Ogród

Kiedy nawozić tuje

Popularnie nazywane tujami żywotniki to są wdzięczne rośliny rosnące w formie drzewa lub krzewu. Zimotrwałe rośliny są chętnie sadzone jako ozdoba w ogrodach. Szczególnie wygląda dekoracyjnie w zimie.

Dobrze zrobione miejsce dla tui jest gwarancją dobrego startu. Wymagają ziemi przepuszczalnej i wilgotnej. PH powinno być lekko kwaśne wtedy nie chorują i dobrze rosną.

Zasady nawożenia tui

Nie nawozimy tui świeżo posadzonych, ale też nie sypiemy nawozu do dołków. Zbytnie zasolenie gleby w obrębie korzeniu może do prowadzić do uschnięcia rośliny.

Nawóz jaki zamierzamy podsypać pod tuje w danym roku należy podzielić na trzy dawki. Także ważna jest ilość. Lepiej jest dać mniej niż przesadzić. Pod młode drzewka oraz te wolno rosnące dajemy mniej nawozu.

Dawkę nawozu rozkładamy wokół rośliny i lekko mieszamy z glebą, ale tak aby nie uszkodzić korzeni.

Kiedy nawozić tuje

Problemem z jakim spotykają się właściciele tych roślin jest też termin nawożenia. Najlepiej jest rozłożyć nawożenie na 3 terminy w ciągu roku.

Pierwszą dawkę sypiemy już wiosną po ruszeniu wegetacji. Wtedy dobrze jest dać 2/3 nawozu.

Pozostałe dawki dzielimy na 2 równe części.

Drugą cześć sypiemy w czerwcu

Trzecią warto zostawić sobie na koniec lata i dać ją pod drzewka w sierpniu.

W ten sposób największą dawkę dajemy na start wiosną, podczas regeneracji. Jednak nie zawsze mamy możliwość w taki sposób rozłożyć nawożenie. Wtedy można 2/3 w pierwszym terminie i w trzecim 1/3.

Jaki nawóz wybrać

To też jest częste pytanie jakiego szukamy na temat tui. Marka jest obojętna. Wybieramy dopasowując go do naszej gleby. Jeśli mamy ziemie kwaśną to NPK, jeśli glebę mamy zasadową typu glina to wtedy wybieramy nawóz z siarką, która zakwasza glebę.

Nawozy długodziałające

To świetne rozwiązanie dla zapominalskich. Zazwyczaj działanie ich trwa około 3 miesiące. Jednak wbrew pozorom inne działają podobnie. Więc nie ma się co tym tak mocno kierować. Ich zaletą są natomiast najmniejsze straty. Większość zużyją tuje, a nie popłynie z wodą podczas opadów.

Poza tym należy dbać o odpowiednie nawodnienie gleby. Składniki pokarmowe lepiej się rozpuszczają w glebie wilgotnej i są łatwiej dostępne dla roślin. Szczególnie przed zimą i po posadzeniu powinniśmy dobrze podlewać nasze tuje. Dlatego od samego początku warto wysypać ziemię wokół tui korą sosnową. Po pierwsze zatrzymuje ona wodę w ziemi. Po drugie rozkładając się powoli zakwasza glebę.

One comment

  1. Świetny artykuł o nawożeniu tui. Mam kilka drzewek, jeszcze małe są ale warto wiedzieć jak się nimi zajmować 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.