Budownictwo Dom Finansowanie Nieruchomości

Jak zrobić domek letniskowy

Domek letniskowy to marzenie wielu z nas. Jego budowa może nie wymaga pozwoleń ani nie jest tak rygorystycznie traktowana jak domu mieszkalnego, ale warto wiedzieć co i jak aby nie było problemu później z jego eksploatacją.

Miejsce pod domek

Na początek wybieramy miejsce pod dom na działce. Powinno ono być suche z nisko położonym poziomem wód gruntowych i najlepiej jeśli częściowo osłaniają go drzewa od wschodu i od północy. Albo przynajmniej od północy.

Fundamenty

Pod domek letniskowy niekoniecznie musimy dawać fundamenty, wystarczą słupy betonowe o grubości powyżej 30 cm. Można też wylać płytę betonową i na niej położyć dalszą konstrukcję.

Drewno

Najtańszym materiałem do budowy domku letniskowego jest oczywiście drewno. Z drewna wykonuje się zazwyczaj cały szkielet domu, który na koniec obija się płytami OSB. Również na podłogę kładzie się płyty OSB.

Odnowienie

Jest jeszcze inny sposób na wybudowanie takiego domku. Wystarczy kupić dom drewniany z bali do rozbiórki i przenieść go na naszą działkę.

Jak wybrać dobre drewno

Przed kupnem należy zawsze sprawdzić jakość drewna w starym domu. Najlepiej to zrobić uderzając z jednej strony młotkiem. Jak odgłos jest dźwięczny, nie głuchy to belka jest dobra. Te wydające głuchy dźwięk należy wymienić.

Przygotowanie domu do rozbiórki

Przed rozbiórką należy kolejne belki ponumerować. Zaznaczyć przy tym które do wymiany. Zazwyczaj domy takie pokryte są dachówką o ile jest to ceramiczna dachówka to można ją również wykorzystać w naszym domu. Cementowa jest zbyt ciężka.

Sprawdzenie materiału

Oczywiście należy również dokładnie wymierzyć powierzchnię domu, aby na nowym miejscu zrobić dlań podmurówkę albo fundament. Przed kupnem i po przeniesieniu także należy sprawdzić czy nie ma śladów żerowania szkodników. W takim wypadku można jeszcze zaimpregnować raz drewno albo oddać do ozonowania.

Dach zazwyczaj w takich domach jest cały do wymiany. Jednak jego prosta konstrukcja nie jest zbyt kosztowna więc nie zapłacimy za nią zbyt wiele. Do tego stolarka okienna raczej będzie do wymiany, ale nie zawsze. Wybierając dom do przeniesienia warto szukać takiego, z którego wykorzystamy jak najwięcej materiału.

One comment

  1. Ja swój domek ogrodowy robiłem jeszcze z ojcem. Trochę było ciekawych akcji ale fajnie wyszło i stoi do dziś.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.