Siatka na ogrodzenie
Ogród

Jak zrobić ogrodzenie z siatki – praktyczny poradnik krok po kroku

Ogrodzenia z siatki drucianej należą do jednego z najbardziej popularnych ogrodzeń. Ich niska cena sprawia, że ogrodzenia są najchętniej wybieranymi produktami na sklepowej półce. Różnorodny rodzaj asortymentu pozwala nam na dopasowanie siatek do naszych indywidualnych preferencji. Prosty montaż to jedna z cech charakterystycznych dla siatek z drutu. Możliwość wyboru surowca do ich produkcji wpływa znacząco na walory użytkowe siatki, a przede wszystkim na jej trwałość.

Ogrodzenia z siatki drucianej można wykonać samodzielnie. Za pomocą zestawu prostych narzędzi można wykonać dowolny model siatki bez konieczności kupna gotowca. Do jej wykonania potrzebujesz zaledwie kilku przyrządów, a dokładnie 7-6 części.

Czego potrzebujesz do wykonania siatki drucianej?

Tak jak powiedzieliśmy, na początku. Do wyrobu własnej siatki ogrodzeniowej nie potrzebujesz, zbyt wielu elementów. Bazą do jej wykonania jest odpowiednia siatka oraz słupki.

Jeśli chodzi o zakup elementów bazowych, może Ci posłużyć standardowa siatka. Ciekawym elementem jest użycie surowca z dodatkową powłoką, np. ocynkiem. Tego typu konstrukcja może znacząco poprawić walory estetyczne Twojego ogrodzenia.

Drugim elementem są słupki metalowe. Do przygotowania siatki pod ogrodzenie pola można użyć słupków wykonanych z żelbetonu lub stali. Oba te materiały są trwałe i z powodzeniem można je wykorzystywać, projektując ogrodzenia zewnętrzne.

W celu stabilności konstrukcji, a nawet ochrony przed zwierzętami słupki potrzebują dodatkowe wzmocnienia. W tym celu można skorzystać z zaprawy betonowej. Dzięki niej słupki zamocujemy w podłożu. W zależności od mieszkanki zaprawy ogrodzenia budowlane mogą wytrzymać zmasowany atak dzika lub watahy jeleni.

Dla powiększenia stabilności konstrukcji z siatki niezbędne jest użycie stali. A dokładnie mocnego drutu o dużej średnicy. Dzięki niemu splot jest sztywniejszy. Użycie mocniej stali o grubszej średnicy pozwala na lepsze łączenie całej konstrukcji ze słupkami. Siatka to rodzaj plecionki, który zapobiega przedostawaniu się intruzów na teren właściciela. Stalowa siatka stabilizuje to łączenie i wzmacnia tego rodzaju barykadę.

Na bramy i ogrodzenia możemy znaleźć ciekawe akcesoria. Jednym z nich jest kołowrotek zapadkowy. Jest to rodzaj narzędzia do naciągania drutów właściwych. Za jego pomocą można usztywnić siatkę pod ogrodzenie bez konieczności pomocy sąsiedzkiej.

Standardową zapadkę można zastąpić śrubą rzymską. Jest to rodzaj pręta z dwoma nakrętkami. Jej kształt przypomina nieco próżnię. Z powodzeniem może być stosowana do naprężania siatki ogrodzeniowej. Stanowi łącznik pomiędzy siatką i słupkami. Tak przygotowana siatka może być położona stabilnie i bez pomocy drugiej osoby. Proces stałego naprężenia może być zastosowany w dwóch miejscach: na końcu i na początku danego ogrodzenia.

Jak zrobić ogrodzenie z siatki drucianej?

Ogrodzenie z siatki
Źródło: Freepik.com

Własnoręcznie wykonana siatka ocynkowana pleciona to powód do dumy. Jeśli udało Ci się zakupić odpowiedni zestaw do jej wykonania. Zebrałeś wszystkie potrzebne materiały to, możesz wykonać dowolny rodzaj ogrodzenia budowlanego, leśnego czy ogrodowego. Oto proste kroki do przygotowania własnej pracy i ogrodzenia z dowolnego materiału.

Wytyczenie miejsca pod słupki

To pierwszy krok do wykonania własnego ogrodzenia. Twoim zadaniem jest wytyczenie linii działki, a także rozplanowanie miejsc na wjazd do posesji. Nie powinno zabraknąć wolnego miejsca na rozstawienie dodatkowych bramek np. dla naszych gości lub bramek z wejściem gospodarczym. Wszystko zależy od naszych preferencji lub liczby wytyczonych ścieżek. W tradycyjnym domu jednorodzinnym z ogrodem warzywnym mamy dokładnie 3 płoty i ogrodzenia o różnym przeznaczeniu.

