W standardzie nowoczesnego budownictwa domów jednorodzinnych lub osiedli mieszkaniowych są już garaże, których niezbędnym elementem są bramy. Ich estetyka jest spójna z kolorem elewacji co często tworzy bardzo elegancką całość bryły budynku. Bramy garażowe, oprócz cech wizualnych, pełnią także ważne funkcje w codziennym użytkowaniu miejsca parkingowego samochodów, dlatego ich wybór musi być decyzją przemyślaną i dostosowaną do warunków otoczenia nieruchomości. Jakie wybrać bramy garażowe, aby inwestycja służyła przez wiele lat?
Podstawowe typy bram garażowych
Oferta rynkowa bram garażowych jest bardzo zróżnicowana, dlatego wśród wielu wariantów, oferowanych przez producentów, każdy znajdzie coś dla siebie. Wśród dostępnych i najczęściej wybieranych produktów są bramy garażowe segmentowe, uchylne i roletowe. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie warto zapoznać się z tymi pozycjami bliżej.
- Bramy garażowe segmentowe są częstym wyborem inwestorów ze względu na kilka praktycznych funkcji, jakimi się charakteryzują. Konstrukcja bramy przypomina harmonijkę, choć nie do końca na tym ten mechanizm polega. Cały płaszcz bramy zbudowany jest z poziomych paneli, wypełnionych pianą poliuretanową, które za pomocą zamontowanych rolek, poruszają się najpierw pionowo do góry, a następnie załamują się na łączeniach i przesuwają się poziomo, wzdłuż sufitu. Bramy garażowe segmentowe, montowane są za otworem konstrukcji budynku, dlatego do jej otwarcia niepotrzebna jest dodatkowa przestrzeń przed domem. Jest to idealny produkt w przypadku, kiedy zagospodarowanie otoczenia przed nieruchomością jest ograniczone i ruch skrzydeł bramy uchylnej nie byłby możliwy. Dodatkowo łamany płaszcz bramy, który po otwarciu „chowa się” pod sufitem, nie zabiera przestrzeni wewnątrz garażu.
- Bramy garażowe uchylne mają już swoją długą historię, ponieważ od wielu dekad montowane są w garażach indywidualnych inwestorów. Solidna konstrukcja wykonana jest zazwyczaj ze stali, ale nie przekreśla to jej atutów w postaci cichego trybu pracy. Bramy uchylne wyposażone są bowiem w lekkobieżne rolki jezdne, z tworzywa sztucznego, które są osadzone w solidnej konstrukcji ościeżnicy, dlatego gwarantują gładki ruch, oraz bezgłośne otwieranie i zamykanie. Bramy garażowe uchylne, wraz z rozwojem techniki są wciąż ulepszane, zachowując swój pierwotny mechanizm, który się sprawdził i cieszy funkcjonalnością kolejne pokolenia. Innowacją są bezpieczne rozwiązania systemów prowadzenia, wyposażone w sprężyny naciągowe, które gwarantują niezawodność i wygodę podczas eksploatacji. Rozważając zakup bramy uchylnej należy jednak mieć na uwadze specyfikę jej mechanizmu, który dla jednych jest zaletą, a dla innych może stanowić problem. Sztywne skrzydło bramy otwiera się do 1,5 metra w przód, co wyklucza ich zastosowanie w przypadku garaży zagłębionych w gruncie, wychodzących na ulicę lub znajdujących się blisko bramy wjazdowej na posesję.
- Bramy garażowe roletowe to konstrukcja, której kurtyna składa się z połączonych z sobą profili aluminiowych, wypełnionych pianą poliuretanową, czyli system podobny do bram segmentowych. Różnica polega jednak na tym że mechanizm otwierająco-zamykający składa się z wału, na który nawijana jest kurtyna oraz prowadnic. Specjalne klipsy, tzw. aretki, zabezpieczają lamelki przed obijaniem się, co zapewnia cichą pracę bramy i zapobiega uszkodzeniom. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność miejsca w środku garażu, a także brak wymogu zagospodarowania przestrzeni przed nieruchomością, ponieważ otwarcie bramy nie zajmuje otoczenia zewnętrznego. Zastosowanie bram garażowych roletowych sprawdza się najczęściej w budownictwie przemysłowym, gdzie dodanie dodatkowych drzwi wejściowych do bramy, zwiększa komfort jej użytkowania.
Warto wspomnieć, że wszystkie opisane typy bram garażowych korespondują z mechanizmami napędów i automatyzacji, dlatego każdy rodzaj może być otwierany za pomocą pilota, bez konieczności wysiadania z auta.
Jakie wybrać bramy garażowe? Parametry techniczne
Wiedząc już jaki typ mechanizmu jest najbliższy sercu i z którym chce się współpracować przez wiele lat, warto wiedzieć, jakie parametry techniczne muszą spełniać bramy garażowe, aby cieszyły swoim wyglądem i użytecznością.
- Brama garażowa musi być wygodna i funkcjonalna. Im szersza tym lepiej, ale warto zwracać uwagę, jakie maksymalne rozmiary szerokości kurtyn proponują producenci w wybranych typach mechanizmów. Komfortowy wjazd do garażu zapewnia tylko szeroka brama, chociaż tutaj znaczenie ma to, jaki typ pojazdu posiada inwestor. Samochody o dużych gabarytach z pewnością wymagają szerokiej rezerwy miejsca w oknie bramy, ale i odpowiedniej wysokości. Terenowe auta lub vany zmieszczą się w garażu przy zachowaniu wysokości około 2,3 metra. Jeśli zatem otwór garażu jest niewielki, nie warto go dodatkowo ograniczać konstrukcją mechanizmu bramy uchylnej.
- Coraz częściej posiadacze nieruchomości poruszają się dwoma samochodami, dlatego warto przemyśleć temat zakupu bramy pojedynczej lub podwójnej. W sytuacji, kiedy jeden pojazd używany jest sporadycznie, może się okazać, że zakup podwójnych skrzydeł będzie bardziej ekonomiczny. Jeśli zaś oba samochody są eksploatowane każdego dnia, dobrym rozwiązaniem są bramy garażowe jednoskrzydłowe.
- Termoizolacyjność bramy garażowej ma także duże znaczenie, szczególnie w przypadku, kiedy przestrzeń gospodarcza jest połączona jedną bryłą z częścią mieszkalną. Wówczas inwestorzy powinni zwracać uwagę na skład wypełnienia paneli bramy, ponieważ zapewniają one izolację przed utratą ciepła, która może mieć bezpośredni wpływ na jakość użytkowania części mieszkalnej.
- Ważnym parametrem, decydującym o zakupie jest także kolorystyka bramy, która ma ogromne znaczenie, szczególnie w nowych budynkach. Dobrze jest, aby wszystkie elementy nieruchomości były spójne i posiadały korelujące z sobą wstawki. Dlatego też podjęcie myślenia o wyborze koloru bramy, powinno nastąpić równolegle z zakupem stolarki okiennej i drzwiowej w przypadku nowych inwestycji. Na szczęście dostępność kolorystyczna wszystkich typów bram jest bardzo bogata i pozwala na idealne dobranie odcienia skrzydła wjazdowego do pozostałych elementów domu i jego elewacji.
O tym, jakie wybrać bramy garażowe, decyduje wiele czynników, parametrów, jak i samych upodobań inwestorów. Szczęściem jest funkcjonowanie w takich czasach, gdzie możliwości techniczne i systemy automatyzacji sprzyjają wygodnemu użytkowaniu sprzętów, które jednocześnie cieszą przez lata.