Szykowna kuchnia w stylu nowoczesnym
Wyposażenie domu

Jakie krzesła wybrać do małej a jakie do dużej kuchni?

Ograniczona przestrzeń w kuchni determinuje wybór mebli, w tym krzeseł kuchennych. W małej kuchni często konieczne jest zaadaptowanie kuchennych mebli na wymiar aż pod sufit, dzięki temu zyskuje się więcej przestrzeni, którą można wykorzystać na postawienie stołu z krzesłami. Z kolei wybór krzeseł kuchennych do dużej kuchni determinuje przede wszystkim styl aranżacji wnętrza, a także fakt, czy kuchnia jest łączona z salonem bądź jadalnią.

Krzesła kuchenne do małej kuchni – materiał ma znaczenie

Jeśli kuchnia jest bardzo mała, a chce się zaadaptować w niej blat lub stół z krzesłami, konieczny jest wybór takich, które będą jak najmniej się brudzić. Wybór tapicerowanych materiałem tekstylnych krzeseł kuchennych do małej kuchni nie jest zatem najlepszym pomysłem. Jeśli już decydujemy się na krzesła kuchenne tapicerowane to najlepiej wybrać ekoskórę. Znacznie łatwiej, w razie zaplamienia, można ją wyczyścić. Wystarczy zwykle zwilżona szmatka. Jeśli jednak chce się wyeliminować codzienne czyszczenie siedziska, warto wybierać tapicerkę gładką, a nie z pikowanym siedziskiem, w którym mogą osadzać się okruszki. Pikowana ekoskóra na oparciu nie ma już w tym przypadku większego znaczenia. Dobrym materiałem na krzesła kuchenne do małej kuchni jest również PCV. Takie krzesła są nie tylko trwałe, ale również łatwo się je czyści, a jak wiadomo na mniejszej przestrzeni łatwiej o zabrudzenie powierzchni, zwłaszcza jeśli blisko znajduje się kuchenka lub blat roboczy.

Krzesła kuchenne do małej kuchni – kształt siedziska i nóg ma znaczenie

W małej kuchni szczególnie trzeba dbać o ergonomię. Dlatego krzesła kuchenne powinny mieć jak najbardziej opływowy kształt, aby można było je wsunąć pod blat. Istotne jest tu oczywiście dopasowanie krzeseł do wysokości blatu. Czasem blat bywa dosyć masywny i może się okazać, że nie można wsunąć pod niego krzesła z podłokietnikami, dlatego lepszym wyborem do małej kuchni będą modele ich pozbawione. Warto również przy bardzo małej przestrzeni wybierać krzesła na czterech nogach, a nie wyprofilowanej i wysuniętej do tyły płozie, która niepotrzebnie zabiera dodatkowe miejsce.

Elegancka kuchnia otwarta na salon

Bardzo modne są obecnie aranżacje kuchni otwartej na salon. W takim przypadku kuchnia łączona jest z częścią jadalnianą, a za nią znajduje się część wypoczynkowa pokoju dziennego. Na otwartej przestrzeni konieczne jest zatem dopasowanie do wystroju krzeseł kuchennych do dużej kuchni. W tym przypadku pomieszczenie może być bardzo reprezentacyjne i można wybrać do niego krzesła kuchenne do dużej kuchni tapicerowane materiałem tekstylnym. Ponieważ stół jadalniany z krzesłami jest tu oddalony od sprzętów kuchennych i blatów roboczych, nie ma możliwości ich zabrudzenia przy przygotowaniu posiłków czy pochłaniania przez nie zapachów. Najczęściej również w takiej kuchni można zastosować dwojakie rozwiązanie. W części z miejscem roboczym mogą stać wysokie krzesła kuchenne przy blacie, gdzie spożywa się codzienne posiłki, a w części jadalnianej eleganckie krzesła kuchenne do dużej kuchni, idealne do przyjmowania gości przy suto zastawionym stole. Warto wybierać materiały tekstylne, które charakteryzują się wysokim stopniem plamoodporności. Wtedy ich czyszczenie po imprezie nie będzie stanowiło problemu.

Nowoczesna kuchnia w minimalistycznym stylu

Otwarta przestrzeń dużej kuchni niekoniecznie musi być wypełniona meblami. Warto zachować więcej przestrzeni użytkowej i stworzyć minimalistyczne wnętrze. Dobrze sprawdzają się w nim krzesła kuchenne wykonane z drewna lub wysokiej jakości materiału PCV. Przykładem mogą tu być projekty inspirowane designem Arnego Jacobsena, krzesłami Serii 7 czy kultowymi krzesłami Mrówkami. W takich nowoczesnych wnętrzach kwintesencję stylu stanowi połączenie PCV i metalu. Te dwa materiały dają duże możliwości tworzenia unikalnych kształtów siedzisk i ciekawych płóz w stylu Bauhausu czy wyprofilowanych nóg, o geometrycznym kształcie. Można sobie pozwolić również na proste krzesła z podłokietnikami, a także krzesła kuchenne z przedłużonym oparciem, sięgającym do samej ziemi, inspirowane projektami arts and crafts Macintosha.

Niezależnie od tego, jaką przestrzenią użytkową w kuchni się dysponuje, można dopasować do niej odpowiednie krzesła. Mnogość rozwiązań designerskich, a także trwałych i plastycznych materiałów sprawia, że przestrzeń nabiera dekoracyjnego charakteru, a jednocześnie nie traci nic ze swoich walorów użytkowych. Można zatem cieszyć się ergonomią swojej kuchni i trwałością mebli kuchennych, które będą służyć przez wiele lat. Do kuchni w stylu prowansalskim można dobrać krzesła drewniane, o odpowiednim profilu, pasującym do wielkości przestrzeni, a do stylizowanej na art deco tapicerowane materiałem tekstylnym lub ecoskórą, podkreślające geometrię wnętrza.

Artykuł zredagował miratek.pl.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.