Jakie są najlepsze rośliny na żywopłot? Dowiedz się!
Ogród

Jakie są najlepsze rośliny na żywopłot?

Artykuł partnera.

Żywopłot to estetyczny i skuteczny sposób na ogrodzenie działki. Kluczem do stworzenia pięknego żywopłotu jest nie tylko jego odpowiednia pielęgnacja, ale również przemyślany dobór roślin. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się prywatnością oraz ciekawym urozmaiceniem naszego ogrodu. Jakie rośliny są najlepsze do posadzenia na żywopłot? Podpowiadamy.

Rośliny na żywopłot formowany

Żywopłot formowany charakteryzuje się ciekawym kształtem, który można dostosowywać w zależności od własnych preferencji. Wymaga on regularnego przycinania, co pozwala na uformowanie go w różne geometryczne wzory. Jego zaletą jest możliwość uprawy w ciasnych miejscach oraz bujny rozrost, dzięki czemu szybko się zagęszcza. Należy jednak pamiętać, że powinien zostać stworzony z roślin, które dobrze znoszą przycinanie.

Świerki

Świerki są świetnym wyborem, jeśli zależy nam na zielonym żywopłocie przez cały rok. Najczęściej wykorzystywanymi gatunkami są świerk pospolity, biały, serbski oraz kłujący. Dzięki zróżnicowanym wymaganiom drzewa te sprawdzą się na różnych działkach, a przy starannej uprawie stworzą wysokie i gęste ogrodzenie. Jeśli chcesz wiedzieć, jak posadzić świerk na żywopłot, koniecznie odwiedź tę stronę: https://poradnik-ogrodniczy.pl/jak-sadzic-swierk-na-zywoplot/.

Graby

Grab to drzewo liściaste, które nierzadko występuje w Polsce i w ostatnich latach coraz częściej zastępuje popularne tuje. Charakteryzuje go wysoka odporność na choroby i szkodniki, a w żywopłocie osiąga wysokość do nawet 3-4 metrów. Ponadto szybko się rozrasta, przez co skutecznie zasłoni każdą działkę. Dodatkowe atuty grabu to niska cena sadzonek oraz niewielkie wymagania, dzięki czemu mogą go uprawiać również mało doświadczeni ogrodnicy.

Dlaczego warto posadzić żywopłot?

Rośliny na żywopłot nieformowany

Jak sama nazwa wskazuje, żywopłot nieformowany nie wymaga regularnej pielęgnacji i rozrasta się bez ingerencji człowieka. W przeciwieństwie do żywopłotu formowanego, rośliny sadzi się w większych odległościach od siebie. Pozwala to na komponowanie różnych gatunków drzew i krzewów. Co więcej – żywopłot nieformowany jest tani i łatwy w utrzymaniu.

Berberys Thunberga

Ten kulisty krzew rośnie w praktycznie każdym rodzaju gleby. Najbardziej preferuje umiarkowanie wilgotne podłoża o lekko kwaśnym odczynie, ale równie dobrze poradzi sobie też w suchych warunkach. Jego dużym atutem są atrakcyjne, czerwone liście, dzięki czemu doskonale ozdobią każdy ogród. Wytwarza również kwaśne owoce, które jesienią i zimą przyciągają ptaki.

Głóg

Jeszcze do niedawna gatunek ten był chętnie wybierany przez mieszkańców we wsiach i małych miasteczkach. Jest to spowodowane tym, że żywopłoty z głogu zapewniały skuteczną ochronę przed dzikimi zwierzętami, a ich smaczne owoce wykorzystywane były w przetworach. Podobnie jak Berberys, znosi różne rodzaje gleby, a ponadto dobrze radzi sobie w trakcie mrozu. Rośliny te osiągają 3 metry wzrostu i zachowują gęste rozgałęzienie nawet przy samej ziemi. Wiosną zachwycają białymi kwiatami, które zwabiają do ogrodu pszczoły i inne owady.

Dlaczego warto posadzić żywopłot?

Posadzenie żywopłotu przynosi wiele korzyści. Walory estetyczne oraz zapewnienie ochrony i prywatności to tylko kilka z ich zalet. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że naturalne ogrodzenia spełniają też takie funkcje jak:

  • wygłuszenie hałasów z zewnątrz,
  • oczyszczanie i nawilżanie powietrza,
  • utrzymywanie wilgoci w glebie,
  • tworzenie siedlisk dla ptaków, które ochronią ogród przed szkodnikami.

Żywopłoty są więc tańszą i bardziej ekologiczną alternatywą dla tradycyjnych płotów. Ich korzystny wpływ na środowisko i szerokie możliwości wyboru roślin czynią z nich doskonałą metodę na stworzenie prywatnej przestrzeni wokół posesji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.