Wytyczenie ogrodzenia z siatki leśnej przy użyciu słupków powinno być wykonane z dużą wiedzą na temat rozplanowania przestrzeni. Wbijając słupki należy pamiętać o maksymalnej odległości min. 3 metrów od krokwi. Rodzaj średnicy nie jest aż tak istotny. Jeśli chodzi o minimalne odległości to nie ma żadnych wytycznych. Metalowe lub żelbetonowe słupki możesz montować w dowolnej konfiguracji. Wykonane ogrodzenia z metalu posiadają prostokątny lub kwadratowy kształt.

Poza orientacyjnym wbiciem słupka w ziemię wymagane jest zrobienie odpowiednich dołków. W zależności od przemarzu gruntu dołek powinien mieć od 80 do 140 cm głębokości.

Osadzenie słupków na gruncie

Profesjonalne bramy i ogrodzenia budowlane potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek korozji. Do tego celu stosujemy dwie warstwy środka antykorozyjnego. Na tym etapie przygotowujemy także beton, gdzie stosunek zaprawy do piasku ma wynosić 1:3. Przygotowaną mieszankę zalewany nasze podkopy wraz z równymi krokwiami.

Wykop powinien być tak duży, aby odległość między jego granicą a słupkiem wynosiła z każdej strony około 10 cm. Do wypełnienia dziury możemy użyć dodatkowo tłucznia, kamieni polnych lub gruzu betonowego. Na scalenie betonu wraz ze słupkami, musimy odczekać do 5 dni. W tym czasie możemy poszukiwać odpowiedniej siatki ogrodzeniowej.

Rodzaje siatek ogrodzeniowych

Do wyrobu własnych ogrodzeń można skorzystać z różnego rodzaju siatek. Poza klasycznymi siatkami pod płoty i ogrodzenia polecamy siatki powlekane tworzywem PCV. Ten rodzaj ogrodzenia jest odporny na wszelkiego typu warunki atmosferyczne. W kontakcie z wodą nie tworzy korozja. Siatka tego typu nie ulega rdzewieniu. Otoczka z powlekanego tworzywem PCV materiału odbija wszelkie zanieczyszczenia, tworząc coś na zasadzie tarczy.

Do siatek z powlekanego tworzywem PCV materiału możemy zaliczyć m.in. bramy i ogrodzenia dla domów jednorodzinnych. Innym typem siatki jest ocynkowana plecionka. To rodzaj siatki do wszechstronnego zastosowania w wielu miejscach. Od ogradzania pól leśnych aż po ogrodzenia działek budowlanych. Stosowanie tego typu rozwiązań jak siatka ocynkowana przyczynia się do trwałości całego rozwiązania.

Siatka nie będzie podlegała wymianie po kilku latach użytkowania. Siatka ocynkowana z plecionki jest antykorozyjnym rodzajem ogrodzenia. Nie wymaga dodatkowego ulepszania. Ma podobne właściwości, co siatka z powlekanego tworzywem PCV materiału. Z niewielką różnicą, że tworzywo sztuczne lubi ulegać wykruszeniu. Tradycyjny ocynk z siatki stalowej nie ulega wykruszeniu np. pod wpływem działania mrozu. Dlatego siatka ocynkowana pleciona to dobry produkt do produkt do przygotowania własnoręcznej siatki leśnej.

W doborze siatki ważna jest średnica drutu. Im grubszy drut z siatki stalowej, tym solidniejsza jest cała konstrukcja.

Naciąganie siatki ogrodzeniowej i montaż drutów wzmacniających

W przedostatnich etapach można powiedzieć, że nasze bramy i ogrodzenia zaczynają przybierać właściwą formę. Do naciągania możemy użyć siatki ocynkowanej z plecionką. Płoty i ogrodzenia można wykonać z siatki leśnej. Aby zrobić ogrodzenie z siatki leśnej, wymagane jest użycie odpowiedniego zestawu narzędzi. Mowa tu o wiertarce oraz specjalnych śrubach z oczkami.

W słupkach narożnych wykonujemy 3 odwierty w połowie wysokości oraz około 5 cm od jej górnej i dolnej krawędzi. W wolne miejsca wstawiamy śruby z oczkami, przez które przeciągamy długi pręt stalowy, jednocześnie wplatając go w pierwszy pionowy rząd oczek siatki. Ważne, aby siatka ocynkowana pleciona znajdowała się ok. 5 cm na ziemią lub cokołem. Następnie rozwijamy siatkę i wstępnie mocujemy ją do słupków drutem.

Teraz przyszedł czas na druty właściwe. Wplątujemy je w 3 wolne oczka. W zależności od stabilności konstrukcji liczba drutów może się wahać od 1 aż do maksymalnie 3. Na zakończenie naciągamy łączenia z siatki drucianej przy pomocy kołowrotka zapadkowego lub śruby rzymskiej. 

Zwieńczenie słupków w ogrodzeniu siatki

Na zakończenie możemy postarać się nieco bardziej zabezpieczyć gotową konstrukcję. Na siatkę ocynkowaną plecioną można nałożyć dodatkowe lakiery, które mogą przedłużyć jej trwałość. Niektórzy eksperci zalecają, by do wykonania ogrodzenia z siatki doliczyć koszty wykonania daszków.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.