Srebrny dzwonek do drzwi
Dom Technologia

Kamera, wideodomofon, dzwonek bezprzewodowy – czyli sprzęty zbędne i niezbędna. Poznaj te, na które warto postawić oraz te, których warto unikać

Każdy chce maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny. Dlatego arsenał zabezpieczeń jest często dość szeroki. Są takie elementy, w które warto zainwestować oraz takie, które są zupełnie zbędne. Warto zatem usystematyzować tę kwestię i zastanowić się, co naprawdę trzeba zakupić, a z czego można zrezygnować.

Kamera, czyli czy warto zamontować system monitoringu?

Wiele osób na elewacji montuje kamerę lub kilka kamer, które mają monitorować to, co dzieje się na zewnątrz. Czy takie rozwiązanie zawsze się sprawdza? Oczywiście, że nie. Bywa bowiem tak, że tuż koło naszego domu znajduje się miejska kamera monitoringu lub osiedlowa kamera monitoringu. Jeśli Twój dom kupiłeś od dewelopera i znajduje się on na osiedlu domków, to z dużym prawdopodobieństwem system monitoringu został już zamontowany. Jeśli Twój dom znajduje się bezpośrednio przy kamerze lub blisko niej, to nie warto inwestować w dodatkową. Jeśli położony jest kilkanaście czy kilkadziesiąt metrów dalej można się już nad tym zastanowić. W przypadku kamer podłączonych do monitoringu, obsługuje go firma ochroniarska, która stoi na straży porządku na danym terenie. Oczywiście im jest on większy, tym łatwiej jest przeoczyć pewne niestandardowe zdarzenia, czy nieznajome, dziwnie zachowujące się lub podejrzane osoby. Dlatego ważny poza kamerą jest również czujnik ruchu, a także alarm dźwiękowo-wibracyjny. Wtedy rzeczywiście można poczuć się bezpieczniej.

Wideodomofon – kiedy Twoje ogrodzenie nie pozwala przyjrzeć się, kto stoi na zewnątrz

Wielu z nas otacza się prawdziwie warownymi murami. Oczywiście stawianie wysokich ogrodzeń nie jest niczym złym, jednak problem polega na tym, że mogą przesłaniać nam całą ulicę przy domu. W takiej sytuacji w ogóle nie widzimy, kto podjeżdża pod nasz dom. Jeśli nie mamy domofonu i na teren posesji można swobodnie wejść przez bramę, to pozostaje nam się zdać na nasze uszy i znajome głosy bądź zaufanie. Dlatego czasem montaż wideodomofonu jest naprawdę dobrym pomysłem. Można zweryfikować nie tylko za pomocą głosu, ale również obrazu, kto stoi na zewnątrz, zatem nikt nas nie oszuka. Oczywiście byle jaki wideodomofon będzie bezużyteczny. Koniecznie trzeba wybrać model, który dobrze działa nie tylko w dzień, ale przede wszystkim po zmroku. Kamera na podczerwień musi zapewniać wyraźny obraz, tak by można było rozpoznać daną osobę. Jeszcze lepiej jeśli urządzenie ma funkcję zapamiętywania twarzy czy rejestracji obrazu.

Dzwonek bezprzewodowy – alternatywa dla dzwonka, dla którego musi być wykonane przyłącze

Podobnie jak w przypadku całej instalacji elektrycznej, również elementy, które zostają podłączone na zewnątrz na elewacji muszą mieć wcześniej poprowadzone kable, zanim ekipa zabierze się za tynkowanie i wykańczanie domu. Zatem jeśli zapomni się o tym elemencie, to pozostaje instalacja dzwonka bezprzewodowego, którego odbiornik montowany jest w gniazdku elektrycznym w domu. To również doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy prowadzi się gabinet wewnątrz domu, do którego prowadzi osobne wejście. W tej sytuacji każdy klient za pomocą dzwonka może poinformować o swoim przybyciu i jeśli akurat nie przebywasz w gabinecie możesz przyjść i szybko go otworzyć w nagłej sytuacji. Takie rozwiązanie sprawdzi się także w gospodarstwach agroturystycznych czy na wszelkich stancjach, gdzie udostępnia się pokoje dla gości. Wysokiej jakości dzwonek bezprzewodowy może służyć do pośredniej komunikacji, czyli zaalarmowania właścicieli. Jednak, gdy Twój dom nie jest bardzo duży, nie prowadzisz działalności, a inżynier elektryk projektując instalacje pomyślał o wszystkim, dzwonek bezprzewodowy będzie dla Ciebie zbędny.

Jakie sprzęty warto jeszcze zamontować, a które nie będą konieczne?

Niewątpliwie sprzętem, który warto zamontować jest czujnik dymu i czadu. Jeśli masz instalację na gaz, przyda Ci się czujnik gazu ziemnego. Obydwa urządzenia mogą być ze sobą połączone. Jeśli korzystasz z odnawialnych źródeł energii, to czujnik czadu nie będzie dla Ciebie koniecznym wydatkiem. Osprzęt odgromowy nie będzie konieczny, jeśli mieszkasz blisko wysokiego budynku, na którym znajduje się ochrona odgromowa, choć jeśli bardzo się obawiasz, to rzeczywiście takie zabezpieczenie zapewni Ci spokój w czasie burz, niezależnie od tego, gdzie uderzy piorun.

W odpowiednio zabezpieczonym domu lepiej się mieszka. Nie trzeba martwić się o wiele kwestii i można zapobiec wielu niebezpiecznym sytuacjom.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.