Rodzeństwo bawi się w pokoju na swoim piętrowym łóżku
Wyposażenie domu

Jakie łóżko dla rodzeństwa wybrać – piętrowe czy dwa osobne?

Odpowiednio urządzony pokój dziecięcy lub młodzieżowy to bardzo ważna kwestia w procesie dorastania naszych pociech. Własna przestrzeń dla nich to pewnego rodzaju azyl, do którego rodzice nie zawsze mają wstęp. Może jednak zdarzyć się, że posiadając dwójkę lub więcej dzieci, będziemy zmuszeni ulokować rodzeństwo w jednym pokoju. Jakie łóżko dla dwójki dzieci będzie najlepsze? Czy piętrowe łóżka dla rodzeństwa jest konieczne? Czy może lepiej postawić na dwa osobne podłoża do snu? Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się więcej!

Łóżko dla rodzeństwa – czym się kierować?

Decydując się na ulokowanie dwójki dzieci w jednym pokoju, bardzo ważne jest, abyśmy dokładnie przemyśleli ułożenie znajdujących się w nim mebli. Przestrzeń taka powinna pomieścić wszystkie niezbędne do codziennego funkcjonowania meble, czyli jedno lub dwa biurka, szafę, komodę i przedmioty do zabawy lub odpoczynku, na przykład kolorowe pufy oraz pudełka z zabawkami. Najważniejsze jednak pozostają perfekcyjnie dobrane łóżka dla rodzeństwa. Dorastające maluchy lub nastolatkowie muszą mieć zapewniony zdrowy i spokojny sen, aby prawidłowo się rozwijały.

Przed podjęciem decyzji o tym, czy w pokoju stanie łóżko piętrowe dla rodzeństwa, czy jednak zdecydujemy się na dwa pojedyncze łóżka, zastanówmy się, jak dużo przestrzeni na miejsce do snu możemy zagospodarować. Jeśli mamy do czynienia z niewielkim pomieszczeniem, ale znajduje się w nim wysoko umieszczony sufit, idealne okaże się piętrowe jedno łóżko dla dwójki dzieci.

Obecnie firmy meblarskie często mają również w swojej ofercie łóżko wysuwane dla rodzeństwa – w tego rodzaju łóżkach piętrowych dolna powierzchnia spania chowana jest pod drugą jak klasyczna szuflada. Na co dzień taki mebel zajmuje powierzchnie pojedynczego łóżka dla dziecka.

Łóżko dla dwójki dzieci a wystrój pokoju

Kiedy postawimy już na jedną z propozycji – wspólne łóżko dla rodzeństwa lub dwa osobne podłoża do snu – pomyślmy nad wystrojem całego pokoju. Dorastające dzieci lub nastolatkowie często przywiązują dużą wagę do ogólnego wyglądu pomieszczenia. Jest to miejsce, gdzie zapraszają przyjaciół i spędzają miło czas, na przykład rysując oraz grając w gry na konsoli.

Wybierając określone dodatki do pokoju rodzeństwa, na samym początku weźmy pod uwagę płcie naszych pociech. Inaczej będzie wyglądać pokój dziewczynek, inaczej chłopców, a jeszcze inaczej w przypadku pary mieszanej. Jeśli zatem stawiamy na jedno łóżko dla rodzeństwa, postarajmy się o stworzenie w pokoju osobnych przestrzeni dla każdego z dzieci. Zaopatrzmy je w osobne biurka, szafki, możemy nawet umownie oddzielić od siebie wspomniane „azyle” prowizorycznymi parawanami lub łatwymi w montażu ściankami działowymi.

Pamiętajmy, aby pokój naszych dzieci był urządzony gustownie, ale i funkcjonalnie. Ma on zapewniać idealne miejsce do nauki, rozwijania swoich pasji oraz spokojnego odpoczynku. Jeśli będzie taka możliwość, nie stosujmy zatem zbyt pstrokatych kolorów oraz ustawmy zarówno łóżko dla dwójki dzieci, jak i resztę mebli w sposób najbardziej praktyczny.

Łóżko dla dwojga dzieci – jaki materac?

Zwróćmy także uwagę na solidność łóżka dla dwojga dzieci tak, aby były ono dla nich bezpieczne i przetrwało w dobrym stanie przez długie lata. W tworzeniu idealnej przestrzeni do snu oczywiście pomoże nam perfekcyjnie dobrany materac. Kupując dwa materace do jednego łóżka lub dwóch osobnych, koniecznie sprawdźmy ich wymiary. Jest to szczególnie ważne w przypadku łóżek wysuwanych, gdzie dolna szuflada musi schować się w całości, a zbyt wysoki materac będzie to uniemożliwiał. Z drugiej jednak strony, pamiętajmy o tym, aby materac nie był za niski, ponieważ nie zapewni on pożądanego odpoczynku, a tylko sprawi bóle kości i kręgosłupa, co w przypadku dorastających pociech stanie się niezwykle kłopotliwe.

Producenci materacy najczęściej dla dzieci i nastolatków wskazują materace piankowe, które zapewniają właściwe podparcie wszystkich krzywizn kształtującego się ciała, przy tym zapobiegając jego deformacjom w przyszłości. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na te modele, przy jednoczesnej dokładnej weryfikacji, znajdujących się w nich materiałów. Wszystko po to, aby uniknąć wszelakich reakcji alergicznych i skórnych.

Decyzja dotycząca wyboru łóżka dla rodzeństwa często jest trudnym wyborem. W artykule przedstawione są zalety i wady obu opcji: łóżka piętrowego oraz dwóch oddzielnych łóżek. Łóżko piętrowe zajmuje mniej miejsca, co jest ważne w mniejszych pokojach, jednak może być niebezpieczne dla młodszych dzieci. Dwa oddzielne łóżka są bardziej bezpieczne i pozwalają na większą swobodę, ale zajmują więcej miejsca. Ostatecznie wybór zależy od preferencji rodziny i warunków w pokoju.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.