Grabienie liści przed domek
Ogród

Jakie grabie do liści?

Piękne drzewa koło domu to dużo zieleni tuż za oknem, cień w gorące letnie dni, ale również konieczność sprzątania opadłych liści jesienią. Zobaczmy, jakie grabie do liści sprawdzą się najlepiej i jakie sprzęty mogą jeszcze pomóc w sprzątaniu ogrodu jesienią.

Grabie typu miotła

Bardzo częstym narzędziem używanym do grabienia liści jesienią są grabie typu miotła. Ich zęby wychodzące od nasady trzonka są cienkie, długie i gęste, dzięki czemu dobrze zbierają liście z dużej powierzchni. Niektóre modele tych grabi mają możliwość dopasowania szerokości głowicy do potrzeb, dzięki czemu można wygodnie zgrabić liście nie tylko z dużej powierzchni trawnika, ale również z zakamarków, których w ogrodach nie brakuje.

Grabie plastikowe

Niektórzy ogrodnicy mówią, że w ich ogrodzie jest za dużo liści, by poradziły sobie z nimi zwyczajne grabie typu miotła. Wolą oni używać do grabienia liści grabi z plastikowymi zębami, rozstawionymi dość szeroko. Grabie takie są lekkie i łatwo nimi manewrować, a jednocześnie zęby są na tyle grube i twarde, że bez trudu można zagrabiać duże ilości liści. To dobre rozwiązanie do ogrodów, w których rosną naprawdę duże drzewa, takiej jak lipy czy dęby, których spadające liście tworzą na ziemi warstwę kilkunastu centymetrów. Bardzo istotną przewagą grabi plastikowych nad grabiami metalowymi jest nie tylko ich niższa waga, ale również brak ostrych zębów. Dzięki temu nie niszczą one nawierzchni trawnika i chronią ją przed uszkodzeniami.

Zgarniacz do liści

Alternatywą dla grabienia liści z pomocą grabi jest zgarniacz do liści, który można znaleźć w sklepie Rolmarket. Jest to plastikowe urządzenie składające się z dwóch dużych plastikowych łap, z pomocą których można wygodnie zbierać liście. Ich rozmiar sprawia, że za jednym razem można zebrać całkiem sporo liści, dużo więcej niż za jednym ruchem grabi. Doskonale nadają się nie tylko do zbierania opadłych liści, ale również do nakładania ich na taczki czy do wózka, którym będą przetransportowane do kompostownika.

Łopata do śniegu

To nie przypadek, że wśród grabi do liście znajduje się łopata do śniegu, gdyż jest to narzędzie, które jest bardzo przydatne podczas jesiennych prac ogrodowych. Wystarczy zgrabione wcześniej liście załadować na łopatę i przenieść do taczek lub do kompostownika, dzięki czemu sprzątanie stanie się znacznie prostsze. Przy bardzo dużej ilości liści i grubej ich warstwie, z pomocą łopaty można bowiem od razu zbierać liście z ziemi, ale należy uważać, by przy okazji nie uszkodzić powierzchni trawnika.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.