Dom Technologia Wnętrza

Jak zrobić lamperię

Lamperie wracają do łask. Już niekoniecznie w tym wydaniu co jeszcze kilkadziesiąt lat temu, ale za to w jakim stylu!

Lamperie w nowej odsłonie

Przyzwyczailiśmy się do lamperii albo drewnianych albo malowanych trudną do jakiejkolwiek aranżacji we wnętrzu. Lamperia to nic innego, jak ozdobna okładzina dolnej części ścian w pomieszczeniu.

Z czego lamperie

Drewno

Lamperia wykonana z drewna to najpopularniejsze i chyba najpiękniejsze rozwiązanie. Kupując gotowe deski, można je samemu przymocować samodzielnie, bez pomocy fachowca klejem na gorąco, a następnie pomalować na dowolny, wybrany kolor. W nowoczesnych wnętrzach króluje biel.

Tapeta

Równie proste rozwiązanie, przy którym możemy puścić wodze fantazji. Możemy samodzielnie podzielić tapetę na pół, lub kupić… gotowy wzór imitujący lamperię.

Lamperia mieszana

Ładnie też wygląda lamperia zrobiona z kilku rodzajów materiałów. Jedna z lepszych kompozycji jaką można zrobić w przypadku lamperii to jest połączenie drewna z tapetą. Jako tapetę można też użyć specjalny materiał.

Kamień

Kamień jako lamperia pasuje do pomieszczeń większych. Kamień sprawia wrażenie masywniejszego dlatego w małych pomieszczeniach będzie wyglądał zbyt ciężko, przytłaczająco. Lamperia z kamienia będzie pasować do pomieszczeń mieszających tradycję z nowoczesnością. Lamperię z kamieni najlepiej ulokować w łazience.

Lamperie ogólnie nadają się do większych raczej pomieszczeń. W mniejszych jak już bardzo nam zależy na tym detalu to pomyślmy raczej o jakiejś delikatnej jej wersji na przykład z tapetą. 

Ochrona i ozdoba

Na lamperię we wnętrzach decydują się osoby, które lubią szanują tradycję i nowoczesność.  Lamperie chronią ściany przez zabrudzeniami,  co docenią zwłaszcza rodzice małych dzieci. Lamperia pasuje do każdego wnętrza, o ile jest dobrze zaaranżowana. Można ją umieścić na ścianach w przedpokoju,  kuchni, łazience, w jadalni i sypialni.

Lamperia z farby

Lamperia namalowana na ścianie to najprostszy sposób na jej uzyskanie. W dobie  farb plamoodpornych i zmywalnych wodą, a nawet farb tablicowych może stać się twoim ulubionym sposobem na dekorację. W dodatku zakończenia lamperii można dowolnie udekorować, wybierając taśmę ozdobną lub naklejki.

One comment

  1. Mam znajomą, która uwielbia robić takie cuda. Jej to wszystko pięknie i ładnie wychodzi. Ja jakbym spróbowała to efekt byłby straszny.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.