Mężczyzna w trakcie ekspertyzy geologicznej
Budownictwo

Kiedy wykonywane są ekspertyzy geologiczne?

Ekspertyzy geologiczne, gruntowne badania gruntu, należy wykonywać zawsze, gdy inwestycja budowlana ma być zrealizowana na terenie o trudnej lub niepewnej strukturze. Nie ma jednak właściwie definicji trudnej i niepewnej struktury, a decyzję, czy ekspertyza geologiczna jest potrzebna, czy nie, podejmuje projektant inwestycji. Jak podejść do tego tematu najlepiej?

Skąd wątpliwości, kiedy trzeba wykonywać ekspertyzy geologiczne?

Wszyscy doskonale wiemy, jak zawiłe potrafią być w naszym kraju przepisy. Niestety dotyczy to także budowlanki i czasem nawet doświadczeni inżynierowie mają problem z interpretacją niektórych ustaw, rozporządzeń i innych dokumentów. W obowiązującej ustawie Prawo budowlane, a konkretnie w punkcie dotyczącym tego, co zawiera projekt budowlany, czytamy, że jego część nazywana projektem technicznym obejmuje: „w zależności od potrzeb – dokumentację geologiczno-inżynierską lub geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych”. Co to oznacza w praktyce? – Jak mówią nam przedstawiciele firmy Geotest, ekspertyza geologiczna może być wymagana przez organ wydający pozwolenie na budowę, ale nie musi. W każdym przypadku jednak decyzję o tym, czy konieczne jest opracowanie ekspertyzy, podejmuje główny projektant – zwykle architekt. Możemy mieć więc różne sytuacje: architekt stwierdzi, że ekspertyza geologiczna nie jest potrzebna, a jednak do uzyskania pozwolenia na budowę trzeba będzie ją wykonać; może być też odwrotnie – ekspertyza geologiczna zostanie zlecona, przeprowadzona, a tak naprawdę w urzędzie nikt na nią nie spojrzy.

Kiedy lepiej jednak zainwestować w ekspertyzę geologiczną, nawet gdy nie jest wymagana?

Wykonanie ekspertyz geologicznych zaleca się szczególnie w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z większymi inwestycjami lub budową skomplikowanych obiektów. Warto jednak wiedzieć, że nawet w przypadku budowy domu jednorodzinnego, czasem lepiej zainwestować w ekspertyzę, nawet gdy nie sugeruje tego projektant. Gdy kupimy działkę pod budowę domu od dewelopera, w miejscu, które docelowo będzie osiedlem domów jednorodzinnych, mamy niejako pewność, że teren jest sprawdzony i nadaje się do takiego właśnie zagospodarowania. Jeśli jednak jest inaczej, ekspertyza geologiczna może okazać się naprawdę pomocna – zarówno przy projektowaniu, jak i realizacji budowy domu. Gdy tylko coś nas niepokoi, gdy nie mamy żadnej istniejącej już dokumentacji na temat warunków gruntowych na danym terenie, warto zainwestować we właściwą ekspertyzę. To wcale nie będą wielkie koszty, a zyski mogą być naprawdę spore.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.