Wykonanie fundamentów można śmiało ocenić jako jeden z najważniejszych etapów budowy domu rodzinnego. To bowiem właśnie na fundamentach oprze się cała konstrukcja domu. Do wykonania fundamentów trzeba więc przywiązać wiele uwagi. Niemało prac przy fundamentach można wykonać samodzielnie, krok po kroku. Nie da się jednak uniknąć wynajmowania fachowców. To rzecz jasna wygeneruje koszt. Do wynagrodzenia fachowców trzeba też rzecz jasna dodać koszt materiałów użytych do budowy fundamentów.
Jaki jest koszt całkowity fundamentów domu?
Nie ma na to pytanie oczywistej odpowiedzi. Koszt fundamentów domu zależny jest między innymi od tego, jak duży dom powstaje, jaka jest cena użytych materiałów i jaki cennik mają fachowcy, których trzeba wynająć, by proces tworzenia fundamentów krok po kroku realizować. Koszt budowy fundamentów i ław fundamentowych może być więc bardzo różny. Co więcej, koszt budowy ław fundamentowych często udaje się znacznie obniżyć.
Koszt budowy fundamentów. Cennik usług geodezyjnych
Zanim nadejdzie moment wylewania betonu czy kolei na ławy i ściany, konieczne jest wyznaczenie miejsca pod fundamenty. Tym zajmuje się geodeta posiadający stosowne uprawnienia. Zanim wejdzie na teren budowy, w miejscu, gdzie ma stanąć dom, konieczne jest wyrównanie terenu. Określa się to usuwaniem warstwy humusu. Koszt tych prac nie jest duży, często wycenia się je na kilka złotych za metr kwadratowy wyrównanego terenu. Oczywiście pod warunkiem, że wyrównuje się go przy pomocy spychacza, koparki czy innego pojazdu. Tą pracę bowiem można wykonać samodzielnie. Wtedy kosztów nie poniesiemy.
Na koszty fundamentów ma wpływ koszt wynajęcia geodety
Zadaniem geodety jest wyznaczenie miejsca, w którym ma stanąć dom i naniesienie tego na mapę. Cena usługi geodezyjnej może być bardzo różna. Z reguły mieści się jednak ona w granicach 500-1000 złotych. Koszt mapy także mieści się w podobnych granicach. Warto więc popytać u kilku geodetów. Wynajmując tańszego, już na początku koszt budowy fundamentów można obniżyć nawet o tysiąc złotych.
Wykopanie fundamentów
Koszt betonu czy geodety to przy fundamentach nie wszystko. Już samo ich wykopanie może wiązać się z kosztami. Zgodnie z planami trzeba je wykopać na określoną głębokość. W zależności od tego, czy ziemia jest miękka, czy też nie, koszt kopania może być bardzo różny. Aby przyspieszyć proces kopania, można skorzystać z usług fachowca posiadającego koparkę. Koszt pracy takiego człowieka waha się w granicach 90-150 złotych za godzinę. Do tego trzeba też doliczyć koszt dowiezienia sprzętu. Jednak to nie jest generalną zasadą. Bardzo często dojazd z koparką na teren budowy jest już wliczony w cenę usługi. W ciągu godziny pracy oczywiście, w zależności od stopnia twardości gruntu, operator koparki może wykopać mniej fundamentów lub więcej. Ogólny koszt takiej usługi może więc być bardzo różny.
Samodzielne kopanie fundamentów krok po kroku
Oczywiście możliwe jest także zrezygnowanie z usług kopania i samodzielne kopania fundamentów. Taka opcja nie będzie rzecz jasna wiązać się z żadnymi kosztami, cennik usług kopania nie będzie miał w tej sytuacji żadnego znaczenia. Przy pomocy łopaty i kilofa można wykopać fundamenty bez niczyjej pomocy, trzeba jednak liczyć się z tym, że zajmie to trochę czasu. Alternatywą jest oczywiście wynajęcie człowieka do kopania fundamentów pod ławy i ściany. Może to być nawet pomoc sąsiedzka. Tu także cennik ma mniejsze znaczenie, można bowiem umówić się na konkretną i nie zawsze dużą kwotę za wykopanie całości. Można też działać w kilka osób. W ten sposób koszt kopania fundamentów można znacznie obniżyć.
Zbrojenie fundamentów
Cennik stworzenia fundamentów pod ławy i ściany, musi też obejmować koszt zbrojenia, które powinno trafić do fundamentów. Ławy i ściany fundamentów zwane są szalunkami. W nich musi znaleźć się zbrojenie. Jeśli grunt jest mniej stabilny, konieczne jest również wylanie podkładu z betonu. Zbrojenie fundamentów to nic innego jak odpowiednio połączone ze sobą pręty i druty zbrojeniowe. Same druty trzeba kupić, co wiąże się z kosztem nawet kilkuset złotych. Samo zbrojenie zaś można dociąć i wykonać samodzielnie.
Budowa krok kolejny
Szalunki można wykonać z desek lub płyty OSB. W zależności od tego, jak dużo trzeba ich użyć, koszt może wahać się od kilkuset do nawet ponad tysiąca złotych. Wiele z tych desek można będzie wykorzystać jeszcze w przyszłości do innych celów. Warto jednak tu wspomnieć, że deski są dobrym wyborem. Jednak płyty z wielu powodów lepszym. Podstawowym powodem jest to, że szalunki z płyty wykonuje się szybciej, bowiem płyty łatwiej się docina.
