Grabki
Ogród

Jakie narzędzia są potrzebne do ogrodu

Zabawa z ogrodem wymaga nie tylko nakładów pracy i czasu ale też odpowiednich narzędzi. Od tego, które są najbardziej konieczne i najczęściej będą wykorzystywane zależy też przeznaczenie naszego ogrodu.

Jakiej marki narzędzia do ogrodu

Najczęściej mamy problem z wyborem marki narzędzi do ogrodu. Zaznaczam, że roślinom będzie to wszystko jedno. Dlatego wybierajmy te, które są solidne, składają się z niewielu elementów (mniej do zepsucia się) i wykonane są z dobrej jakości materiałów (nie gną się, nie kruszą).

Co się przyda w zwykłym przydomowym ogrodzie

Jeśli chodzi o taki zwyczajny ogród jaki posiada większa część z nas, warto się zaopatrzyć w:

  • kosiarka do trawy – spalinowa dla powierzchni trawnika większej niż 3 a, dobrze jeśli ma obudowę z dość mocnego tworzywa, wtedy tak nie rdzewieje;
  • widły do kopania – przydadzą się do robienia rabatki czy przekopania grządek
  • szpadel – z prosto zakończoną łyżką jest przeznaczony do robienia wykopów bo łatwiej jest wybierać takim końcem ziemię, za to ten do szpica zakończony idealnie nadaje się do przekopywania gleby (zamiast wideł);
  • grabki metalowe – przydają się do czyszczenia wiosną trawnika, wyrównywania grządek, czy sprzątania kretowisk;
  • grabki do liści – szczególnie przydatne jak mamy wokół dużo drzew;
  • kosz na liście, albo wózek/taczki – jedno z tych, a nawet dwa, kosz i wózek/taczki przydadzą się w ogrodzie;
  • pazurki – gdy mamy zamiar uprawiać jakieś warzywa będą pomocne w rozkruszaniu gleby;
  • mała łopatka – również się przyda do flancowania, musi być jednak bardzo solidna, bo w innym wypadku szybko się wygnie;
  • sekator – to jedno z najbardziej przydatnych narzędzi w ogrodzie;
  • wąż do podlewania – przyda się częściej niż myślicie, do niego warto sobie zakupić końcówkę do podlewania i pistolet z opcją zmiany strumienia.

Na początek wystarczy tyle, jednak z czasem się okaże, że arsenał może mieć problem z pomieszczeniem wszystkiego w garażu. Jeśli chodzi o przechowywanie drobnych narzędzi to najlepiej mieć do tego specjalnie przeznaczoną skrzynię ogrodową albo kosz, tak aby nie były porozrzucane po podłodze w domku czy garażu.

Jak dbać o narzędzia

Prawda wygląda tak, że żywot narzędzi w dużej mierze zależy od tego jak o nie zadbamy. Nie mówię tylko o konserwacji przed zimą, ale też o każdorazowym czyszczeniu po użyciu w ogrodzie. Suche i czyste chowamy do garażu czy domku ogrodowego, byle tylko nie były narażone na warunki atmosferyczne, bo szybko zaczną korodować.

Domek narzędziowy drewniany na działce.

Jaki wybrać domek ogrodowy

Domków ogrodowych do wyboru jest naprawdę wiele wariantów. Na pewno pod uwagę musimy wziąć rozmiar. Im większy ogród tym więcej narzędzi będziemy potrzebować. Do tego dochodzi wybór pod kątem materiału: możemy mieć zarówno drewniany, ale też metalowy. Tym bardziej, że nie jesteśmy skazani na typowy blaszak, bo są też w różnych kolorach pokryte farbą, co daje całkiem fajny efekt.

Czyszczenie kosiarki

Warto kupić sobie do tego specjalną plastikową łopatkę, którą możemy wygarnąć naklejoną pod obudową trawę. Poza tym usuwamy trawę, która często się zbiera w różnych zakamarkach. Przed czyszczeniem należy odłączyć świecę. Po sezonie należy oddać kosiarkę do serwisu aby została wyregulowana, wymieniony został olej i tym podobne.

Dbanie o narzędzia to dłuższy ich żywot

Jeśli chodzi o inne narzędzia ogrodowe należy zawsze po użyciu wyczyścić je (przyda się wąż z końcówką o zmiennych strumieniach wody). Następnie zostawiamy do suszenia, a potem chowamy do garażu, czy do domku narzędziowego. Jeśli chodzi o przechowywanie w garażu to należy im przeznaczyć odpowiednie miejsce. Fajnym sposobem na to jest wspomniana już skrzynia ogrodowa którą ustawić można w kącie i trzymać tam wszystkie drobne narzędzia do ogrodu.

Ogród to fajna sprawa. Jest gdzie usiąść, zapalić grilla, ale przy okazji musimy wiedzieć, że wymagać on będzie od nas czasu. Praca w ogrodzie wcale nie jest tak ciężka, odpowiednie zaplanowanie poszczególnych robót pozwala zaoszczędzić sobie różnych niespodzianek. Także odpowiednie narzędzia będą w tym wypadku przydatne. Aby nam jak najdłużej służyły warto zadbać o nie tylko na koniec sezonu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.