Montowanie przydomowej oczyszczalni ścieków dla czterech osób
Dom

Jaką wybrać oczyszczalnię dla czterech osób?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to coraz popularniejsza alternatywa dla szamba. Jak wybrać odpowiedni model? W nowym artykule wyjaśniamy to na przykładzie zapotrzebowania 4-osobowego gospodarstwa domowego.

Mieszkańcy wielu obszarów nie mają możliwości podłączenia do sieci kanalizacyjnej. W takich sytuacjach konieczne jest skorzystanie z zastępczych rozwiązań. Do niedawna właściwie jedyną dostępną opcją było szambo. Jego użytkowanie wiąże się jednak z wieloma niedogodnościami, wśród których największe znaczenie mają nieprzyjemne zapachy oraz wymóg regularnego opróżnienia i wynikające z niego koszty. Nie powinno więc dziwić, że coraz większą popularnością cieszą przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Oczyszczalnia biologiczna i ekologiczna – różnice

Wybór konkretnego modelu warto zacząć od poznania różnic między dwoma typami przydomowych oczyszczalni ścieków, dostępnymi na rynku. Pierwszy to oczyszczalnie biologiczne. Ich działanie opiera się na drobnoustrojach beztlenowych, którym poddawane są kierowane do komory ścieki surowe. W wyniku zainicjowanych przez procesów dochodzi do rozłożenia nieczystości. Te następnie są kierowane do komór tlenowych, gdzie następuje dalsze oczyszczenie ścieków. W ten sposób otrzymywana jest woda, którą można wykorzystać do celów gospodarczych, a także odprowadzić do gruntu lub – po uzyskaniu pozwolenia – wód powierzchniowych.

Drugą grupę stanowią oczyszczalnie ekologiczne. Zasada ich działania jest bardzo podobna do modeli biologicznych, ale poszczególne dwa etapy odbywają się w różnych miejscach. Pierwszy przebiega w osadniku gnilnym ze wspomnianymi drobnoustrojami, zaś drugi – w drenażu rozsączającym lub studni chłonnej, gdzie ścieki poddawane są fizycznej filtracji na warstwie żwiru płukanego o rozmiarze od 16 do 32 mm. Z oczywistych względów niemożliwe jest odzyskanie z nich wody do ponownego użycia. Należy też pamiętać, że instalacja do rozsączania oczyszczonych ścieków ma tendencję do zamulania po kilku latach eksploatacji i wymagają regularnego udrażniania za pomocą dedykowanych preparatów biologicznych.

Oczyszczalnia dla czterech osób. Jaka pojemność?

Najważniejsza kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze biologicznej oczyszczalni ścieków, jest jej pojemność. Ta powinna odpowiadać ilości zużywanej wody. Można zobrazować to na prostym przykładzie – jeśli jedna osoba w danym gospodarstwie zużywa 150 litrów w ciągu doby, musimy przyjąć, że w ciągu trzech dni wygeneruje ona 450 litrów ścieków. Ta wartość, pomnożona przez 4 (jeśli często przyjmujemy gości, warto użyć innego mnożnika – np. 6), da nam odpowiedź, jak dużą oczyszczalnię powinniśmy wybrać. W przypadku czteroosobowej rodziny dobrym wyborem będzie zatem model o pojemności przynajmniej 1800 litrów.

Wybór odpowiedniej oczyszczalni będzie bardzo łatwy także dlatego, że wielu producentów w opisach poszczególnych modeli posługuje się nie tylko samą pojemnością, ale też tzw. równoważną liczbą mieszkańców. Ten parametr w prosty sposób wyjaśnia, jaką maksymalną liczbę użytkowników jest w stanie obsłużyć dany system.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jak wybrać osadnik?

Oczyszczalnia ekologiczna, jak już wspomnieliśmy, do działania wymaga osadnika gnilnego. Jego pojemność można oszacować, korzystając z metody, o której pisaliśmy w poprzedniej części artykułu. Dla czteroosobowej rodziny optymalnym rozwiązaniem zwykle będzie model 1800-litrowy.

Jako że wstępnie oczyszczone ścieki kierowane są do bezpośrednio połączonego z gruntem system rozsączania, przy wyborze osadnika należy także zwrócić uwagę na technologię filtracji stałych zanieczyszczeń. Osadnik powinien być wyposażony z filtr z wyjmowanym wkładem, który zatrzyma znajdujące się w ściekach zawiesiny i umożliwi regularne czyszczenie materiału filtracyjnego. Spore znaczenie ma też materiał, z którego element jest wykonany. Powinien on być trwały, szczelny (zapobiegać przedostawaniu się nieoczyszczonych ścieków do podłoża) oraz możliwie jak najlżejszy. Ten wymóg spełniają tworzywa sztuczne takie jak polietylen o dużej gęstości lub kompozyty na bazie żywic poliestrowych i włókna szklanego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.