Warto też wspomnieć, że deskowanie wnętrza fundamentów nie zawsze jest konieczne. Jeśli grunt jest zbity, twardy, można zrezygnować z tego etapu. Niezmiernie istotne w takiej sytuacji jest jednak wyłożenie fundamentów specjalną folią, która jest do tego celu przeznaczana. Teoretycznie można wlewać beton i do niezabezpieczonych fundamentów. Jednak nie jest to wskazane. Brak takiej izolacji z folii spowodować może bowiem, że w przyszłości fundamenty będą wchłaniać wilgoć z gruntu. Jeśli będzie jej zbyt wiele, może pojawić się ryzyko pojawiania się wilgoci w ścianach. Tego ryzyka należy unikać, bowiem na pewno pojawia się dopiero po kilku latach od postawienia domu.
Likwidacja takiej wilgoci, która pojawiła się w ścianach, to praca bardzo trudna i kosztowna. Konieczne może być między innymi podkopanie fundamentów i zaizolowanie ich, by nie wchłaniały wilgoci z gruntu. Co więcej, najczęściej trzeba też podciąć fundamenty i włożyć pomiędzy nie a zawilgocone ściany materiał izolacyjny, by ściany nie wchłaniały nadal wilgoci. Dużo szybciej i taniej więc zaizolować fundamenty przed wlaniem betonu do środka wykopów fundamentowych. Wybór, czy ściany wykopów deskować, czy też użyć tylko folii, to już inny temat.
Wylewanie betonu, czyli budowa krok kolejny
Samo wypełnianie fundamentów betonem, czyli najważniejszy etap budowy fundamentów wiąże się z dużymi kosztami. Przed laty wiele osób decydowało się na samodzielne wylewanie betonu. Sposób był tylko jeden. Mieszanie betonu w betoniarce, wożenie taczką do fundamentów i wylewanie do środka. I obecnie takie rozwiązanie jest możliwe i na pewno dużo tańsze niż zamawianie gruszki z betonem. Warto jednak się zastanowić, czy szukanie oszczędności w ten sposób ma sens. Mieszanie betonu w betoniarce musi być wykonywane wielokrotnie. Nie wiadomo, czy za każdym razem uda się zmieszać beton tak, by był odpowiednio mocny. Fundamenty wykonane w ten sposób mogą więc być słabsze, bardziej podatne na pękanie czy też mogą szybciej wchłaniać wilgoć. Zamówienie tak zwanej gruszki z betonem jest rozwiązaniem dużo logiczniejszym. Przede wszystkim, zamówiony beton będzie odpowiedniej jakości. Samo jego wylewanie do fundamentów zajmie najwyżej jeden dzień, nie zaś wiele dni, jak w przypadku mieszania betonu w betoniarce i wylewania zaprawy do fundamentów. Niestety zamówienie gruszki z betonem wiąże się z kosztami.
Koszt wynajęcia gruszki z betonem
Samochód z gruszką z betonem także będzie wiązać się z kosztami. Koszt jednego takiego zamówienia jest wysoki. Po złożeniu zamówienia, w umówionym terminie, samochód z betonem dociera na teren budowy. Beton zaś w sposób mechaniczny wylewany jest do fundamentów. Koszt to nawet kilka tysięcy złotych.
Pozostałe koszty fundamentów domu
Nie można zapominać, że wylanie fundamentów domu to nie koniec prac przy nich. Konieczne do wykonania są również ściany fundamentowe, niezbędne jest także ich zaizolowanie, a przestrzeń pomiędzy nimi, która będzie podstawą pod podłogę domu, trzeba wypełnić odpowiednim materiałem i utwardzić. Sama budowa ścian z tanich bloczków betonowych to koszt sięgający nawet 100 złotych za metr kwadratowy. Izolację ścian fundamentowych należy podzielić na izolację przeciwwilgociową i termiczną.
Pierwsza to koszt około czterech złotych za metr kwadratowy. Druga, czyli klasyczne ocieplenie ścian fundamentowych styropianem o właściwej grubości, może kosztować nawet ponad sto złotych za metr kwadratowy. I w tym przypadku jednak koszt można nieco obniżyć, decydując się na samodzielne wykonanie niektórych prac. Każdy, kto ma nieco pojęcia o pracach budowlanych może podjąć się zarówno prac przy izolacji przeciwwilgociowej, jak i termicznej.
Podsumowując
Fundamenty są niezwykle istotną częścią każdego budowanego domu, a koszt ich wykonania z pewnością będzie zauważalny. Trzeba liczyć się z wydatkami, znacznie przekraczającymi kilka tysięcy złotych. Chcąc zaoszczędzić na tym etapie budowy domu, można oczywiście wielu prac podjąć się we własnym zakresie. Nie bez znaczenia ma także przywiązanie uwagi do wyboru odpowiednich fachowców. Bez względu na to, czy chodzi o geodetę, murarza stawiającego ściany fundamentowe, czy też o wynajęcie gruszki z betonem, czyli koszty wypełnienia fundamentów betonem, szukając tańszych opcji, na kosztach wykonania fundamentów uda się sporo zaoszczędzić.