istotny parametr, ponieważ ciężar kosy będzie opierał się na naszych „barkach”. Dlatego trzeba pamiętać, aby szelki były właściwie wyregulowane i ustawione pod odpowiedni środek ciężkości.
Oprócz wagi jednym z mankamentów pracy z kosą spalinową jest to, że jej obsługa nie należy do najłatwiejszych. Przede wszystkim, musimy kontrolować wysokość koszenia, co może być trudne, jeżeli dobierzemy zbyt ciężki sprzęt.
Kosa spalinowa – wady i zalety
Przed zakupem kosy spalinowej trzeba rozważyć jej wady i zalety.
Wady kosy spalinowej:
- duża waga,
- droga eksploatacja,
- częsta konserwacja,
- trudności w odpalaniu silnika,
- emituje spaliny,
- głośna.
Zalety kosy spalinowej:
- duża moc,
- natychmiastowe podjęcie pracy po uzupełnieniu paliwa.
Używanie kosy spalinowej jest mało ekologiczne – emituje ona dużo spalin. Jest też uciążliwa ze względu na hałas – może przeszkadzać innym w naszym otoczeniu.
Kosa akumulatorowa
Kosy akumulatorowe, jak sama nazwa wskazuje, wyposażone są w baterie, które napędzają ich pracę. Zbudowane są z głowicy żyłkowej, która współpracuje z wałem giętkim lub są wyposażone w wał sztywny umożliwiający zamontowanie tarczy bądź noży.
Przy wyborze takiej kosy, najważniejsze jest, aby sprawdzić akumulator, w który jest wyposażona. Wybranie odpowiedniego sprzętu, pozwala na cieszenie się długą i wydajną pracą. Doskonałym przykładem takich akumulatorów są urządzenia RYOBI wyposażone w system MAX POWER.
Ten system całkowicie usprawnia używanie sprzętów z bateriami. Są one mocniejsze i bardziej wytrzymałe oraz zapewniają trzy razy dłuższą pracę. W związku z tym, mogą być też używane na dużych przestrzeniach. Ponadto akumulatory w systemie MAX POWER wykonane są w inteligentnej technologii IntelliCell, co oznacza, że zarządzają swoją energią i optymalizują wydajność oraz czas pracy.
Kosa akumulatorowa – wady i zalety
Wady kosy akumulatorowej:
- ograniczony czas pracy,
- czas oczekiwania na naładowanie akumulatora.
Zalety kosy akumulatorowej:
- ekologiczna,
- niskie koszty eksploatacji,
- prosta obsługa – włączanie jednym przyciskiem,
- nie wymaga przeglądu silnika,
- lekka,
- cicha.
Kosiarki akumulatorowe mogą być użytkowane zarówno w dużych jak i małych ogrodach. Wszystko zależy od baterii.
Inne narzędzia ogrodnicze – piła akumulatorowa i podkaszarka akumulatorowa
Oprócz kosiarek i kos warto też zastanowić się nad tym, czy nie potrzebujemy innego sprzętu, który pomaże nam w pielęgnacji ogrodu. Przykładowo, alternatywą dla kos są podkaszarki akumulatorowe. Nadają się do pielęgnacji bardzo małych trawników, które mają pełno zakamarków porośniętych trawą, dużo klombów i ścieżek wyłożonych płytami czy kamieniami.
Jeżeli posiadamy w naszym ogrodzie drzewa i krzewy, to przy ich pielęgnacji na pewno przyda nam się piła akumulatorowa do gałęzi. Możemy jej używać w ogrodzie bez ograniczeń i obawy, że zaplączemy się w kabel.
Na rynku dostępnych jest wiele pił akumulatorowych:
- piła łańcuchowa akumulatorowa,
- piła szablasta akumulatorowa,
- pilarka tarczowa akumulatorowa.
Przy wyborze takiego sprzętu warto sprawdzić jakiego rodzaju baterie są w nim wykorzystywane – tutaj też warto zwrócić uwagę na system MAX POWER, który ułatwi nam pracę z wybranym sprzętem.