Właściwe nawożenie trawnika ma wpływ na to jaki będzie miał kolor i w jakiej formie przetrwa tak trudne okresy jak mróz lub suszę. Dlatego niezbędne jest odpowiednie nawożenie i regularne dbanie o stan trawnika. W praktyce istnieją jednak znaczne różnice między naturalnym nawozem do trawników a innymi typami, a w ostatnim czasie coraz więcej uwagi zwraca się na produkty BIO, które wpływają na poprawę struktury gleby i rozwój pożytecznych dla niej mikroorganizmów. Dzięki nim poprawia się ilość próchnicy w glebie, a wypłukiwanie składników pokarmowych z gleby jest znacznie mniejsze. Ma to wpływ na stan trawnika i zawartość minerałów w glebie.
Czym nawozić trawnik?
Do nawożenia trawnika można stosować różne preparaty, w tym np. uniwersalne nawozy ogrodnicze lub specjalne nawozy do trawników. W ostatnim czasie popularne są takie produkty jak ekologiczny nawóz do trawy.
W praktyce nawozy do trawy mogą też mieć różne formy, np. granulaty lub postać płynów do rozcieńczenia z wodą. Zdecydowanie odradza się wybór nawozów pylistych, ponieważ mogą być trudne w stosowaniu i nie każdy będzie potrafił je stosować.
Dla osób, które dopiero zaczynają nawożenie trawników i nie posiadają doświadczenia w tym zakresie specjaliści doradzają wybór spośród szczególnej kategorii nawozów. Jest to np. nawóz długodziałający, który działa przez dłuższy okres czasu.
O czym pamiętać kiedy stosuje się nawóz do traw?
Samo stosowanie nawozu do traw, by poprawić ich wygląd to tylko jedna kwestia. Nie mniej istotne jest stosowanie się do innych zaleceń podczas dbania o wygląd trawników. I tak np. specjaliści wskazują, że istotne znaczenia ma obfite podlewanie po zastosowaniu preparatów. Dzięki temu postać nawozów np. w granulkach roztapia się w ciągu kilku dni, co daje efekty w postaci wzmocnienia trawy.
Naturalny nawóz do trawy – kiedy warto go stosować i jakie daje to efekty?
W ostatnim czasie obserwuje się zainteresowanie naturalnymi produktami, które stanowią powrót do natury. Dotyczy to też środków ochrony roślin i tych, jakie stosuje się do nawożenia. Naturalne nawozy do traw wbrew przypuszczeniom nie są mniej skuteczne od tych na bazie sztucznych składników.
Biorąc pod uwagę częstotliwość nawożenia trawników z zastosowaniem naturalnych preparatów warto mieć na uwadze fakt, że takie działania powinny odbywać się regularnie. Nawóz naturalny wymaga systematycznego nakładania, zwłaszcza w sezonie wegetacyjnym. W tym celu można też sięgać po jego różne rodzaje, tj. np. nawóz wiosenny lub jesienny.
W żadnym wypadku naturalnego nawozu nie powinno się stosować w dowolnej ilości, ponieważ fakt, że jest on produktem BIO nie oznacza, że nie można przesadzić z nadmiarem. Dlatego istotne jest zachowanie proporcji, a przed podjęciem decyzji o nawożeniu można zrobić analizę gleby.
Nawóz BIO warto stosować już od początku sezonu. I tak pierwsze nawożenie powinno odbyć się już na przełomie marca i kwietnia, czyli tuż po kwitnieniu. Dzięki temu trawnik będzie się bujnie rozwijał i wraz z początkiem sezonu w ogrodzie będzie prezentował się nienagannie. Produkty naturalne, zawarte w nawozach BIO zawierają, co ważne, w swoim składzie komplet niezbędnych makroelementów i mikroelementów.
Następne nawożenie traw powinno odbyć się w połowie sezonu, tj. w maju i w czerwcu. W tym czasie warto stosować naturalne nawozy, które mają wpływ na kondycję traw i są odpowiedzialne a ich bujny wzrost. Warto pamiętać, że nie powinno się nawozić trawników w okresie suszy.
W okresie jesiennym warto, z kolei przygotować trawnik do odpowiedniego przetrwania zimy. W tym celu już w sierpniu warto zadbać o właściwe nawożenie już w sierpniu. Dobrze dobrane naturalne nawozy zawierają istotne mikroelementy, które mają pozytywny wpływ na zimowanie trawnika.
Nawożenie organiczne traw – popularny zabieg pielęgnacyjny
W obecnym czasie popularnością cieszą się nawozy organiczne, które warto stosować zwłaszcza na wiosnę i jesienią. Ich zaletą jest fakt, że w swoim składzie zawierają wysokie stężenie substancji organicznych, w tym głównie wartościowej dla gleby próchnicy.
Specjaliści wskazują, że istotne znaczenie ma zwłaszcza rozsypywanie na trawniku niedokwaszonego torfu a także granulowanego obornika. Każdy z tych preparatów należy dokładnie rozprowadzić i podlewać.
Czym charakteryzuje się naturalny nawóz do trawników i jak wpływa na kondycję traw?
Naturalny preparat do nawożenia trawników wpływa na właściwe odżywienie traw a także na stopień użyźnienia gleby i stymulację korzeni. Ma też znaczenie w zakresie poprawy wybarwienia trawników.
Wiele BIO produktów do poprawy kondycji trawników stosuje się raz lub dwa razy do roku. To w pełni wystarczy do tego, by przez cały rok cieszyć się pięknym i zadbanym trawnikiem. Naturalny nawóz działa w efekcie działalności mikroorganizmów glebowych. Są one aktywne dzięki działaniu temperatury i pod wpływem wilgotności ziemi, co przypomina zapotrzebowanie ziemi na składniki odżywcze. Właśnie z uwagi na to naturalne nawozy są często określane jako te, które działają w zgodzie z przyrodą.
BIO nawóz w praktyce często posiada wysoką dawkę azotu organicznego. Jest to ilość bezpieczna nie tylko dla traw, ale i dla zwierząt. Działanie azotu polega na wzmacnianiu traw i naturalnemu wzrostowi, co nie zakłóca rytmu naturalnej wegetacji i w praktyce redukuje liczbę koszeń.
Użyźnianie gleby nawozem do trawników powoduje, że jest ona znacznie bardziej żyzna, co jest widoczne przez cały rok. Jednocześnie stanowi to idealne miejsce do rozwoju gleby dzięki działaniu mikroorganizmów glebowych, które tworzą próchnicę. Takie zabiegi są niezbędne, by składniki pokarmowe dotarły do każdej warstwy gleby i miały wpływ na rozwój roślin.
Stosując nawóz na bazie naturalnych preparatów warto pamiętać o jego właściwym przechowywaniu. I tak np. zaleca się przechowywać go w odpowiednim miejscu – z daleka od źródeł ciepła i bezpośredniego działania słońca. Sam nawóz, by mógł działać odpowiednio i spełniać swoją rolę musi być przechowywany w szczelnie zamkniętym i oryginalnym pojemniku. Nie powinny mieć do niego dostępu osoby nieupoważnione ani małe dzieci.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Natureum.